Author Topic: Zašto je GT serijal toliko nadmoćan nad konkurencijom?  (Read 20616 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Titov pionir

  • Politicki Etiketiran
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 883
  • PSN-ID: TitovPionir
Zašto je GT serijal toliko nadmoćan nad konkurencijom?
« on: August 11, 2008, 15:35:00 »

Evo, čitam malo postove tu na siteu, vidim da se vodi rasprava o tome tko će dobiti licencu za F1, pa se spominju druge igre, npr FCTP, GRID, DiRT.... Moram reći da, nakon prvobitnog blagog razočaranja FCTP-om ipak otkirvam čari igre, na vozni se model mora priviknuti, a nakon toga igra postaje zanimljivija i izazov za što boljim rezultatom je stvoren. DiRT i GRID sam vozio kao demoe i igre me baš i nisu nešto posebno fascinirale tako da ih nisam ni kupovao. Tko zna, da je postojao demo FCTP-a, vjerojatno bih i to "na prvu" odbacio kao nedovoljno dobro.
Glavni je problem u tome što se, htjeli mi to ili ne, sve SIMULACIJE vožnje uspoređuju sa vrhovnim božanstvom i neprikosnovenim vladarom simulacija, GT-om. Tu se jedno pitanje nameće samo po sebi: Što to PD ima (osim Kazunorija) a ostali nemaju? Po mom (skromnom) mišljenju (nisam stručnjak Amarovog kalibra, na sve to gledam sa nekakvog zdravorazumskog, no ne i stručnog stajališta), the name of the game is profit. Ako se uzme u obzir da će u relativno kratkom vremenu Codemastersi ubirati lovu od GRID-a, DiRT-a, te F1 serijala, jasno je da se bore za što veću zaradu u što kraćem roku. Ne vjerujem da su ljudi lošiji programeri od PD-ovih čarobnjaka, no vrijeme koje PD ulaže u GT5 jednostavno je nemjerljivo sa vremenom koje Codemasters (i drugi developeri) ulaže u svoj proizvod. GT5 se odgađa, odgađat će se i dalje. Nemojmo zaboraviti odgađanja GT4, naveliko se pričalo o online komponenti koja nikada nije bila komercijalno realizirana.
Iskreno, zanima me koliko će u međuvremenu biti izdano vozačkih simulacija od Codemastersa dok GT5 ne ugleda svjetlo dana. To je ko u onom vicu, kad je zec napisao diplomski rad da je zec vrhovni vladar šume, pa je svakog tko nije tako mislio zec odveo u grm iz kojeg su njegovi neistomišljenici izlazli isprebijani. Na kraju je iz grma izašao medo i rekao zecu, "vidiš stari, koliko je mentor bitan za dobar diplomski". Imamo tu sreću da je PD dio Sonya, tako da se igra može odgađati i odgađati i odgađati tako dugo dok svaki, pa i najsitniji detalj ne bude savršen, a to košta jako, jako puno. Čak mislim da košta toliko puno da će, zbog vremena razvoja igre, na kraju GT5 u strogo financijskom smislu biti neprofitabilna igra, profit će se ostvariti prodajom dodatnog sadržaja- automobila, staza, GT-TV-a i sl. To upravo pokušava FCTP nudeći nove staze i automobile za download uz plaćanje. Koliko će tko u tome uspjeti, vidjet ćemo. Do tada nam ostaje čekati, voziti GT5p i još koju uz to (danas ću voziti FCTP) i priželjkivati najveću senzaciju u povijesti video gaminga.

Offline STINGer

  • Autohtoni Dalmatinski Grintavac
  • Bog i batina
  • Preuvazeni Akademik
  • ***
  • Posts: 24606
Re: Zašto je GT serijal toliko nadmoćan nad konkurencijom?
« Reply #1 on: August 11, 2008, 16:12:54 »
Hm... da se mene pita rekao bih da je glavni razlog nadmoći mogućnost da se vozi iznimno velika količina serijskih modela automobila, znači nečega što je skoro pa svakodnevno tu oko nas. Na to se vežu licence i polaganje ispita za njih, a nakon toga dolazi prilično velika i raznovrsna karijera.

