Author Topic: Gran Turismo 5 Online Event Finale  (Read 30009 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Kimi

  • The Gentleman
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 2684
  • PSN id: KimiHR
Gran Turismo 5 Online Event Finale
« on: April 30, 2014, 17:21:24 »

    Last Update: 30/04/2014
Gran Turismo 5 Online Event Finale

    As per previous announcement, the online services of the PlayStation®3-exclusive title "Gran Turismo 5" will come to an end as of 31 May, 2014. We would like to thank all our fans for their support and for having enjoyed online racing during these three and a half years since the beginning of the services in 2010.

    To express our appreciation to fans, Gran Turismo 5 will host a special final online event starting on 1 May, 2014, in which we will offer 5 cars that can be transferred to Gran Turismo 6 just by participating in the event. Those selected cars will be particularly useful in the earliest stages of Gran Turismo 6, and we sincerely hope that many will take this opportunity to continue enjoying online racing in the next chapter.

    GT6 is a PlayStation® 3 exclusive title just like GT5, and just like GT5 it continues to evolve through free updates that have been released since its first publishing at the end of 2013, introducing new cars and tracks as well as updating physics, improving user interfaces and adding extra features like the Data Logger.

    Event Name:
    Gran Turismo 5 Online Event Finale

    Online Period:
    From 04:00 BST, 1 May 2014 to 03:00 BST, 31 May 2014.

    Event Content:
    Online Event Finale Stage 1: Mazda Roadster Touring Car ’11 / Top Gear Test Track
    Online Event Finale Stage 2: Nissan GT-R N24 Schulze Motorsports ’11 / Nürburgring 24h

    Participation Prize:
    From 07:00 BST, 3 June 2014 to 04:00 BST, 30 June 2014, if "Gran Turismo 6" is launched on a PlayStation®3 while signed in with a SEN Account used to register a time in the Online Rankings of any GT5 Online Event Finale’s mentioned above, the following 5 cars will be awarded automatically in GT6:

    Abarth Grande Punto ‘09
    Renault Sport Megane R.S. Trophy ‘11
    Nissan Fairlady Z (Z34) ‘08
    Tesla Motors Model S Signature Performance ‘12
    Subaru S206 NBR Challenge Package ‘12

    * Depending on the region and network conditions, some users may experience delays in receiving those prize cars. We ask for your patience and please try to launch GT6 again at a later time.

    Also, for details and notes regarding the end of online services for Gran Turismo 5, please refer to the “Termination of the Remaining Online Services for Gran Turismo 5” announcement following the related link below.




Online Event Finale
Special Event

Period of Availability: 01.05.2014. - 31.05.2014.


Online Event Finale Stage 1: Top Gear Test Track Time Trial
Challenge a Time Trial event on the Top Gear Test Track using the Mazda Roadster TC! Registering a time on the online rankings either in Stage 1and/or 2 will award you a big prize that can be used in Gran Turismo 6.

1st: Cr.1,400,000 2nd: Cr.840,000 3rd: Cr.560,000

Gold: 1:18.000.
Silver: 1:20.000.
Bronze: 1:25.000.
Mazda Roadster TC


Entry Requirements
Tyres:Racing: Hard

Prize
     
Gold
Coloured Paint
   Receive Only Once
Silver
Racing Helmet
   Receive Only Once
Bronze
Racing Suit
   Receive Only Once


Online Event Finale Stage 2: Nürburgring 24H Time Trial
Challenge the Nürburgring 24H track using the special Nissan GT-R N24 Shulze Motorsports, in which Kazunori Yamauchi achieved a class victory in the 2011 Nürburgring 24 hour race! Registering a time on the online rankings either in Stage 1and/or 2 will award you a big prize that can be used in Gran Turismo 6.

1st: Cr.1,600,000 2nd: Cr.960,000 3rd: Cr.640,000

Gold: 8:45.000.
Silver: 8:55.000.
Bronze: 9:40.000.
Nissan GT-R N24 Shulze Motorsports '11


Entry Requirements
Tyres:Racing: Hard

Prize
     
1st
in all Events
1000
   Receive Only Once
Gold
Car Restoration
   Receive Only Once
Silver
Overhaul Engine
   Receive Only Once
Bronze
Restore Body Rigidity
   Receive Only Once

Note: SRF is forced OFF in these events


Offline kengas

  • 22ms
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 1796
  • PSN ID gtsurgeons.com
Re: Gran Turismo 5 Online Event Finale
« Reply #1 on: April 30, 2014, 21:14:53 »
Nista od toga, sad se sluzim playkom bez lasera.
Gt veteran superstar u penziji

Offline sagitarius

  • GTSurgeons Operator
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 6409
Re: Gran Turismo 5 Online Event Finale
« Reply #2 on: April 30, 2014, 21:46:45 »
Super, ovaj mjesec cu pokusati zavrsiti sto vise GT5 sezonaca i dolicno izgraditi savefile sa svim autima koji mi fale.

Offline kengas

  • 22ms
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 1796
  • PSN ID gtsurgeons.com
Re: Gran Turismo 5 Online Event Finale
« Reply #3 on: April 30, 2014, 21:52:50 »
UUU save file sa svim autima(i bojama) osim chrome edition i 680 replaya.

