Author Topic: V8 Supercars 2014  (Read 77544 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Chronosus

  • GTS Full Member
  • Gospon Doktor
  • *
  • Posts: 83
  • PSN: Chronosus_n1
V8 Supercars 2014
« on: February 26, 2014, 01:11:45 »
Pozdrav,
vidim da nema nikakve rasprave o ovom, odgovorno tvrdim, najatraktivnijem prvenstvu, pa da vidimo možemo li zakotrljati loptu pa da imam i s kim raspravljati. :)

Ukratko: pet proizvođača: Ford, Holden, Nissan, Erebus (Mercedes) i od ove godine Volvo.
Iznimno izjednačeno prvenstvo koje se gotovo uvijek odlučuje u zadnjih par krugova zadnje utrke.
Ključne stvari:
Za razliku od ostalih velikih prvenstava (F1 i DTM primarno) nema nikakvih umjetnih pomagala poput drs-a, kers-a - ne treba. Sve je dizajnirano da bude što jednostavnije i čišće i rezultati su tu. Pravo utrkivanje bez bullshita.
Automobili su fantastični - 650 konja, stražnji pogon, bez elektronike.
Staze su iznimno raznolike ali uglavnom uske a vozači agresivni - rezultate je lagano zamislti. Plus, uz Spa i Nurburgring najbolja staza na svijetu - Bathurst.
Iako su vozači agresivni sve je (većinom) vrlo fer. Ima itekako kontakta, ali to je lagano gurkanje a ne izgurivanje ili udaranje.
No ipak, zna rezultirati ovime:

Nevjerojatno pozitivna atmosfera - australci su skroz opušteni, vole se zezati i totalno stoje na zemlji... Što je ogromna razlika u odnosu na f1 ili slična prvenstva. Dapaće, konstatno se međusobno brutalno podbadaju ali - svi se smiju.


Svaka, ali svaka utrka je barem vrlo dobra, a još su češće one fantastične.

Pa da stavim par teasera pa da vidimo da li je tko uopće zainteresiran.

Zvuk:

The 650 HP Volvo Polestar Racing V8 Supercars engine


Utrke:


V8 SuperCars Gold Coast Race 30 Highlights 2013 (Embedding disabled, limit reached)

V8 Supercars Pukekohe 2013 - Race 2 - Mark Winterbottom vs Jamie Whincup fight for the victory (Embedding disabled, limit reached)

Možda o kvaliteti utrka govori finiš 6 sati i 1000km dugih bathurst utrka u zadnje 3 godine:

2011:
http://youtu.be/s2oFmZeguy8?t=4m23s (Embedding disabled, limit reached)

2012:
V8 Supercars Bathurst 1000 2012 Last Lap Live (Embedding disabled, limit reached)

2013 (preporučam od 35 min pogledati):
V8 SC Bathurst 2013 Last Stint (Embedding disabled, limit reached)

Što DTMovci Priaulx i Ekstrom imaju reć za V8 (vozili su bathurst zajedno)
Ekstrom and Priaulx on V8 Supercars, Bathurst 2013 (Embedding disabled, limit reached)


Eto, ako tko prati ili želi pratiti neka viče :)




Offline kengas

  • 22ms
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 1796
  • PSN ID gtsurgeons.com
Re: V8 Supercars 2014
« Reply #1 on: February 26, 2014, 01:51:10 »
Greg Murphy's Bathurst Lap Record HD
Gt veteran superstar u penziji

Offline STINGer

  • Autohtoni Dalmatinski Grintavac
  • Bog i batina
  • Preuvazeni Akademik
  • ***
  • Posts: 24606
Re: V8 Supercars 2014
« Reply #2 on: February 26, 2014, 03:09:01 »
Možda pogledam ako uhvatim vremena, ali sam previše navučen na BTCC tako da sumnjam da me mogu odvući od toga

Offline ivann

  • GTS Full Member
  • Uvazeni Docent
  • *
  • Posts: 278
Re: V8 Supercars 2014
« Reply #3 on: February 26, 2014, 03:41:57 »
Jako dobra kategorija, prava je steta sto nije popularno i u europi pa tako ni na brdovitom balkanu.
Ali kako znam i Mercedes se pridruzio pa ga mozda neki poprate, nedaj boze prijenosa na nasim kanalima..  ;D

Offline Troma

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 3871
  • PSN-ID: martin_troma
Re: V8 Supercars 2014
« Reply #4 on: February 26, 2014, 11:24:26 »
U Australiji je ovo daleko popularnije od F1, ali ono bas. Dida me je htio vodit na jednu utrku prije nego smo se vratili u HR, ali stara nije dala (imao sam 4-5 godina ;D)

Primjera radi, Webber pobjedi utrku ili se bori za prvenstvo, ali prilog o tome u vijestima bude tek nakon onog o zadnjoj utrci V8-a ;D ;D
Finally, in one sentence, what did Formula One mean to you Mark?
Tricky... It was precision. It was the pinnacle.