Ako me ne vara sjećanje to je bila prva takva igra na konzoli (a i šire) s takvim pristupom. U vrijeme pojavljivanja igre igraće konzole odn. PSOne je bio u punom uzletu i tada je došao GT kao prva takva igra. Ono kako se kaže, na pravom mjestu u pravo vrijeme. Naravno, sve to ne bi vrijedilo ništa da sama igra nije bila odlična, a nastavci još bolji. Jer, u to vrijeme smo imali i ToCa 1 i 2 koje su bile fenomenalne, da bi na kraju dobili to što smo dobili...


Offline Titov pionir

  • Politicki Etiketiran
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 883
  • PSN-ID: TitovPionir
Re: Zašto je GT serijal toliko nadmoćan nad konkurencijom?
« Reply #2 on: August 11, 2008, 16:16:44 »
Slažem se, no i drugi bi (barem mislim tako) uz dovoljno truda i vremena (čitaj novca) mogli napraviti vozni model poput onog u GT. Problem je u tome što su mnogi pokušavali (i pokušavaju još uvijek) no do sada nisu u tome uspjeli kao što je to uspio PD. Mene najviše zanima ZAŠTO drugi nemaju vozni model poput GT-a. Je li u pitanju talent, novac ili nešto treće?

Offline STINGer

  • Autohtoni Dalmatinski Grintavac
  • Bog i batina
  • Preuvazeni Akademik
  • ***
  • Posts: 24606
Re: Zašto je GT serijal toliko nadmoćan nad konkurencijom?
« Reply #3 on: August 11, 2008, 16:27:10 »
Prvo i osnovno, što je uopće dobar fizikalni model? Onaj na kojeg si navikao? Eto, na Ferrari si se počeo navikavati pa bi sigurno da samo njega igraš i on ti bio nekakvo mjerilo. Ja osobno uopće ne želim ništa drugo ni voziti jer nemam ni volje ni želje da se prešaltavam na nešto drugo da bi se vraćao GT-u.
Amar me već neko vrijeme pegla s Ferrarijem kako je super, ali nekako mislim da mi se neće svidjeti (budemo vidjeli za 15tak dana kad konačno dobijem uvjete za vožnju).

Da se vratim na fizikalni model... probaj ući s PC-ašima u diskusiju o fizikalnom modelu pa će te odmah popljucati navodeći par svojih naslova.

Offline toni_cro

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 5294
  • PSN-ID: toni_cro
Re: Zašto je GT serijal toliko nadmoćan nad konkurencijom?
« Reply #4 on: August 11, 2008, 23:13:42 »
ja san na PC-u vozio GTR i nije mi se svidio, možda zato što driver za DFP nije io dobar ili ga ja nisam znao poštelat(vjerojatno ovo drugo), najviše me u GTR nervralo okretanje glave jer koliko god to bilo dobro nije napravljeno onako kako bi ja okretao glavu i kuda bi gledao i zato mi je bolje bez toga kad bi bila neka sprava šta se stavi na glavu i onda te stavi u kokpit i prati tvoje pogled tj da imaš osječaj kao da nemaš niš na glavi i da stvarno gledaš svojim očima, i još jedna stvar me nervira na npr r-factoru kojeg nisam vozio ali me nervira ne postojanje ruku pa šta je to tako teško za napravit pa bar je r-factor izašlo milijun dodataka, inače po meni je GT bio i ostao najbolji jer možda neke druge igre imaju bolji vozni model ali ako imaju to onda ima fali jako puno drugih stvari koje nudi GT dok neke igre koje imaju nešto što GT nema npr jedino što NFS prostreet ima je jeben dim iz spaljenih guma i to je sve ostalo nije ni do koljena GT-u GT jednostavno nudi najveći izbor auta i staza i jako dobar fizikalni model, i mislim da neće imat dostojnu konkurenciju još dosta vremena jer svi drugi pokušavaju nešto svoje i mislim kad bi EA htjeo napravit NFS koji će konkurirat GT oni bi to definitivno mogli ali im to nije cilj
www.motori.hr

if in doubt, go flat out

Offline Facaa

  • GTS Full Member
  • Uvazeni Docent
  • *
  • Posts: 259
  • PSN - mlinka
    • Bohemian Garage
Re: Zašto je GT serijal toliko nadmoćan nad konkurencijom?
« Reply #5 on: August 12, 2008, 03:20:27 »
LFS FTW!!11


