Author Topic: Gran Turismo 5: Prologue Spec II - ONLINE Topic  (Read 92470 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline sagitarius

  • GTSurgeons Operator
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 6409
Gran Turismo 5: Prologue Spec II - ONLINE Topic
« on: March 26, 2008, 10:30:08 »
Izlaskom igre na PAL trziste, GT5:P dobio je i novi sufiks u nazivu - Spec II. Uz mnostvo sitnica dodanih kroz menije u odnosu na Spec I igru, najvazniji je konacni dolazak onlinea u Europu. Na prvi dan izlaska u Online modu ceka nas 35 Online Evenata - pola utrka i pola Time-Trial izazova.

Ipak, prije ulaska u Online igra poziva korisnike da naprave nekolicinu zahvata ukoliko se spajaju na internet preko routera u Firewall okruzenju. Bazicni opis zahvata dolazi u News sekciji igre, dok se detaljno pojasnjenje svih podesenja koja je potrebno izvrsiti na routeru nalazi na sluzbenim stranicama podrske za GT5:P:

http://www.gran-turismo.com/support/en/


Svakako ppozivamo sve da prije ulaska u online podese routere na nacin koji preporuca igra kako bi online utrkivanje funkcioniralo sa sto manje problema.

Kratak pregled podesenja je slijedeci:

LAN to WAN
- potrebno disablati "packet-filtering" u odlaznom (outgoing) smjeru
TCP: 80, 443, 5223
UDP: 3478, 3479, 3658, 10070, 50100

WAN to LAN
- izvrsiti "port-forwarding" slijedecih portova:
UDP: 3658


"Otvaranje" jednog od portova omogucit ce vam i famoznu NAT2 postavku, kako bi vam se PSN-ID imena vidjela iznad automobila, odnosno na popisu sudionika utrke. Vec su prijavljeni slucajevi da se ljudima - koji ocito nemaju korektno postavljene postavke - umjesto imena ispisuje natpis "NAT Type X". A buduci da se imena zapisuju u Time-Trail Rankingse, postoji dosta razloga zasto bi sve ovo navedeno trebalo odraditi kako spada.

Pozeljno je i da na samom routeru podesite "UPnP" (Universal Plug n' Play) na "enabled". Naravno, PS3 konzoli trebalo bi dodijeliti i staticku IP adresu kako bi router uvijek znao na koju adresu primjenjuje sve navedene promjene i podesenja. Sve zajedno vidjet cete nakon sto izvrsite testiranje konzole u izborniku "Internet Connection Test". I bez obzira na brzinu wireless mreza, uvijek je na snazi preporuka da se PS3 na internet ipak spaja starim, dobrim kabelom :)

Kako bi saznali kako podestiti router prema vasem nacinu spajanja, sluzbena podrska nudi mogucnost rjesenja eventualnih problema sa spajanjem u online utrke kroz 4 slucaja/nacina spajanja. Svakako pogledati ovdje:

http://www.gran-turismo.com/support/en/check/

Sve navedeno vrijedi ukoliko ce vam se tijekom pokusaja spajanja na Online serivs, odnosno pri ulasku u online utrke javljati slijedeci problemi:

- "Matching Failed" se pojavljuje tijekom spajanja i niste u mogucnosti uci u utrku,
- “Failed connection to host” se pojavljuje tijekom spajanja i niste u mogucnosti uci u utrku, ili
- “Network Disconnected”, se pojavljuje uoci ulaska u utrku i onemogucava utrkivanje.

Iz vlastitog iskustva mogu napomenuti i kako je moj port-forwading podesen za igranje COD4 i da nisam imao nikakvih problema pri ulasku u utrke jucer. Ipak, bilo bi korisno da svatko provjeri vlastite postavke.

Takodjer napominjem i kako ce ovaj dio foruma zasad sluziti za sve rasprave vezane uz Online, dok cemo "pravi" GT Surgeons Online forum aktivirati tek nakon sto jednog lijepog dana dobijemo mogucnost kreiranja privatnih utrka i lobbyja.

Vidimo se u onlineu, naravno bez ABS-a ;D

Offline STINGer

  • Autohtoni Dalmatinski Grintavac
  • Bog i batina
  • Preuvazeni Akademik
  • ***
  • Posts: 24606
Re: Gran Turismo 5. Prologue Spec II - ONLINE Topic
« Reply #1 on: March 26, 2008, 10:47:33 »
Da li se ovo odnosi na gt online općenito ili isključivo utrkivanje protiv živih protivnika?

Offline sagitarius

  • GTSurgeons Operator
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 6409
Re: Gran Turismo 5. Prologue Spec II - ONLINE Topic
« Reply #2 on: March 26, 2008, 11:05:11 »
Odnosi se na opcenite postavke, cim ih igra trazi - ali iz svega sto pise na sluzbenom sajtu, najvise se ipak odnosi na medjusobna utrkivanja. Problem je sto danas routere prozivodi milijun trvrtki i svaka ima neke svoje default postavke. Podesavanjem na ovaj nacin osigurava sa kolika-tolika medjusobna uskladjenost postavki i smanjuje se mogucnost lose konekcije.

COD4 ce uvijek biti dobar primjer - nakon sto su svojedbono sluzbeno objavili preporucene postavke za router, spajanje i veza se popravila za 200%.

Offline STINGer

  • Autohtoni Dalmatinski Grintavac
  • Bog i batina
  • Preuvazeni Akademik
  • ***
  • Posts: 24606
Re: Gran Turismo 5. Prologue Spec II - ONLINE Topic
« Reply #3 on: March 26, 2008, 11:48:46 »
Ja nisam nikad ništa dirao na routeru... da li to znači da je sve dobro postavljeno ili bi se moglo još popraviti?

