Nego citam po forumima da bi moglo biti dosta ljudi zakinuto odnosno da ce izvisit za konzole....navodno gmc otkazuje prednarudzbe, nemres vjerovat....mislim da ce neki zbilja popizdit u srijedu.
U vezi jamstva, potegnula se duga rasprava o tome na reboot-u pa evo copy-paste mail od strane sony-a:
BTW: Ja sam od shopta dobio isto samo 12mjeseci....
Pozdrav,
Nastavno na učestala pitanja oko zakonskog minimuma za jamstvo (garancija) na proizvode.
Iako smo već upoznati sa svime još smo jednom kontaktirali Državni inspektorat i Ministarstvo gospodarstva te dobili povratnu informaciju:
da trajanje jamstva/garancije ovisi o onome tko ga izdaje i ne postoji poseban rok ( tj. ovisi o tome koliko proizvođač daje jamstvo na kupljeni proizvod što je i upisano u jamstvenom listu )
U slučaju PlayStation konzola to je 12 mjeseci.
Svi upiti i objašnjenja koja dolaze od strane kupaca, na raznim forumima i facebook stranicama odnose se na Zakon o obveznim odnosima od članka 400 – 423. U kojem je propisan rok od 2 godine za sve proizvode u kojima trgovac odgovara za MATERIJALNE NEDOSTATKE na kupljenom proizvodu. Definicija materijalnih nedostataka navedena je pod čl. 401.
Evo i par primjera kako su nam to pojasnili:
Autoradio mp3, na kojem ustanovite da Vaš uređaj nema to svojstvo tj. ne čita navedeni format. ili imate HDD na kojem piše da je 500 GB, na tv-u je navedeno da ima Sat – tuner – a nema i sl.
Trajanje jamstva na PlayStation je 12 mjeseci od kupnje, no zato treba komunicirati s kupcima da je upravo kupovina dodatnog jamstva u ukupnom trajanju od 3 godine odlična stvar.
U takvim situacijama treba biti krajnje pozitivan i ne ulaziti u nikakve konflikte.
Link;
http://ecc-croatia.hr/materijalni-nedostaci-i-garancija JAMSTVO ZA ISPRAVNOST PRODANE STVARI (GARANCIJA)
· u hrvatskom zakonodavstvu regulirano je člancima 423. do 429. Zakona o obveznim odnosima;
· odgovornost iz garancije postoji samo u slučajevima kada je za određeni proizvod izdan jamstveni list;
· u slučaju kvara, obratite se onome tko je izdao jamstveni list (najčešće se radi o proizvođaču);
· ukoliko uočite kvar na proizvodu pod garancijom, kvar možete prijaviti tijekom trajanja garancije (trajanje garancije jedna je od obveznih stavaka u jamstvenom listu).
· trajanje garancije ovisi o onome tko ga izdaje i ne postoji poseban rok unutar trajanja garancije u kojem treba obavijestiti davatelja garancije o kvaru da biste ostvarili pravo na otklanjanje kvara;
3. Što je jamstvo (garancija)?
Jamstvo je odgovornost za ispravno funkcioniranje stvari, koja nastaje kada prodavatelj kupcu preda jamstveni list kojim proizvođač jamči ispravno funkcioniranje stvari za određeno vrijeme, računajući od njezine predaje kupcu.
Odgovornost se sastoji u tome da se, u slučaju da stvar ne funkcionira ispravno, kupac može obratiti bilo proizvođaču bilo prodavatelju sa zahtjevom da mu stvar popravi u razumnom roku ili ako to ne učini, da mu preda drugu stvar. To se pravo može ostvarivati tijekom jamstvenog roka, bez obzira kad se nedostatak u funkcioniranju pojavio.
Jamstveni list treba sadržavati navode o:
1. o sadržaju kupčevih prava
2. o tome da jamstvo ne utječe na ostala prava koja pripadaju kupcu po drugim pravnim osnovama
3. o trajanju jamstva
4. o teritorijalnom području važenja jamstva
5. o drugim pojedinostima koje su potrebne kupcu radi ostvarivanja njegovih prava
6. identifikacijske podatke, tj. ime odnosno adresu osobe koja je izdala jamstvo.
Izostankom nekog od sastojaka obvezatnog sadržaja isprave o jamstvu, jamstvo i dalje ostaje valjano jer je postojanje odgovornosti iz jamstva svrha jamstvenog lista.
Primjena pravila o odgovornosti za materijalne nedostatke je podredne naravi u odnosu na pravila o jamstvu, stoga će se prvo primijeniti odredbe o jamstvu a u slučaju pravnih praznina primijeniti pravila o materijalnim nedostacima stvari.
ZAKON O OBVEZNIM ODNOSIMA
2. Odgovornost za materijalne nedostatke
Kad postoje materijalni nedostaci
Članak 401.
(1) Nedostatak postoji:
1) ako stvar nema potrebna svojstva za svoju redovitu uporabu ili za promet,
2) ako stvar nema potrebna svojstva za posebnu uporabu za koju je kupac nabavlja, a koja je bila poznata prodavatelju ili mu je morala biti poznata,
3) ako stvar nema svojstva i odlike koje su izrijekom ili prešutno ugovorene, odnosno propisane,
4) kad je prodavatelj predao stvar koja nije jednaka uzorku ili modelu, osim ako su uzorak ili model pokazani samo radi obavijesti,
5) ako stvar nema svojstva koja inače postoje kod drugih stvari iste vrste i koja je kupac mogao opravdano očekivati prema naravi stvari, posebno uzimajući u obzir javne izjave prodavatelja, proizvođača i njihovih predstavnika o svojstvima stvari (reklame, označavanje stvari i dr.),
6) ako je stvar nepravilno montirana pod uvjetom da je usluga montaže uključena u ispunjenje ugovora o prodaji,
7) ako je nepravilna montaža posljedica nedostataka u uputama za montažu.
(2) Ako je kupac na temelju izjava proizvođača ili njegova predstavnika očekivao postojanje određenih svojstava stvari, nedostatak se ne uzima u obzir ako prodavatelj nije znao niti morao znati za te izjave, ili su te izjave bile opovrgnute do trenutka sklapanja ugovora ili one nisu utjecale na odluku kupca da sklopi ugovor.
Nedostaci za koje prodavatelj ne odgovara
Članak 402.
(1) Prodavatelj ne odgovara za nedostatke ako su u trenutku sklapanja ugovora bili poznati kupcu ili mu nisu mogli ostati nepoznati.
(2) Smatra se da nisu mogli ostati nepoznati kupcu oni nedostaci koje bi brižljiva osoba s prosječnim znanjem i iskustvom osobe istog zanimanja i struke kao kupac mogla lako opaziti pri uobičajenom pregledu stvari.
(3) Odredba stavka 2. ovoga članka ne primjenjuje se na ugovore koje fizička osoba kao kupac sklapa izvan svoje gospodarske ili profesionalne djelatnosti s fizičkom ili pravnom osobom koja kao prodavatelj djeluje u okviru svoje gospodarske ili profesionalne djelatnosti (potrošački ugovor).
(4) Ali prodavatelj odgovara i za nedostatke koje je kupac mogao lako opaziti ako je izjavio da stvar nema nikakve nedostatke ili da stvar ima određena svojstva ili odlike.
S poštovanjem,
Berislav Burić