Offline Chronosus

  • GTS Full Member
  • Gospon Doktor
  • *
  • Posts: 83
  • PSN: Chronosus_n1
Re: V8 Supercars 2014
« Reply #5 on: February 26, 2014, 14:38:39 »
Ako tko ne zna gdje i kako nabaviti utrke, možemo nešto organizirati preko torrenta.

Možda pogledam ako uhvatim vremena, ali sam previše navučen na BTCC tako da sumnjam da me mogu odvući od toga


Ja sam pratio intenzivno BTCC u zlatnim danima kad su se thompson, muller i neal najintenzivnije šorali. Poslije sam prestao jer više nije bilo na motors tvu pa sam probao ponovno početak prošle sezone gledati. Iskreno, bilo mi je dosadno - doduše možda se samo treba više ufurati. Jednostavno mi sve to izgleda tromo i ne fer u btcc-u sad (fakat znaju pretjerati s izgurivanjima).
Ali za razliku od toga, u V8 mi je trebala jedna utrka da budem skroz ufuran.

@ivann
također, bilo je jedno vrijeme na motorsu sažeci ali ni to više. Doduše sad se pokušavaju širiti na ameriku pa su imali prošle godine utrku u austinu. Tu i tam imaju utrke prije F1 (abu dhabi, melbourne).

Inače, ima cijela sezona 2012. na službenom youtube channelu, toplo preporučam.

Meni jedna od najdražih utrka ikad - kvalifikacijska utrka koja određuje poredak za endurance sandown 500km, nešto sitno bodova se djelilo a vozili ko da se odlučuje prvenstvo:

2012 Race 20 Dick Smith Sandown 500 Qualifying Race 2 - Full Race


@kengas - žao mi je što više nema Murpha full time, nadam se da će i ove godine voziti endurance. Prošle stvarno nije imao sreće.

Offline iced16

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 4650
Re: V8 Supercars 2014
« Reply #6 on: February 26, 2014, 16:23:51 »
Vjerujem da bi dosta nas gledalo da ima kvalitetan stream.

Npr. BTCC se opako uvukao u naše forumaše a i ja pogledam koju trku tu i tamo. Al F1 je ipak moje područje, kolko god loša trenutno bila, uvik ću nju gledati.

Ona mi prioritet pa ostalo kako se ugura u vikende kad nema F1.
"Racing, competing, it's in my blood. It's part of me, it's part of my life; I have been doing it all my life and it stands out above everything else."

Ayrton Senna

Offline Chronosus

  • GTS Full Member
  • Gospon Doktor
  • *
  • Posts: 83
  • PSN: Chronosus_n1
Re: V8 Supercars 2014
« Reply #7 on: February 26, 2014, 17:52:24 »
Vjerujem da bi dosta nas gledalo da ima kvalitetan stream.

Npr. BTCC se opako uvukao u naše forumaše a i ja pogledam koju trku tu i tamo. Al F1 je ipak moje područje, kolko god loša trenutno bila, uvik ću nju gledati.

Ona mi prioritet pa ostalo kako se ugura u vikende kad nema F1.

Ja sam u zadnjih 20 i nešto godina propustio možda 5-6 utrka F1, i to u doba najveće dominacije Schumi-a. Iskreno, sad bi se lakše odrekao F1 nego V8SC-a, kolko god to ekstremno zvučalo. Jednostavno je tako kvalitetno prvenstvo. DTM sam isto pratio dok je još ličilo na nešto, BTCC, WTCC... Ali V8 je kralj. :)

Streamova nema (iako su još prošle godine najavljivali da će bit na youtubeu pa nisu ni snimke utrka stavljali).
No, obzirom da je vikend koncipiran tako da ima više utrka, i uvijek ima utrka subotom, pa uz to još činjenica da je australija dosta ispred nas može se pogledati utrka isti dan popodne.
Ja imam stranicu s koje skidam. U subotu je prva utrka Clipsala 500 pa ću staviti tu neki link kad uzmognem.

Offline iced16

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 4650
Re: V8 Supercars 2014
« Reply #8 on: February 26, 2014, 20:21:54 »
Vjerujem da bi dosta nas gledalo da ima kvalitetan stream.

Npr. BTCC se opako uvukao u naše forumaše a i ja pogledam koju trku tu i tamo. Al F1 je ipak moje područje, kolko god loša trenutno bila, uvik ću nju gledati.

Ona mi prioritet pa ostalo kako se ugura u vikende kad nema F1.

Ja imam stranicu s koje skidam. U subotu je prva utrka Clipsala 500 pa ću staviti tu neki link kad uzmognem.

