Author Topic: Formula Student  (Read 12170 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Mr.Sc

  • GTS Full Member
  • Primarius
  • *
  • Posts: 132
  • PSN ID : DrugGeneral
Formula Student
« on: October 06, 2012, 13:19:07 »
u jednom online druzenju rekao sam da cu spomenit projekt u kojem sudjelujem na forumu pa evo

radi se o projektu formula student  http://www.fsae.com/

mozda ste vec ranije culi za ovo s obzirom da zagreb ima vec 3 bolida, te rijeka 2....a nadam se uskoro i split svoj prvi  ;D

http://ups-fesb.hr/

http://www.facebook.com/FesbRacingTeam?ref=ts&fref=ts

sam tim broji mozda 10 tak clanova

uglavnom, veliki problem su financije (di nisu  :) ), sad je to sjelo negdi na misto al u svakom slucaju visak nece skodit, drugi problem koji nas i dalje muci, je obrada materijala. Pocevsi od firmi kojih bas i nema u splitsko dalmatinskoj zupaniji, pa do cekanja na slobodno vrijeme tih firmi. Dalje, problem je zemlja u kojoj zivimo  ;D u kojoj je nemoguće nabavit neke određene stvari, te smo primorani naručivati stvari iz njemacke,eng, amerike...uz visoke carine i postarine. Dok recimo austrijski tim ima za glavnog sponzora red bull i 1 000 000 eura godisnje za bolid, al eto sta je tu je  :P
Na kraju utrosena lova za bolid ne racunajuci rad i vrijeme ce biti oko 250 000 - 300 000 kn

Al sve je to manje vise sada rjeseno i sam zavrsetak projekta se ocekuje do 12 ili 1 mjeseca, te tada sljede testiranja, te ako bog da odlazak na natjecanja

Sad malo sto se tice tehnicke strane (moja uloga je vezana za elektroniku i motor, trenutno sam zavrsio 5 god elektrotehnike te za diplomski rad izabrao temu mapiranja motora upravo zbog sudjelovanja u projektu)

sam pravilnik natjecanja je dosta striktan, te recimo neke osnovne definirane stvari su: meduosovinski razmak, duljina pojednih cijevi u sasiji, restriktor na usisu 20 mm, max 600ccm.....

Ono sto me najvise smeta su velike mudrosti određenih pojedinaca koji tvrde da im nije jasno sta se tu ima radit godinu i pol, i da bi oni sve to sami napravili u garazi za 5 dana....i komentari tipa, samo su uzeli motor od motora i stavili ga u sasiju di je tu problem...naravno na to se najbolje ne obazirat jer se tu vidi zapravo koliko je njihovo znanje  :)
naravno oni tu neshvacaju da ce bolid na kraju ubrzavati do 100 za 3.5s, u okukama će izvlaciti 1,7 G, da ce se zaustavit sa 100km/h za 10 m i takve stvari.

    evo primjer ubrazanja ovih bolida, da otprilike vidite kako ti ide  :)

I upravo imajuci to na umu sve je konstruirano sa faktorom sigurnosti 2 tako će bolid bit mrvicu tezi nego sto je planirano (290-300kg bez vozaca). Naravno vecinu stvari sami radimo, sasiju, oplatu, sic, poluosovine, prijenos, pedale, usis, ovjes, glavcine, diskove, spremnike,crash box, volan (gdje suradujemo sa Rosom, koji je vec spominjan tu na forumu).... te po pravilniku svaki dio mora bit dokumentiran i elaboriran, te na kraju objasnjen sucima na natjecanju. Sad se mozda vidi zasto to sve toliko traje. Naravno bolid mora izgledati sto bolje i biti napravljen sto kvalitetnije, a ne koda ga je neko sklopio i zavario u garazi, jer se sama kvaliteta izrade i izgled dosta boduje na natjecanju.
Zavrsni dizajn je TOTALNO razlicit od ovoga sta mozete vidit na stranici i na fesju, te ga do predstavljanja drzimo u tajnosti  8)

Motor je honda hornet 600 2007 g (izabrali smo njega zbog linearne krivulje snage i momenta, te zbog max moment na nizem broju okretaja), rijecani koriste yamahu r6 a zagrebcani isto ako se nevaram.
Za elektroniku je izabran Vems koji je mocan al je istovremeno kompliciran do bola, te sam mu vise puta j.... m....  ;D Nova elektronika je potrebna iz razloga smanjenog usisa (sa serijskih 46mm na 20mm, te zbog ostalih modifikacija) Same modifikacije na motoru su takoder velike, pocevsi od novog usisa, ispusne grane, novog throttle bodya, uklonjanje povrata ispusnih plinova, uklanjanje ler ventila, nova sirokopojasna lambda, dodatni kiler, nove bobine (vjerojatno na kraju od ford mondea  :) ), promjenjen trigger na radilici.
E sad j..... hornet jedini na svitu ima trigger konfiguracije 12-3 koji nije bio podrzan u vemsu, te normalno nije bilo moguce upaliti motor. To je rjeseno tako da je kupljen trigger od cbr-a koji ima punih 12 zubiju i kojem smo otpilali 2 zuba da bi dobili 12-2. (naravno ima pametnjakovica koji tvrde da bi motor iz 2007 god. upalili bez ECU-a   ;D ). Uz sve potrebne senzore i gluposti strujna instalacija ima 15 km zica  ;D te vec vidim da necu spavat 5 dana kada pocnem radit na finalnoj za koji dan.
Na kraju po simulacijama motor bi trebao imati oko 80 ks, ali ce moment bit veci nego serijala i na manjem broju okretaja. Najvise posla upravo odlazi na stimanje mapa i bezbroj opcija u Vemsu

Radi se po cili dan u garazi, zanemaruje se drustveni zivot i sve ostalo da bi se zavrsilo na vrime  ;D  tako da bi i cesce bio online al se nestigne (DrugGeneral)

Eto pa cu obnovit ovu temu kad budemo blizu kraja, a svi koji su iz splita i okolice mogu doci na glavno predstavljanje bolida koje će biti na FESB-u nadam se do 1-2 mjeseca.