I onda ne'ko kaze GT5 ne valja. 
Mislim da je nenadjebiv definitivno.   :)
Gt veteran superstar u penziji

Offline Kimi

  • The Gentleman
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 2684
  • PSN id: KimiHR
Re: Gran Turismo 5 Online Event Finale
« Reply #4 on: April 30, 2014, 22:43:54 »
Savefile sa svim autima, osim crome i stealth modela i to s 0km, isključivo dobijenih od kartica (za sve standard modele), plus svih onih s 0km koji su se pojavili kroz Online Dealership.I odvoženi svi A-spec sezonci , sve level i birthday kartice; i sve ostalo što je u GT5 bilo moguće napraviti i odraditi , napravio sam i odradio. Za mene, GT5 je još uvijek bolja igra od GT6 i još uvijek ga češće igram od šestice.

I iako se onaj plan i program seasonal eventa ,koji sam spomenuo u onoj chat temi o GT5 sezoncima gotovo u cjelosti ispunio , nekako se još uvijek nadam da su ovo samo posljednji Time Trial eventi , dok bi se oni A-Spec sezonci mogli nastaviti svojim ritmom do kraja rada servera. A kako su oni produžili rok gašenja servera sve do kraja 5. mjeseca ponadao sam se da bi na samom kraju mogao uletiti i Supercar Nostalgia Cup koji je na rasporedu nakon Mini Challenge-a. Još kad bi u njemu bila neka od dužih izvedenica Nurburgringa , kakav bi to kraj bio . Mada mi sam naslov ovih najavljenih eventa ne daje neku preveliku nadu u sve to.

Ali vezano za ovaj event, interesantan mi je izbor Top Gear Test Track za ovaj finalni sezonac (iako tu stazu nikada nisam volio). Staza koje nema u GT6 , ali po pisanju onih koji su "probili" igru ta staza se uz još dvije izvedenice Willow-a i svih GT5 Course Maker izvedenica nalazi na popisu staza u GT6. A i Amar je negdje spomenuo da se BBC naknadno pojavio tamo u nekakvom popisu u GT6 .

Svakako , zanimljivo

Super, ovaj mjesec cu pokusati zavrsiti sto vise GT5 sezonaca i dolicno izgraditi savefile sa svim autima koji mi fale.
A ako ti fali nešto što želiš i nemaš a može se poslati , znaš ko ima , novo , ispod čekiča,  a možda i razrađeno, a opet novo, ispod čekiča.

Offline Kimi

  • The Gentleman
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 2684
  • PSN id: KimiHR
Re: Gran Turismo 5 Online Event Finale
« Reply #5 on: May 01, 2014, 09:09:19 »
Detalji o eventima dodani u prvi post.

Offline Skvikki

  • GTS Full Member
  • Uvazeni Docent
  • *
  • Posts: 494
  • PSN-ID: Skvikki
Re: Gran Turismo 5 Online Event Finale
« Reply #6 on: May 04, 2014, 12:21:12 »
Kimi, koliko možeš još dole s vremenom? Ja napokon spustio ispod 8:30 i ja zadovoljan ;D

Offline Kimi

  • The Gentleman
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 2684
  • PSN id: KimiHR
Re: Gran Turismo 5 Online Event Finale
« Reply #7 on: May 04, 2014, 12:46:31 »
Sad sam skinuo na 8:27.8XX , al može se tu skinuti još dosta . Cilj mi je približiti se Mateju koji trenutno ima 1.25.3 , a mislim da mogu blizu toga

Offline Skvikki

  • GTS Full Member
  • Uvazeni Docent
  • *
  • Posts: 494
  • PSN-ID: Skvikki
Re: Gran Turismo 5 Online Event Finale
« Reply #8 on: May 04, 2014, 17:41:17 »
Brzi ste, brzi. Morao bih jako puno vozit za takva vremena.

Offline Kimi

  • The Gentleman
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 2684
  • PSN id: KimiHR
Re: Gran Turismo 5 Online Event Finale
« Reply #9 on: May 17, 2014, 09:34:16 »
Kako je preostalo još samo dva tjedna u kojima će serveri GT5 raditi a ovo vjerovatno i posljednji sezonac u igri , vrijeme je da podvučemo crtu.
Napisao sam jednu "kroniku" u kojoj se možete prisjetiti nekih najbitnijih stvari, datuma i promjena u Seasonal eventima, ali i vidjeti neke možda zanimljive statističke podatke koje sam o njima radio. Pa , tko voli nek izvoli

The End

A-Spec

Seasonal Events u Gran Turismo 5 dolaze 20.12.2010 sa 1.05 verzijom. Tako smo tog dana dobili Bonus Race 1 te prve Time i Drift Trial evente, a već nakon 4 dana i Bonus Race 2. Večina nas koji su odvozili ta prva dva sezonca složit će se da su to zbog svojih restrikcija i težine bili i najbolji sezonci koji su se u igri pojavili. Nažalost, zbog velikog broja pritužbi igraća na težinu tih eventa već nakon tjedan dana Bonus Race 2, kao i svi sezonci do kraja prvog „kruga“ (o krugovima nešto kasnije), ostaje bez ikakvih restrikcija osim onih vezanih za samu temu (pogon, godina, zemlja..) i maksimalne dozvoljene snage. Ovakav potez je više-manje sve naredne sezonce pretvorio u nezahtjevne i dosadne evente u kojima se mlatila lova i iskustveni poeni.