Samo nemoj onda rezultate stavljati, nego dan posli... Da stignemo pogledati :)
"Racing, competing, it's in my blood. It's part of me, it's part of my life; I have been doing it all my life and it stands out above everything else."

Ayrton Senna

Offline Voss

  • Slightly Mad
  • GTS Full Member
  • Uvazeni Docent
  • *
  • Posts: 280
Re: V8 Supercars 2014
« Reply #9 on: February 27, 2014, 00:01:15 »
Ja se potpuno slazem s tobom Chronosus :)

Ja pratim F1 od '93 i mozda sam propustion 2-3 utrke od tad. Imam doma na DVD-ima svaku utrku u zadnjih 10-ak godina, a starije od toga na VHS kazetama (koje nazalost nemam vise na cemu ni gledat).

Dok sam zivio u Australiji pratio sam V8 jer je to jednostavno najpopularniji i najgledaniji motorsport tamo, utrke su preko dana dok su vecina F1 utrka bile kasno navecer i samo su ih gledali uzivo fanatici kao ja. Sijecam se kad je Lowndes tek dosao u prvenstvo, od tad mi je najdrazi vozac i uvijek za njega navijam :) Kad sam se vratio u Hrvatsku nisam imao nacin pratit V8, ali s vremenom je internet postajao sve dostupniji i dok sam bio na faksu skidao sam utrke s privatnih torrent stranica. Imam svaku V8 utrku od 2005 na DVD-ima :)

Danas i dalje utrke gledam preko tih torrenta jer mi se svida cijeli Australski prijenos, jako su mi dragi svi komentatori i volim gledat cijeli prijenos prije i poslije utrka, a to Motors TV neprenosi (a ono sti i prenose je uzasna kvaliteta pa to izbjegavam).

BTCC mi je prema V8 dosadan i ne-fer, bas sam se zalio na tu temu na ovom forumu prosle godine. Auti su spori, premalo konja i onda se voze zabijeni nos na guzicu po cijelom krugu, i nema nacina da prestignes nego da tipa ispred izguras na kocenju. To rade tako cesto i bezobrazno da mi nema smisla cijelo prvenstvo. V8 su puno stroziji sto se toga tice i jako rijetko se utrke svode na naguravanje i obracuni na stazi, ali svejedno je napeto i ima pretjecanja. A to sto auti zvuce fantasticno i tesko ih je vozit je najbolji dio, cesto male greske kaznjavaju i dopuste pretjecanje. Kad su auti previse zalijepnjeni za stazu kao DTM i BTCC nema gresaka i nemozes pretjecat bez izguravanja.

Malo sam se zanio, ali da na kraju ponovim... V8 Supercars su zakon i jedva cekam pocetak nove sezone! :) Go Lowndes ;)

Offline Rockatansky

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 615
  • PSN ID: Rockatansky1978
Re: V8 Supercars 2014
« Reply #10 on: February 27, 2014, 00:53:19 »
Ej, pa ne možeš uspoređivati DTM i BTCC. DTM su preaerodimenzionirani (ako je to uopće riječ) monstrumi dok u BTCC-u se skoro sve svodi na fizički grip.
Što se sudara tiče to ti je, kao u nogometu, kako sudac odnosno pravila dopuste, ali ne možeš mi reći da su u V8 čisti, sorry mate, ali pratim ih već nekoliko sezona svaku utrku bez iznimke i ima i tamo itekako prljavih poteza.

A kad smo to ispucali, moram reći da mi je prvenstvo prejebeno. Doduše za ove starije kao Stinger su utrke preduge i nema šanse ih zainteresirati, pokušao sam, ali uzaludno :P
Formati utrka, kao i same staze su odlično pogođene, a utrke za nokte pojest. Dovoljno je samo spomenuti Bathurst 2012 i Whincupova pobjeda od oko pola sekunde ispred Reynoldsa i to nakon 1000 km utrkivanja.

I da jebeš Australce...go KIWIS!!!!  8) 8)

Offline Voss

  • Slightly Mad
  • GTS Full Member
  • Uvazeni Docent
  • *
  • Posts: 280
Re: V8 Supercars 2014
« Reply #11 on: February 27, 2014, 02:09:46 »
Slazem se da se u BTCC-u svasta rade jer im to dopustaju, nisi storgi s kaznama i zato kao u nogometu svasta ide kad ljudi iskoristavaju svaku priliku. Naravno da nisu svi u V8 cisti i ima tamo dosta guranja i slicno, ali ako si gledai utrke znas da su sudci jako strogi i neprolazi nista bez kazna ako je udarac u guzicu. Pravilo im je da auto koji prestize mora bit s nosom barem do polovice auta kojeg prestize kad dodu do apexa, znaci ako pola svog auta nemas pored protivnika on ima pravo drzat svoju liniju i ti si kriz za kontakt. U praksi se to pokazalo kao jako dobro pravilo.