Al nema dušu jednog GT-a.
Neg, GT mi zakon jerbo ih boli briga za nas. Npr, Turn 10 se uistinu trudi napravit/poboljšati igru slušajući zajednicu i aktivno sudjelujući u istoj. PD, s druge strane, radi igru po svom guštu. A taj pristup, još uvijek, podržavam.

Offline Ljubusak

  • Nordschleife Master
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 4766
  • PSN-ID Ljubusak
Re: Zašto je GT serijal toliko nadmoćan nad konkurencijom?
« Reply #6 on: February 29, 2012, 01:18:15 »
Mislio sam otvarati sličnu temu, ali kad ima ova...

Jel' GT5 u 'trenutnom stanju' najbolja simulacija na svijetu?

Govoreći o fizici, malo sam skidao i gledao videa na GT Tv i neki vozači govore kako se vježbaju na GT, a  i neki novinari koji se spremaju za neku stazu, jel' riječ o vizualnom aspektu ili ima tu i fizike?
STRAST: Snažna emocija koja potpuno ovlada čovjekovim raspoloženjem.
Često se pojavljuje kod igranja Gran Turismo

Offline nrgpower

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 787
Re: Zašto je GT serijal toliko nadmoćan nad konkurencijom?
« Reply #7 on: February 29, 2012, 01:23:01 »
inside sim racing uvik hvali iracing i slicne pc simulacije zbog fizike, e sad jeli ili koliko je bolja od gt5 neznam

Offline Mr.Steady

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 1857
  • PSN iD: Jura69
Re: Zašto je GT serijal toliko nadmoćan nad konkurencijom?
« Reply #8 on: March 01, 2012, 23:49:17 »
sto se tice modela na rastresitoj podlozi (reli) kad sam iso u finsku i okusio za stvarno mogu reci samo vrlo blizu. jedan od instruktora koji je probo gt se slozio samnom a i samo to sto neki vozaci vjezbaju pa gt academy eto...
beep beep im a jeep!

GT5 Gamercards

Offline Dzidza1978

  • Guitar Sensei
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 2415
  • PSN_ID: Dzidza1978
Re: Zašto je GT serijal toliko nadmoćan nad konkurencijom?
« Reply #9 on: March 02, 2012, 09:41:24 »
svi vozači koji vježbaju na GT5ici vježbaju radi staza, teško zbog fizike, jer je za njih fizika u drugom planu. Postoje pravi simulatori koji uzimaju puno više faktora u obzir, ali su takvi simulatori ultra skupi npr. rFactor PRO. 

osim fizike u iRacingu, jedan dio igre su rijetko spominje, a to je penalty sistem koji je izvrsno napravljen, kao i skill level. Što manje sranja radiš to si bolji level i automatski te spaja s ljudima iz tvog levela, npr ako radiš sranja, teško češ na servere gdje su vozači koji vože čisto. Taj aspekt igre fali u gt5, forzi i drugim PC igrama. To bi se i moglo implementirati u GT5, da Kazo hoće razraditi penalty sistem i da postoji pravi matchmaking. Staviš skill level za server koji je +-10% od host-a i onda mogu samo slični vozači voziti.

Veliki problem na PC simulacijama je nedostatak karijere (govorim o iRacingu i rfactoru, GTR serijalu), dok je prednost dedicirani serveri, nikakvi p2p. U rfactoru nas je znalo voziti i do 40 igrača bez da ikom laga.+, zašto!? Zato što smo imali zakupljen server u beogradu sa velikim downloadom i uploadom. Da hoće uvedu nešto ovako za konzole, ja bih prvi financijski sudjelovao u zakupljivanju servera, ali mislim da se to na konzolama neće dogoditi.
PSN_ID: Dzidza1978

Offline sagitarius

  • GTSurgeons Operator
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 6409
Re: Zašto je GT serijal toliko nadmoćan nad konkurencijom?
« Reply #10 on: March 02, 2012, 13:09:40 »
Dobro pitanje u dosta staroj temi, nisam ju prije vidio, ali evo moje misljenje kad je vec ponovo otvorena.