Jedini event koji bi se još mogao usporediti sa prva dva je Expert Challenge Race. Ali u biti taj event je bio samo podsjetnik kako su sezonci mogli izgledati, jer sve tri utrke u tom sezoncu su se pojavile ranije u nekoj od Bonus Race, ali ovaj put sa restrikcijama i na drugim stazama (Fiat 500 B.R.#1 ; Elise 111R B.R.#3 ; Impreza B.R.#7). Naravno, na GTPlanetu suze su opet tekle u potocima, znoj baš i ne.

Neki su se ipak potrudili; Amar, Toni, Tomislav, Zoky, Biker ..neka mi ne zamjere oni koji su učestvovali a nisam ih spomenuo, su nam kroz Immaculate Challenges za ostale Bonus Race evente  zadavali „zadatke“ koji su bili jednako zanimljivi i teški kao i u prva dva eventa. Kreiranje ovakvih „zadataka“ bilo je moguće jer su Bonus Race eventi uvijek imali jednak grid AI auta koji su u njima učestvovali. Dolaskom, kako sam ih ja nazivao „tematskih“ sezonaca, broj AI auta koji su se na gridu pojavljivali bio je mnogo veći i randomiziran, što je nažalost bio i kraj za Immaculate Challenges.

10.02.2011. pojavljuju se FF, FR, 4WD te Ferrari Formula Challenge te su na dan pojavljivanja imali po tri utrke, a 18.02.2011. (update 1.06) dodane su im još po dvije, te su time i oni „kompletirani“ sa pet pojedinačnih eventa koliko ih je imala i glavnina svih ostalih A-Spec sezonaca. „Teme“ večine ovih Seasonal Eventa postojale su i u singleplayer karijeri, a izuzetak su upravo Ferrari Formula kao jedini event gdje su se te dvije formule i mogle voziti, Honda Civic, 4WD Challenge, World Circuit Tours te Stars&Stripes. „Tematski“ sezonci su se kasnije ponavljali uz nešto izmjenjene restrikcije i staze na kojima su se pojedini eventi u njima vozili, a ukupno 29 „tematskih“ sezonaca se odvrtilo u gotovo puna tri kruga, osam sezonaca je nedostajalo da se kompletira treći krug. Svaki krug počinjao bi sa FF Challenge a završavao s Dream Car Championship. Između prvog i drugog kruga „uvalili“ su se A i B-Spec Challenge eventi koji su imali po tri pojedinačne utrke (osim prvog B-Spec Challenge-a) limitirane na 400, 500 i 650PP. Update 1.06 također uvodi i PP sustav što je bila jedina restrikcija za prvi krug sezonaca, osim naravno onih vezanih za samu temu (vrsta pogona , godina , zemlja proizvodnje...). Drugi krug je ipak vratio onu najvažniju, restrikciju na gume.

U igri se pojavilo ukupno 92 A-Spec Seasonal Eventa a u njima je bilo 444 pojedinačne utrke u kojima je trebalo odvoziti najmanje 2145 krugova.


B-Spec

Prvi B-Spec sezonac ONLINE B-spec Challenge pojavio se 27.10.2011. uz update 2.01 , a u njega su 24.11.2011. dodane još tri utke , po jedna za svaku PP klasu. Ovo je ujedno i „najdugovječniji“ sezonac jer je bio aktivan više od 2,5 godine , točnije 947 dana. Razdoblje A i B-Spec Challenge-a je pak bilo „najsiromašnije“ za one koji su vozili Seasonal evente , jer smo mjesečno dobijali samo tri A-Spec utrke plus 2 Time i Drift eventa.

Ukupno je bilo 5 B-Spec Challenge eventa te dva Special B-Spec eventa, ali kako sam zbog nekih statističkih podataka htjeo odvojiti A i B-Spec, i dva Special B-Spec eventa sam uračunao ovdje. Dakle, ukupno 7 sezonaca u kojima je bila 21 utrka u kojima je vaš Bob trebao odvoziti najmanje 142 kruga u kojima bi se minimalno odvozilo 758009m (758,009km).


Special Events

Pojavljivali su se povremeno a u njima su se uglavnom moglo osvojiti jako veliki broj kredita i Exp. bodova, a i neke specijalne nagrade kao recimo  Special Gear Set Jeff Gordona i nekoliko auta koji se nisu mogli kupiti kroz Dealership.
Prvi Special koji se kroz Seasonal evente pojavio bio je NASCAR Challenge (update 1.11), a vozio se sa Stock autima u 4 pojedinačne utrke, nažalost i sa zaključanim SRF-om. NASCAR Challenge ponovio se u drugom i trećem krugu tematskih sezonaca ali kao „obični“ A-Spec sezonac, a oba su također imali po 4 pojedinačna eventa.

New Year's Holiday Challenge koji se pojavio pred Božić 2012. je također imao zaključan SRF, a PD je tu praksu, koja je također izazvala popriličnu raspravu po forumima, nastavio i kroz 13 tematskih A-Spec sezonca koji su se nakon ovog Speciala pojavili (osim 600PP Super GT-a ,?????). Srečom, početkom trečeg kruga 18.07.2013.  (430PP FF Challenge) SRF je ponovno postao opcionalan.
 
