Author Topic: Gran Turismo 5: Prologue - Discussion Board  (Read 183201 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline crorastafa

  • Gran Rastafara
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 2529
  • peace and love
Re: Gran Turismo 5: Prologue - Discussion Board
« Reply #405 on: December 01, 2008, 20:30:53 »
Gran Turismo 5 Late '09 = Prologue Damage Early '09?                                                                                            Monday, 01 Dec 2008 11:44


Well I’m sure Polyphony Digital won’t like to commit to a solid release date, since they're famous for extending development to produce the perfect product.

But a Sony executive has revealed that we can expect the game to arrive before the next Christmas.

I personally expect the title to fall into 2010, but we can always hope. Sony’s Chief Executive in Southern Europe, James Armstrong, outed the news in the Spanish newspaper El Financiero:

“For next year, the chief executive of Sony Computer Entertainment for southern Europe said that they are developing a new game thriller, in which the player may be designing their own history, and the new version of Gran Turismo, which will arrive at Christmas.”

Usually Gran Turismo comes out earlier in Japan, so it could see a summer 2009 release there. What’s more exciting is that Polyphony Digital have openly admitted to making updates available for Gran Turismo 5 Prologue before the release of Gran Turismo 5.

These updates are said to include a full damage system and even weather effects. If Gran Turismo 5 is set for a late 2009 release, Prologue should get damage modelling much earlier in the year. That is, if PD get over the issues some car makers have with the implementation of car damage in such a realistic game.

What do you think? Share your thoughts with the Gamezine.co.uk readers below.
you just cant live in that                                                    negative way...make way                                                   for the positive day

http://www.youtube.com/watch?v=BDE3zPNz9VA
http://www.youtube.com/watch?v=qjtbhmQhsXg

Offline Tomivav

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 4069
  • PSN ID: Tomivav
Re: Gran Turismo 5: Prologue - Discussion Board
« Reply #406 on: December 02, 2008, 14:53:26 »
What do I think?
Ja mislim ko ovaj lik, i ko što je Amar reko, da će GT5 past u 2010.
A za dodavanje vremenskih efekata u GT prvi put čujem.
U svakom slučaju, no news can be bad news, ak sam dobro napiso.
“While racing the 24 hours of Nurburgring, you can smell people’s barbecues — we couldn’t recreate that.” — Kazunori Yamauchi

Offline aleska

  • Stazist Vulgaris
  • *
  • Posts: 22
  • psn id: SLO-aleska ; PureGT_aleska
    • http://honourabledrivers.com/forum/index.php
Re: Gran Turismo 5: Prologue - Discussion Board
« Reply #407 on: December 02, 2008, 19:10:28 »
Ovo je iz Eurogamera

 Gran Turismo for Christmas 2009?



Sony Europe speaker James Armstrong expects Gran Turismo 5 to be out by next Christmas.

He spilled the beans to Spanish financial site El Financiero (spotted by Kotaku). Unfortunately Sony UK was unavailable to add anything further.

Armstrong's comments fall in line with Sony US chatter from March, when we heard that Gran Turismo 5 was "about a year away".

Most recently, Polyphony Digital boss Kazunori Yamauchi said both Gran Turismo 5 and Gran Turismo PSP were "moving forward", although he couldn't mention any specific plans.

He could, however, tell us that Gran Turismo 5 cars had reached a "target level" of detail, and that work would now spread to environments and crowds.

Yamauchi has said roughly 150 people have so far worked on Gran Turismo 5 for four years, and that the fifth game has cost 50 times that of the 1997 PSone original.

Gran Turismo 5 Prologue, a precursor to Gran Turismo 5, was released back in March, and features some of the shiniest - if indestructible - cars ever in a videogame.

Head over to our Gran Turismo 5 Prologue review to find out more.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 Ja mislim da dok se ne pojavi neki preorder na nekom ozbiljnom game shopu možemo jedino da živimo u dobroj nadi. ;)


Offline STINGer

  • Autohtoni Dalmatinski Grintavac
  • Bog i batina
  • Preuvazeni Akademik
  • ***
  • Posts: 24606
Re: Gran Turismo 5: Prologue - Discussion Board
« Reply #408 on: December 04, 2008, 19:49:27 »
Sony Comments on Christmas Release Date
December 2nd, 2008

GTPlanet prompted a flurry of media reports after we first discovered an SCEE executive’s comments on a Christmas 2009 Gran Turismo 5 release date.  Unsuprisingly, the story has rapidly spread across the web, making its way right back to Sony where it originated.  From a statement to VideoGamer.com today:

“Polyphony are working on GT5, but we cannot confirm a launch date at this point in time,” said a Sony Computer Entertainment UK spokesperson.

This, of course, isn’t surprising, given that Mr. Armstrong’s Christmas ‘09 prediction was either revalation of internal company expectations or his own personal prediction.  Only time will tell!

Offline Titov pionir

  • Politicki Etiketiran
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 883
  • PSN-ID: TitovPionir
Re: Gran Turismo 5: Prologue - Discussion Board
« Reply #409 on: December 11, 2008, 14:46:39 »
Crko nam forum.... :'(

Offline STINGer

  • Autohtoni Dalmatinski Grintavac
  • Bog i batina
  • Preuvazeni Akademik
  • ***
  • Posts: 24606
Re: Gran Turismo 5: Prologue - Discussion Board
« Reply #410 on: December 11, 2008, 14:50:03 »
Koji?!

Offline Titov pionir

  • Politicki Etiketiran
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 883
  • PSN-ID: TitovPionir
Re: Gran Turismo 5: Prologue - Discussion Board
« Reply #411 on: December 11, 2008, 16:29:33 »
Šta koji, pa ovaj, više ne razmjenjujemo iskustva s vožnje, nema TT evenata... izgubismo se u bespućima.