Kako smo svi ovdje na forumu zbog ljubavi prema autima, motorima pa eto ako nekoga zanima nesto vezano za projekt ili ima neko tehničko pitanje neka slobodno pita.


Offline iced16

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 4650
Re: Formula Student
« Reply #1 on: October 06, 2012, 16:27:36 »
Meni je bliski prijatelj bio u vašem timu neko malo vrime... Ne znam zašto nije više .

Sjajno radite, vidim puno puno rada je potrebno i svaka vam čast na svemu obavljenom! Samo naprid!
"Racing, competing, it's in my blood. It's part of me, it's part of my life; I have been doing it all my life and it stands out above everything else."

Ayrton Senna

Offline DogZy

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 2950
Re: Formula Student
« Reply #2 on: October 06, 2012, 17:03:40 »
Zanimljivo :)

Sve najbolje u daljnem radu, puno uspjeha vam zelim!
You are aiming for just one sweet spot in the corner. It's the point where centrifugal and cornering forces reach their equilibrium, where they are all at once replaced with acceleration.
APEX - The invisible vertex of a corner, a place where the fastest lap times are recorded.

Offline Ikral

  • +1
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 4505
  • Man who wasn't there
Re: Formula Student
« Reply #3 on: October 06, 2012, 17:26:06 »

Samo hrabro naprijed, pohvale.

Offline Skvikki

  • GTS Full Member
  • Uvazeni Docent
  • *
  • Posts: 494
  • PSN-ID: Skvikki
Re: Formula Student
« Reply #4 on: October 06, 2012, 19:41:47 »
Znači ti si taj koji trubi ;D

Meni su odlični takvi projekti, šteta što se ne prakticiraju više. Samo naprijed.

Offline Mr.Steady

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 1857
  • PSN iD: Jura69
Re: Formula Student
« Reply #5 on: October 07, 2012, 18:34:33 »
odlično. što više reći. osim da u hrvatskoj je cjela ta formula student i sve vezano uz automobilizam u totalnom kurcu jer eto nije in pa nema para.

a austrijance red bull sponzorira, i kad vidi nekog sposobnog u tom sam ga prebace u f1 momčad il tak nešto... jebena mašinerija a tu se krepa kraj s krajem jer vjerojatno vlada i ostali daju minimum ako i to...
uglavnom svakom timu i zg i ri i st svaka čast!
beep beep im a jeep!

GT5 Gamercards

Offline Troma

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 3871
  • PSN-ID: martin_troma
Re: Formula Student
« Reply #6 on: October 07, 2012, 19:20:11 »
Wow ovo je sjajno za vidjeti kod nas!

Inace, planiram na FSB sljedece godine, drugi izbor je FER. Ovakve stvari kao sta vi radite i opcenito motosport i auto-industrija me vuce tamo jer me zanima sve to i uzivancija mi je sve vezano za to. Onda opet, na FER-u je razum, lakse naci posao i slicne brije. Jbt i zivot. ;D ;D
Finally, in one sentence, what did Formula One mean to you Mark?
Tricky... It was precision. It was the pinnacle.

Offline DogZy

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 2950
Re: Formula Student
« Reply #7 on: October 07, 2012, 20:48:47 »
Isto razmišljamo. Pardon na off-topicu.
You are aiming for just one sweet spot in the corner. It's the point where centrifugal and cornering forces reach their equilibrium, where they are all at once replaced with acceleration.
APEX - The invisible vertex of a corner, a place where the fastest lap times are recorded.

Offline Troma

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 3871
  • PSN-ID: martin_troma
Re: Formula Student
« Reply #8 on: October 07, 2012, 20:54:25 »
E aj ja cu na FSB, ti na FER i nademo se u McLaren-u za 5-6 goina, moze? ;D
Finally, in one sentence, what did Formula One mean to you Mark?
Tricky... It was precision. It was the pinnacle.

Offline Mr.Sc

  • GTS Full Member
  • Primarius
  • *
  • Posts: 132
  • PSN ID : DrugGeneral
Re: Formula Student
« Reply #9 on: December 12, 2012, 22:14:31 »
pozdrav svima

Ovaj petak i subotu na splitskom FESB-u se održava smotra svih fakulteta, te će bit izložen bolid u završnoj fazi izrade (kasni se zbog obrade materijala, jbg sve firme trenutno zauzete)....svi iz splita i okolice koji su zainteresirani su pozvani...ako neko planira doc moze mi poslat poruku u pm pa da mu dam broj da se cujemo


Evo jedan mali teaser finalnog izgleda   :)