Ukupno smo imali 17 Special eventa a bez dva B-Spec eventa 15, a u tih petnaest je bilo 30 pojedinačnih eventa (15 Race i 15 Time Trial-ova), te je u njima trebalo odvoziti minimalno 96 krugova.


Time Trial & Drift Trial

Pratili su nas od samog početka sve do kraja, pa smo u ove 3,5 godine imali 86 ovih sezonaca. Sve do No. 66 u svakom od njih moglo se odvoziti po dva Time odnosno Drift eventa , a od No. 67 po jedan.

Naši „vanzemaljci“ kako ih volimo zvati; Zoky, Keko, Prašinar, Rasta, Matej, Knegas ,Safety-_-Car,........su redovito postavljali vremena u vrhu, a neki od njih i na sam vrh rang lista Time Trial-ova. Pa i ovom prilikom još jednom čestitke ekipi na fantastičnim rezultatima .

Time i Drift Trial-ovi su vrlo često bili meta onih koji su na sve moguče načine svoj nickname pokušali postaviti na vrh rang lista iako im tamo nije bilo mjesto, dok se PD sa više ili manje uspjeha pokušavao boriti s tim. Pa je zbog glitcha uklonjen event na Nurburgringu Type V iz TT No. 15. A zbog  određenih „problema“ koje PD nije podrobnije objasnio, uklonjeni su time trial sa Mitsubishi Lancerom na Laguna Seca iz TT No. 35 te oba eventa iz DT-a No. 21 . Ova dva Drift eventa ponovljena su u DT-u No. 23.
Već krajem 2012. igra je hakirana, a početkom 2013. leaderboardove TT i DT-ova okupiraju sulude kreacije hakera i njihovi hybridi kako su ih od milja zvali. PD se donekle trudi da pobriše vremena na rang listama za koja je bilo očito da su odvožena sa neregularnim autima, a u 4. mjesecu 2013. izdaju i upozorenje o banu accounta onih koji kroz online koriste hakirane aute. Ovo je više-manje i ostalo samo na upozorenju.

Kako nije svako zlo-za zlo, u ovom razdoblju je došlo nekoliko možda i najzanimljivijih TT i DT-ova koji su se vozili sa stock automobilima. Iako su ovakvim TT eventima pošteni igraći vjerovatno bili najsretniji jer hakeri nisu utjecali na leaderboardove, već nakon 4-5 stock eventa PD vraća sistem TT-ova na staro. A kroz nekoliko posljednjih update-a koji su u igru došli pokušavaju sprječiti korištenje automobila čije performanse nisu bile u okvirima normalnog. Ali ni to nije dalo nekakve rezultate, hakeri ponovno okupiraju vrhove rang lista pa čak i kreirali nekoliko korisničkih računa koje bi slagali na rang liste te na taj način pokušavali PD-u poslati nekakve svoje poruke. U svakom slučaju, možemo reći da PD ovu bitku kroz GT5 nikada nije doveo do kraja, a izlaskom GT6 i Poliphony i igraći (pošteni i oni nepošeni) dobili su novu metu.

Već sam spomenuo da smo u Gran Turismu 5 ukupno imali 86 Time Trial i jednako toliko Drift Trial eventa, a u njima je bilo po 152 pojedinačna eventa.


Overtake Challenge

Iako je brojem 1 iza svog naslova nagovještavao mogučnost više ovakvih eventa, bio je u stvari jedini. Koncepcijski bio je to Time Trial koji se vozio sa stock autima i s kojima je na određenoj dionici staze trebalo preteči nekoliko AI auta. U njemu smo mogli odvoziti tri pojedinačna eventa.


Izdvojeno

Dva Special Seasonal eventa koji su postojali za područje EU, a oba su na neki način povezana sa GT Academy, sam zbog svojih specifičnosti izostavio iz ovih brojki ali ću ih ipak spomenuti.

GT Academy 2011 (EU): Prva runda , odnosno odabir najboljih 20 iz svake od 10 Europskih zemalja koje su mogle učestvovati u ovoj GT Academy odrađen je kroz Time Trial event u Seasonal Events sekciji. Osim što je trebalo imati account neke od tih 10 EU država, da bi se moglo učestvovati u ovom natjecanju trebalo je odraditi prijavu sa svojim podacima kroz službenu web stranicu GT-a i imati najmanje 18 godina. Sam event bio je dostupan od 04.03.2011 do 18.04.2011. a vozio se sa Nissan Fairlady Z (Z34) na Eifel (Circuit) 103A, Course Maker stazi koju je kao kreirao sam Kazunori Yamauchi. Kako su pristup ovom eventu imali samo oni iz određenih zemalja-regija (Hrvatska naravno ne) nisam ga uvrstio u ove statistike, niti detalje o ovom eventu možete naći u temi o Seasonal eventima.

Drugi, također Special  TT event, koji nisam uvrstio u ove statističke podatke odnosi se na posebnu GT Academy ediciju igre. Kako su event mogli voziti samo oni koji su imali ovu posebnu verziju igre nisam ga ovdje uračunao, ali detalji o eventu su ipak u Seasonal Events temi.