Offline Veronesku

  • GTS Full Member
  • Uvazeni Docent
  • *
  • Posts: 280
  • PSN-ID: Veronesku
    • IssLand
Re: Gran Turismo 5. Prologue Spec II - ONLINE Topic
« Reply #4 on: March 26, 2008, 12:23:12 »
Odvezao sam jučer par online trka i nije bilo loše. Tu i tamo su protivnički automobili "trzakali" ali inače mislim da nije bilo većih problema.

Zato je bilo dosta ghost car-ova na koje se još nikako nisam navikao. :)
IssLand.com

Offline sagitarius

  • GTSurgeons Operator
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 6409
Re: Gran Turismo 5. Prologue Spec II - ONLINE Topic
« Reply #5 on: March 26, 2008, 12:27:52 »
Ja nisam nikad ništa dirao na routeru... da li to znači da je sve dobro postavljeno ili bi se moglo još popraviti?

Ako postavis staticki IP i nariktas portove kako igra trazi, svakako ce biti bolje. To je fakat 10 minuta posla i onda si miran. Ja cu to svakako sve tako postaviti, iako mi trenutne postavke ne rade nikakve probleme.

Offline STINGer

  • Autohtoni Dalmatinski Grintavac
  • Bog i batina
  • Preuvazeni Akademik
  • ***
  • Posts: 24606
Re: Gran Turismo 5. Prologue Spec II - ONLINE Topic
« Reply #6 on: March 26, 2008, 12:38:34 »
S obzirom na udaljenost modema od konzole nije li mi lakše spojiti putem kabela? Tada ne treba ništa štelati?

Offline sagitarius

  • GTSurgeons Operator
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 6409
Re: Gran Turismo 5: Prologue Spec II - ONLINE Topic
« Reply #7 on: March 26, 2008, 12:46:44 »
Nista ne treba stelati ako ne ides preko routera. Ali ako ides preko routera, onda rteba. Routeri u sebi uglavnom imaju sve portove zatvorene, osim TCP: 80 i 443 koji, ako dobro znam, sluze za "klasicnu" internet komunikaciju. Svi ostali portovi uglavnom dolaze zatvoreni, jer bi otvaranje svih portova ugrozilo Firewall koji je u svim routerima po defaultu dignut.

Naravno, uvijek mozes staviti konzolu (ukoliko joj dojelis staticki IP, naravno) izvan DMZ zone i onda ne trebas nista otvarati, barem sam ja tako skuzio kroz par tjedana muka po COD4.

Offline Polaris1001

  • Stazist Vulgaris
  • *
  • Posts: 25
  • PSN-id: PolarisMK
Re: Gran Turismo 5: Prologue Spec II - ONLINE Topic
« Reply #8 on: March 26, 2008, 13:28:14 »
Dobra idea je sa DMZ ako ne si iskusan sa Port Forwarding itn.. Zasada nema virusi/trojani za PS3 pa ne bi trebalo da imas problemi. Static IP + DMZ you are ready to go! ;)
Vroooooooooooom.

PSN-id: PolarisMK (Cro account :) )

Offline Dax005

  • GTS Full Member
  • Primarius
  • *
  • Posts: 168
  • PSN id: DaX005 XBL tag:xDax360x
Re: Gran Turismo 5: Prologue Spec II - ONLINE Topic
« Reply #9 on: March 26, 2008, 14:17:35 »
kako me Amar jučer isprašio pa to je staršno, prve dve utrke sam se borio sa autom, al onda nakon postavki 3. utraka je bila bolja, a nakon dodatnih postavki 4. utrka je bila neizvjesna do kraja :D.
Auti su bili 2 Ferrari-a F430 sa 650 PP-a i S3 gumama, staza Fuji.
uglavnom čestitam i oću revanš.

Offline STINGer

  • Autohtoni Dalmatinski Grintavac
  • Bog i batina
  • Preuvazeni Akademik
  • ***
  • Posts: 24606
Re: Gran Turismo 5: Prologue Spec II - ONLINE Topic
« Reply #10 on: March 26, 2008, 14:24:42 »
Uglavnom, nabavi volan 8) Ne možeš ovo igrati s kontrolerom...

Offline keljober

  • GTS Full Member
  • Uvazeni Docent
  • *
  • Posts: 396
  • PSN ID: keljober
Re: Gran Turismo 5: Prologue Spec II - ONLINE Topic
« Reply #11 on: March 26, 2008, 14:43:39 »
To ti mislis ;D

Offline toni_cro

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 5294
  • PSN-ID: toni_cro
Re: Gran Turismo 5: Prologue Spec II - ONLINE Topic
« Reply #12 on: March 26, 2008, 23:58:07 »
meni uopče ne želi downloadad update, napiše neki error dok ide download, šta da radim?
www.motori.hr

if in doubt, go flat out

Offline keljober

  • GTS Full Member
  • Uvazeni Docent
  • *
  • Posts: 396
  • PSN ID: keljober
Re: Gran Turismo 5: Prologue Spec II - ONLINE Topic
« Reply #13 on: March 27, 2008, 00:34:15 »
Cekaj dok ga ne poprave jer svima je tako!+#

Offline Veronesku

  • GTS Full Member
  • Uvazeni Docent
  • *
  • Posts: 280
  • PSN-ID: Veronesku
    • IssLand
Re: Gran Turismo 5: Prologue Spec II - ONLINE Topic
« Reply #14 on: March 27, 2008, 00:42:33 »
meni uopče ne želi downloadad update, napiše neki error dok ide download, šta da radim?

Ponavljaj dok ne krene.
IssLand.com