Offline Dzidza1978

  • Guitar Sensei
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 2415
  • PSN_ID: Dzidza1978
Re: Gran Turismo 5: Prologue - Discussion Board
« Reply #412 on: December 11, 2008, 16:46:07 »
ajde stingeru napravi jedan tt events, božićni, malo da se pokrenemo
PSN_ID: Dzidza1978

Offline STINGer

  • Autohtoni Dalmatinski Grintavac
  • Bog i batina
  • Preuvazeni Akademik
  • ***
  • Posts: 24606
Re: Gran Turismo 5: Prologue - Discussion Board
« Reply #413 on: December 11, 2008, 17:12:47 »
Zadnji put sam upalio igru kad je izašao update s novim autima i to je sve, nisam ih ni probao... Stoga, zadajte si nešto sami jer ionako nemam iz čega voziti..

Počeo sam razmišljati da prodam volan i ovo socijalno postolje jer samo skupljaju prašinu i zakrčuju dnevni boravak  ::)

Offline Dzidza1978

  • Guitar Sensei
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 2415
  • PSN_ID: Dzidza1978
Re: Gran Turismo 5: Prologue - Discussion Board
« Reply #414 on: December 11, 2008, 17:45:26 »
A hebate, ko malo dite si, vozi iz obične stolice, je li mora biti baš racing seat. Koliko sam ja dugo vozio iz obične stolice i s monitorom zakrenutim, ali sve se da, ako te volja. Meni se više čini da si izgubio volju za vožnjom :-(. Ni ja nemam idealnu stolicu za vožnji, ali se trudim.
PSN_ID: Dzidza1978

Offline toni_cro

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 5294
  • PSN-ID: toni_cro
Re: Gran Turismo 5: Prologue - Discussion Board
« Reply #415 on: December 11, 2008, 18:42:09 »
mislim da ovjde ima svega dvoje ljudi sa poštenim setupom za vožnju, dok večina vozi iz onoga šta ima
ja osobno vozim iz masažne fotelje ;D meni kao da imam masažno sjedalo u autu ;D
ali mi taman kad ubacim jedan ili dva mala jastuka i malo se namjestim, postolje za volan sam napravio od jednog starog stola kojeg sam imao malo ga snizio i odrezao da bude manji i eto tako vozim jednom prilikom slikam kako izgleda to sve
www.motori.hr

if in doubt, go flat out

Offline STINGer

  • Autohtoni Dalmatinski Grintavac
  • Bog i batina
  • Preuvazeni Akademik
  • ***
  • Posts: 24606
Re: Gran Turismo 5: Prologue - Discussion Board
« Reply #416 on: December 11, 2008, 21:33:23 »
A hebate, ko malo dite si, vozi iz obične stolice, je li mora biti baš racing seat. Koliko sam ja dugo vozio iz obične stolice i s monitorom zakrenutim, ali sve se da, ako te volja. Meni se više čini da si izgubio volju za vožnjom :-(. Ni ja nemam idealnu stolicu za vožnji, ali se trudim.

Nemam ni jednu stolicu u stanu iz koje mogu voziti. Ovakvu zadnju što sam imao i koja je pukla više ne želim uzimati jer mi je to bacanje novaca, bez obzira koliko (relativno) bila dobra. Eto, dođi sutra pa se sam uvjeri ;D

Isto tako, rekao sam da neću voziti dok ne nabavim pravo postolje pa dok se to ne realizira ništa od moje vožnje... a ionako se trenutno nema što voziti, ovo mi je dosadilo. Neka stave nekakvu novu stazu...

btw... zar nitko osim mene ne može napraviti TT? Ili nema ni jedan online TT u ponudi?

Offline keko0013

  • GTS Full Member
  • Uvazeni Docent
  • *
  • Posts: 357
  • PSN-ID: keko0013
Re: Gran Turismo 5: Prologue - Discussion Board
« Reply #417 on: December 11, 2008, 23:44:49 »
A hebate, ko malo dite si, vozi iz obične stolice, je li mora biti baš racing seat. Koliko sam ja dugo vozio iz obične stolice i s monitorom zakrenutim, ali sve se da, ako te volja. Meni se više čini da si izgubio volju za vožnjom :-(. Ni ja nemam idealnu stolicu za vožnji, ali se trudim.

Nemam ni jednu stolicu u stanu iz koje mogu voziti. Ovakvu zadnju što sam imao i koja je pukla više ne želim uzimati jer mi je to bacanje novaca, bez obzira koliko (relativno) bila dobra. Eto, dođi sutra pa se sam uvjeri ;D

Isto tako, rekao sam da neću voziti dok ne nabavim pravo postolje pa dok se to ne realizira ništa od moje vožnje... a ionako se trenutno nema što voziti, ovo mi je dosadilo. Neka stave nekakvu novu stazu...

btw... zar nitko osim mene ne može napraviti TT? Ili nema ni jedan online TT u ponudi?

Otvori neki žiro račun pa ćemo uskočiti sa dobrotvornim prilozima za adekvatan hardver. ;D

Offline STINGer

  • Autohtoni Dalmatinski Grintavac
  • Bog i batina
  • Preuvazeni Akademik
  • ***
  • Posts: 24606

Offline Ikral

  • +1
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 4505
  • Man who wasn't there
Re: Gran Turismo 5: Prologue - Discussion Board
« Reply #419 on: February 17, 2009, 21:03:15 »
Ja imam stari Driving Force koji montiram na stol za jednu osobu, kao iz škole i običnu stolicu. Ali kad krenem vozit to traje cijelo popodne pa zato rijetko tako vozim. I obični DS3 je dobar, samo treba imat volju.