A evo i tablica u kojoj se preglednije može vidjeti broj sezonaca i pojedinačnih eventa po svakoj od kategorija, te minimalan broj krugova koji se mogao/trebao odvoziti.




Godinu kroz godinu (Pojavljivanje,trajanje,brisanje....)

-2010. U desetak dana koliko su SE postojali u 2010. pojavile su se prve dvije (i najbolje) Bonus Race te prva dva TT-a i DT-a. Samo trajanje Bonus Race je variralo, a datumi isteka su za neke i produživani, ali večina je bila aktivna dva tjedna a BR 2 i 5 i tri tjedna.

-2011. Iako je bilo nekoliko iznimki novi A-Spec sezonci sve do pred sam kraj 2011. pojavljivali su se gotovo svakih tjedan dana. Prvi „tematski“ sezonci također su imali naznačen datum isteka, po kojem su također trebali biti dostupni samo 2 tjedna,no on se nekoliko puta mjenjao da bi na kraju bio i potpuno uklonjen. Kod ostalih A-Spec SE krajnji datum dostupnosti također više nije bio naveden.

U 2011. bile su i dvije „rupe“ tj. nešto duža razdoblja u kojima se novi SE nisu pojavljivali. U prvom od njih u trajanju od 4 tjedna Seasonal Eventi nisu se ni mogli pojavljivati a niti voziti, a radi se o hakerskom napadu na PSN kojeg je Sony isključio u razdoblju 20.04 - 14.5.2011. Iako se upravo na dan gašenja pojavljuje Classic Muscle Car sezonac on je bio dostupan tek nekoliko sati pa ga je večina mogla odvoziti tek nakon povratka PSN-a, a sljedeći French Car Championship pojavljuje se tek 19.05.
Drugi period je od 1.7. - 28.7. a razlog mi i nije poznat niti sam pronašao nekakva službena objašnjenja, moguće da je to vrijeme selidbe studija na novu lokaciju.

TT i DT eventi su se u samom početku također pojavljivali svakih tjedan dana, ali vrlo brzo prelze u dvotjedni ritam izlaska, a u pravilu su bili dostupni dva tjedna. Ovi eventi su kroz 2011. imali još veće „rupe“, pa je za vrijeme nefunkcioniranja PSN-a  između TT&DT Br.13 i 14. proteklo punih 7 tjedana. Zatim dolazi do već spomenutog glitch-a i uklanjanja eventa na Nurburgringu, pa je „krpanje“ također za posljedicu imalo nešto duže razdoblje između pojavljivanja nekoliko sljedečih TT i DT eventa. Početkom 9. mjeseca sve se vrača u normalu a TT i DT sve do kraja pojavljuju se svaki drugi tjedan.

Upravo na navršenu godišnjicu pojavljivanja Seasonal Events sekcije u igri 20.12.2011. Poliphony bez nekog posebnog upozorenja uklanja veliki broj A-Spec sezonaca, točnije 23 Seasonal eventa, a na raspolaganju nam ostaje samo 5 A-Spec te jedan B-Spec sezonac.

Valja još spomenuti da je 16.06.2011. na službenim stranicama uvedena i notifikacija Seasonal Event utrka sa svim detaljima o njima te leaderboardovi za Time Trial i Drift Trial evente. Notifikacija je 25.12.2013. ukinuta a svi podaci koji su o SE na stranici postojali su uklonjeni.

Unatoč problemima s padom PSN te razornog potresa i tsunamia koji je zadesio Japan te selidbe studija na novu lokaciju, 2011. je po broju Seasonal evenata bila i „najbogatija“, a u njoj smo imali ukupno 88 sezonaca a koji su pak imali 277 pojedinačnih eventa (utrka ,time i drift trial-ova).

-2012. Svojim pojavljivanjem SE ulazi u ritam koji se zadržao do kraja, svakog drugog četvrtka stizali su novi A ili B-Spec sezonci a u tjednima između njih upadali su TT i DT eventi. U 2012 imali smo i najveći broj Special sezonaca, čak 10 računajući i jedan  B-Spec specijalac.
Iako je po broju samih eventa bio tek jedan  sezonac manje nego 2011. (87) oni su imali puno manji broj pojedinačnih utrka/trial-ova; ukupno 232

-2013. Po prvi put se „sudaraju“ preostali sezonac iz prvog kruga (Super GT) sa istoimenim sezoncem 2. kruga, a dolaskom „novog“ sezonca Poliphony je istovremeno sa popisa uklanjao „stari“ sezonac iste teme iz prijašnjeg kruga. Kroz 2013. stiglo je 80 S.E. u kojima se moglo odvoziti 213 različitih utrka i trial eventa.

-2014. Iako su se već krajem prošle godine mogle pročitati vijesti o gašenju GT5 servera a 20.2.2014. to je potvrđeno i na službenim stranicama. Sezonci nastavljaju svojim ritmom sve do ovog posljednjeg i jedinog koji se pojavio kroz 5. mjesec ove godine. U ovoj godini skupilo se 26 sezonaca a u njima 62 pojedinačna eventa.

Također tablica gdje je u lijevom stupcu svake od kategorija broj eventa za tu godinu , a u desnom broj pojedinačnih race/trial eventa.
 