Offline Chronosus

  • GTS Full Member
  • Gospon Doktor
  • *
  • Posts: 83
  • PSN: Chronosus_n1
Re: V8 Supercars 2014
« Reply #12 on: February 27, 2014, 12:36:14 »
@iced16
Ne brini, dok i ja ne pogledam sigurno neću ništa stavljati.

@Voss i Rockatansky - zakon, ipak ima netko tko ovdje to prati!

Rockatansky, stvarno jesu čisti - ima kontakata ali većinom jači kontakti proizlaze iz grešaka a ne namjere kao u ostalim prvenstvima. Lagani kontakti da se auto ispred destabilizira su normalni s druge strane.
Ovo je možda video koji najbolje to pokazuje

Bathurst 1000 2013 - Bright vs. Lowndes vs. Tander (part 2)


Inače, dva poteza koja su ove godine bila najkontroverznija su Frosty vs Lowndes na Phillip Islandu



i Bright vs Tander na Bathurstu

Bathurst 1000 2013 - Bright vs. Lowndes vs. Tander (part 3) (Embedding disabled, limit reached)

Inače, ja sam Ford i Frosty fan, makar sam htio da Lowndes osvoji prošlo prvenstvo. Frajer je totalna legenda.
Prilično sam uvjeren da bi Frosty bio bez frke prvak da ga nisu zeznuli skroz s onim navojima za kotače, i onda to ispravljali veći dio sezone. (objašnjenje za one koji nisu pratili - prošle sezone se promjenila skroz specifikacija auta pa tako i kotača - Ford je proizvodio svoje felge i inženjeri su gadno zeznuli obzirom da su zaboravili uračunati termičku ekspanziju pa im se u boksu prilikom promjene guma zaglavio vijak. Ukupno je samo na Winterbottomovom autu 8 puta zaglavio, i kažu da je tako prosipao 200 bodova.)
Mora da je Whincupu srednje ime Sebastian, obzirom da fenomenalno vozi ali na kraju mu i sve ide na ruku. :P

Offline STINGer

  • Autohtoni Dalmatinski Grintavac
  • Bog i batina
  • Preuvazeni Akademik
  • ***
  • Posts: 24606
Re: V8 Supercars 2014
« Reply #13 on: February 27, 2014, 19:09:25 »
Ej, pa ne možeš uspoređivati DTM i BTCC. DTM su preaerodimenzionirani (ako je to uopće riječ) monstrumi dok u BTCC-u se skoro sve svodi na fizički grip.
Što se sudara tiče to ti je, kao u nogometu, kako sudac odnosno pravila dopuste, ali ne možeš mi reći da su u V8 čisti, sorry mate, ali pratim ih već nekoliko sezona svaku utrku bez iznimke i ima i tamo itekako prljavih poteza.

A kad smo to ispucali, moram reći da mi je prvenstvo prejebeno. Doduše za ove starije kao Stinger su utrke preduge i nema šanse ih zainteresirati, pokušao sam, ali uzaludno :P
Formati utrka, kao i same staze su odlično pogođene, a utrke za nokte pojest. Dovoljno je samo spomenuti Bathurst 2012 i Whincupova pobjeda od oko pola sekunde ispred Reynoldsa i to nakon 1000 km utrkivanja.

I da jebeš Australce...go KIWIS!!!!  8) 8)

Jebiga, nema se toliko vremena za sve to pratiti. BTCC je nešto što se prati još od kad sam bio mulac, nekoć je to EuroSport znao prenositi pa se moglo pratiti, zatim tu je bila i TOCA koja se peglala na PSOne.

Ovi su downunder, pa nikad nisu bili u fokusu, mada mi se čini da sam to mogao pratiti negdje na satelitu. Ili je neki drugi V8, ne znam...


Meni je BTCC fantastičan zadnjih godina, zanimljivije iz sezonu u sezonu, prošle godine je bila jebena borba do zadnje utrke, nije se znalo tko bi od njih 4-5 mogao biti prvak. Ono kontakta što im se dopušta je taman mjera, i tamo će ih kazniti kad se pretjera

Offline Rockatansky

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 615
  • PSN ID: Rockatansky1978
Re: V8 Supercars 2014
« Reply #14 on: February 27, 2014, 22:15:37 »
ti!

Rockatansky, stvarno jesu čisti - ima kontakata ali većinom jači kontakti proizlaze iz grešaka a ne namjere kao u ostalim prvenstvima. Lagani kontakti da se auto ispred destabilizira su normalni s druge strane.
Ovo je možda video koji najbolje to pokazuje



Jesu suci strogi, nema baš nekažnjenih jačih kontakata, ali ima dosta malih kontakta, a ovako teške i snažne aute i pogotovo do prošle godine s stražnjom osovinom kao na tamiću dosta je malo destabilizirati da ga se spina.