Cr. i Exp.

Sistem (a u nekim eventima i iznosi) kojim su se krediti i iskustveni bodovi kroz Seasonal Events mogli osvojiti nekoliko puta se mjenjao. U svim Bonus Race nagrade Cr. i Exp. bodova mogli su se osvojiti samo jednom , ali su ti iznosi bili poprilčni.
Dolaskom tematskih sezonaca ti iznosi su značajno smanjeni, ali su se mogli osvojiti svaki put kada bi se neki od eventa odvozio (isto kao i u B-Spec Challenge eventima).
Update-om 1.10 koji je stigao 8.6.2011. utrostručene su nagrade Cr. i Exp. za sve do tada aktivne sezonce (a to su bili svi osim Bonus Race 1-7) kao i za sve koji su izašli do 11.10.2011. Tog datuma došao je update 2.0 kojim su trostruke nagrade ukinite ali istovremeno i uveden Login Bonus s kojim su se također mogli odvoziti svi SE osim Bonus Race 1-7.Update-om 2.06 (22.05.2012.) uveden je i Performance Difference bonus ali on je vrijedio samo za sezonce koji su došli nakon tog update-a (430PP FF Challenge od 24.05.2012 pa na dalje).

U Time i Drift Trial eventima nikada se nisu osvajali Exp. bodovi, a u prvih 13 ni krediti. Od 14. pa dalje za postizanje određenog vremena (Target Time) dobijala se nagrada u kreditima , a za odvoženo vrijeme jednako ili bolje od „zlatnog“ ukupan iznos nagrade jednak je zbroju nagradnih kredita za broncu, srebro i zlato, a oni su se mogli osvojiti samo jednom.
U svim Special eventima ove nagrade su se također mogle osvojiti samo jednom.

Mislim da je maksimalan broj kredita i Exp. bodova koji su se kroz SE mogli osvojiti nemoguče izračunati, pogotovo nakon uvođenja Performance Difference bonusa. A zbog svih promjena koje sam spomenuo, odnosno bonusa koji bi se pri tom izračunu uzimali u obzir, i minimalni iznosi ovih nagrada mogu se znatno razlikovati.
Da se baš svaki Seasonal event odvozio samo jednom, te istovremeno u svakom eventu odvozilo za prvo mjesto/vrijeme/bodove, i bez ikakvih bonusa osvojilo bi se 307910275 Cr. te 18627366 Exp.
Međutim, kako su se neki bonusi jednostavno morali osvojiti kroz vožnju sezonaca ove brojke ne možemo smatrati minimalnim.
Ako želimo izračunati minimalne iznose Cr. i Exp. upravo na dan kada su se Seasonal eventi  u igri i pojavili , tada bi trostruki bonus koji je vrijedio od 08.06. - 11.10.2011. morali uračunati za 11 A-Spec eventa, 3 Special eventa, te sedam TT & DT. A dolaskom Login Bonusa u svim Seasonal eventima od 11.10.2011. pa dalje se jednostavno moralo osvojiti dodatnih 10% na iznose ovih nagrada.
Pa uzevši u obzir ove bonuse izračunao sam da bi se tada kroz Seasonal evente osvojilo minimalno 346896266 Cr. te 21871643 Exp. (19037403Exp. u A-Spec ; 2834240Exp. u B-Spec )
Kako mislim da je ovo možda i najispravniji način za izračun ovih minimuma ove brojke prikazane su i u tablici te sam ih koristio u nekim usporedbama o kojima možete čitati ispod.

Staze (procjena minimalne kilometraže)

Seasonal eventi su se vozili na skoro svim stazama koje su postojale u igri , ali neke izvedenice se u njima nikada nisu pojavile. Pa tako niti jedan SE niti u A niti B-spec nije se vozio na; Monza Circuit /No Chicanes , Twin Ring Motegi Super Speedway , Kart Space I/Reverse, Kart Space II , Kart Space II/Reverse, Special Stage Route X  te Circuito de Madrid Mini/Reverse.
Tsukuba je staza koja se pojavila u največem broju različitih SE u 35 njih, sljedi Suzuka koja se pojavila u 32 sezonca , pa Trial Mountain u njih 29 itd.
Redosljed je jednak i po minimalnom broju krugova koje je kroz SE trebalo odvoziti ; Tsukuba 152 kruga, Suzuka 117, Trial Mountain 104.
Po minimalnoj dužini koju je na nekoj od staza trebalo odvoziti prednjaći Suzuka, na kojoj je kroz sve SE trebalo odvoziti minimalno 679419m. Sljede Nürburgring Nordschleife gdje je trebalo odvoziti minimalno 541632m, te kao treća Spa i minimalnih 525300m.

U gornje podatke nisam uzimao u obzir Course Maker staze koje su se pak u različitim svojim izvedenicama pojavile u 84 eventa te je u njima trebalo odvoziti minimalno 405 krugova.

Iz nekoliko razloga nemoguče je izračunati minimalnu kilometražu koju je u Seasonal eventima trebalo odvoziti. Ukupna dužina Course Maker staza nigdje u igri nije naznačena, a Drift trial eventi se nisu vozili na cijeloj dužini staze, jednako kao i Overtake Challenge event. Ali da dobijemo nekakvu okvirnu sliku, za sve Course Maker staze stavio sam dužinu od 4000m , što je jednako dužini HSR staze. Za svaki TT i DT računao sam samo jedan krug, a overtake challenge nisam ni uračunavao.
Brojka koju sam dobio kaže da je, ukoliko bi se svi sezonci odvozili samo jednom, minimalna dužina koju bi trebalo proći bila 11618879,4m (11618,8794km)

Tablica sa minimalnom dužinom koja se kroz pojedine kategorije mogla odvoziti , te minimalnim iznosima Cr. i Exp.
 



Nagrade (Ticket/Gears)

Update-om 1.10 u igru je uvedena nova kategorija Racing Gear itema, te se kombinezoni i kacige, uz boje i sirene koji su od početka bili u igri, kao nagrada (random) mogu osvojiti u svim narednim Seasonal eventima. Prvi sezonac u kojem su se kao nagrada pojavili bio je Expert Challenge Race a njemu su se mogli osvoji samo jedan put, jednako kao i u svim Time, Drft i Special eventima. Međutim, u svim A-Spec sezoncima do kraja drugog kruga ove nagrade su se mogle osvojiti svaki put kada bi se određeni event završio, dok se u trećem krugu (od 430PP FF Challenge od 18.7.2013) ove nagrade i u A-Spec sezoncima mogu osvijiti samo jednom.

Level kartice kao nagrada se također prvi put pojavljuju u Expert Challenge Race (8.6.2011.), ali tek od 20.12.2011. (update 2.02) u svakom A-Spec SE kao nagradu za pobjedu u svim utrkama tog sezonca osvajala se ili Level ili tzv. Car Ticket za koju se pak dobijao neki specifični automobil.
Kako je tog dana došlo i do onog brisanja 23 A-Spec eventa, a nekoliko njih ipak ostalo (Super GT ; World Circuit Tours ; Japanese Classic ; European Hot Hatch Championship i ONLINE B-Spec Challenge) Level kartice su 2.02 update-om ubačene i u tih 5 Seasonal eventa. A ukoliko su se oni već ranije odvozili s pobjedom u svim pojedinim eventima, bilo je dovoljno ponovno „ući“ u te sezonce da bi se dobila nagradna kartica. I večina Special sezonaca kao nagradu je imala Level ili Car tickete, dok  u TT i DT takve nagrade nikada nisu posojale. U svim Seasonal eventima Level kartice su se mogle osvojiti samo jedan put.

Kroz Seasonal evente mogle su se osvojiti kartice svih Level-a osim level 24 koju je pak bilo moguče osvojiti samo završavanjem Endurance serije u A ili B-spec singleplayer karijeri.
Sa 2.02 verzijom pojavile su se i takozvane GT Auto kartice a nekoliko ih je bilo moguče osvojiti u nekim od Special eventa, posljednjem NASCAR sezoncu i Overtake Challenge.

Ispod je tablica s brojem Level kartica koje su se mogle osvojiti po pojedinim kategorijama, popis svih auta koji se mogao dobiti kroz Car Tickets i na kraju tablice s minimalnim brojem nagradnih itema koji su se kroz SE mogle osvojiti, dakle da su se svi sezonci odvozili samo jednom i pri tome pobjedilo.
 







 
 
Usporedba (sezonci vs karijera)

Kako bih vam malo bolje dočarao brojke koje sam iznad naveo, neke od njih usporedit ću sa onim što smo mogli odvoziti kroz singleplayer A-Spec mod (Beginner – Endurance). Podaci za SE koje ovdje uspoređujem također se odnose samo na one sezonce koji su se vozili u A-Spec modu (B-Spec je izuzet).

Po broju samih eventa sezonci su daleko ispred karijere, bilo ih je 5 puta više nego u karijeri 280 : 54 a u sezoncima je bilo šest puta više pojedinačnih utka/trial eventa 781 : 127 .

Broj krugova u vremenski ograničenim Endurance utrkama karijere može poprilično varirati ovisno o autu koji se u njima koristi. Kako se više ne sječam koliko sam krugova odvozio u tim utrkama, napravio sam jedan test. U svakoj od tih 5 utrka odvozio sam točno jedan sat sa autom (0km + ulje) sa največim brojem PP-a s popisa Typical Opponent(s) i gumama s kojim su vozili AI auti. Broj krugova koje sam u sat vremena odvozio pomnožio sam sa brojem sati potrebnim za taj endurance + jedan krug. Te brojke su se uglavnom poprilično poklapale sa nekoliko videa koje sam pronašao na YT.
Uglavnom, kroz sezonce je trebalo odvoziti i više nego duplo krugova nego u SP karijeri 2545 : 1107

Ipak, najviše zbog Nürburgringa i Le Mansa kroz karijeru je trebalo odvoziti nešto više kilometraže nego u Seasonal eventima 10861 : 13656 km. Još jednom napominjem da su ovo tek okvirne brojke i temelje se na procjenama dužine Course Maker staza u SE, broja krugova u endurance utrkama itd.

Čak kada bi uz A-Spec uračunali i Special Events singleplayer karijere u kojima su se krediti još mogli osvojiti, i to sa 200% bonusa, kroz sezonce se (uz bonuse koje sam iznad naveo) moglo osvojiti gotovo pa 300 miliona Cr. više nego kroz karijeru. 335,557,256 : 41,658,000

Karijera nas je pak buno bolje nagrađivala sa Exp. pa se samo kroz A-Spec evente i bez ikakvog bonusa u karijeri moglo osvojiti 7,6 miliona Exp. više nego kroz sve Seasonal evente sa bonusima koje sam iznad uračunao 19,037,403 : 26,669,306 .Razlika je još i veča kada bi se uračunalo Exp. koji su se u karijeri mogli osvojiti još u licencama i Special eventima. A usput ću spomenuti da je samo u dvije 24h endurance utrke bilo moguće osvojiti više od 17 miliona Exp. i to bez bonusa.
Ipak, da su se svi Seasonal eventi u kojima su se Exp. poeni osvajali, s pobjedom odvozili samo jednom, bilo bi to dovoljno da samo kroz sezonce i ovim minimalnim bonusima gotovo napunite  37. Level u A-Spec.

Sezonci vs Karijera 4:2


Kraj

Gašenje servera završetak je priče o Seasonal eventima ali i samog Gran Turismo 5. Mogli su sezonci biti teži, njihove „teme“ su možda mogle biti i zanimljivije , kreativnije, SRF nam nisu trebali zaključavati na ON , ali svejedno bilo je lijepo što su tu. I vjerovatno je svatko od nas u ovoj gomili pronašao bar nekoliko utrka u kojima je bez obzira na sve to uživao u vožnji GT5, a te evente ponavljao i više puta.

Brojke koje sam kroz ovaj tekst naveo svakako nam govore da su Seasonal Events bili jako bitan i veliki dio ove igre, a broj samih utrka, krugova koje je kroz njih trebalo odvoziti te iznosima Cr. daleko je veći od onih u singleplayer karijeri. I možemo reći da smo kroz Seasonal evente na neki naćin dobili (bar) još jednu karijeru. A sezonci su ćak bili zanimljiviji i teži od eventa iste tematike u singleplayeru jer tamo nemaju gotovo nikakvih restrikcija.
Iako nisam računao a i sumnjam da će me ta matematika puknuti, slutim da je GT5 kroz singleplayer karijeru i svoje Seasonal evente debelo nadmašio GT4 kojeg većina još uvijek smatra „največim“ u serijalu.
A tek treba vidjeti da li će i budući nastavci uspjeti stići i prestići GT5 po broju sezonaca, ali GT6 za sada debelo kaska za „starijim“ bratom. I nadajmo se da je kraj GT5 ujedno i novi početak za GT6.

Za mene, Gran Turismo 5 je za sada najbolja igra koju sam ikada igrao, a Seasonal Events najdraži dio koji se vozio protiv AI suparnika. A još draža bila su mi online druženja po raznoraznim „birtijama“ i „jazbinama“ u kojima sam odvozio tisuće predobrih utrka, a kroz njih upoznao mnoge drage ljude i  stekao neke dobre prijatelje. Pa bih baš onako fanbojevski zaključio ovu priću 

Hvala Poliphony Digital

Također...

Zahvaljujem

I Amaru na svoj pomoći i podršci koju sam od njega imao za vrijeme rada na temama o Seasonal eventima. Zahvaljujem drugu race-man na informacijama i slikama za GT Academy Edition sezonac. I na kraju, zahvaljujem svim forumašima što su trpili moje picajzliranje kroz teme o Seasonal eventima.

Offline Skvikki

  • GTS Full Member
  • Uvazeni Docent
  • *
  • Posts: 494
  • PSN-ID: Skvikki
Re: Gran Turismo 5 Online Event Finale
« Reply #10 on: May 17, 2014, 10:52:52 »

Offline sagitarius

  • GTSurgeons Operator
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 6409
Re: Gran Turismo 5 Online Event Finale
« Reply #11 on: May 17, 2014, 11:09:52 »
Sjajan tekst i vrhunski trud kroz zadnje 3 godine Kimi.

Hvala ti za ovo!

Offline STINGer

  • Autohtoni Dalmatinski Grintavac
  • Bog i batina
  • Preuvazeni Akademik
  • ***
  • Posts: 24606
Re: Gran Turismo 5 Online Event Finale
« Reply #12 on: May 17, 2014, 11:27:01 »

Offline DogZy

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 2950
Re: Gran Turismo 5 Online Event Finale
« Reply #13 on: May 17, 2014, 12:14:06 »
Kimi, naš najveći statističar, analitičar, a i fan, moglo bi se reći. Kapa doli! 8)

GT5 je i meni najdraži, siguran sam zbog online druženja, inače bi to bio GT4.
You are aiming for just one sweet spot in the corner. It's the point where centrifugal and cornering forces reach their equilibrium, where they are all at once replaced with acceleration.
APEX - The invisible vertex of a corner, a place where the fastest lap times are recorded.

Offline kizo_uzi_1

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 2390
  • oštar pas
Re: Gran Turismo 5 Online Event Finale
« Reply #14 on: May 17, 2014, 14:37:34 »
Šta reći uopće,nego , moj do poda  i  ti nama još 100g.  8)
<=  <=  brz kao vjetar ,  žestok  kao vulkan !    ID ; PSN nick;  lega_rovinj      wrROOOooom !!