"Nadmoc" Gran Turisma nad konkurencijom je slojevita i kompleksna prica, ali pociva vjerovatno na ovih nekoliko faktora:

- dugogodisnja snaga samog branda u percepciji igraca
- izniman utjecaj medju samim proizvodjacima automobila koji crpi iz snazne povezanosti s japanskom auto-industrijom
- velika prepoznatljivost kroz dobar marketing u stvarnom svijetu automobilizma
- izvrstan balans igrivosti za sve tipove igraca - od posve casual ekipe, do onih koji traze visoki stupanj simulacije
- vrhunski izgled same igre, nedodirljiv za sve ostale u zanru bez obzira na platformu, sto osigurava veliku "vidljivost" i izdvajanje od sve konkurencije
- besprijekorna tehnicka podrska najnovijih tehnoloskih trendova u industriji (bilo display, audio, periferije..)

Gran Turismo je apsolutno jedinstvena "igra" u citavom svijetu gaminga, jer je svojedobno prakticno "izmislila" jedan citav zanr i nakon toga je zadrzala stecene pozicije i stalno inovirala, iako se konkurencija itekako trudila doseci ga.

Medjutim, kada u 15 godina uspijete konstantno izdavati igre koje se prodaju u visemilijunskim nakladama i koje promoviraju jednu od najvaznijih svjetskih industrija na nacin kako to niti jedna druga ne cini, onda to osigurava nedodirljivu vodecu pozciju u segmentu, a ta pozicija stalno raste.

Uz sve to, GT od prve do zadnje igre nudi neprestanu tehnolosku superiornost, pocev od izgleda grafike, rezolucije, podrske za najnaprednije zvucne output sutave, napredne rezolucije, eksperimentira s tehnologijom koja u casu testiranja nije komercijalna, sluzi za prikazivanje naprednih tehnickih rjesenja u svim segmentima Sonyjevog poslovanja u consumer-segmentu i sluzi kao promotivni poligon za sve najnovije trendove. Samo primjera radi, kad je 2000. godine izlazio GT3, niti jedna igra nije imala u jednom paketu 16:9, dvostruku horiznontalnu rezoluciju, podrsku za force feedback volane, 5.1 virtual surround i iLink LAN koji je sljakao bez problema i omogucavao multiscreen za cak 8 ekrana. Primjera radi, naravno.

Na drugoj strani, njihova samostalnost veze nema s "okriljem Sonyja", vec samo i iskljucivo s njihvim prodajnim rezultatima i onime sto GT znaci za japansku automobilsku industriju. Jos je prvi GT omogucio tzv. "advanced funding", odnosno pokrivanje troskova razvoja novog naslova postojecom igrom. Najbazicnija moguca matematika govori da je GT serijal (bez Tourist Trophyja) dosad prodan u skoro 66 milijuna kopija. Sa samo 10$ zarade po kopiji, Polyphony je kroz 15 godina uprihodio 660 milijuna$, a Sony preko 2 milijarde. To za Polyphony znaci 44 milijuna$ godisnje u prihodu. A sto se tice produkcije GT5, njega je apsolutno otplatio i preplatio prihod samo od Prologuea, a sav ovaj DLC i ostalo je extra-profit. Takodjer to znaci da za razvoj iduce igre samo od prihoda prodaje GT5 vec imaju preko 55 milijuna$, a to je bez DLC i to je pod pretpostavkom da dobijaju samo 10$ po prodanom primjerku, sto je konzervativna pretpostavka iz jedinstvene pozicije koju imaju kao studio.

Uz napomenu kako je PD "developer", a Sony "izdavac", te kako u svijetu first-party studija u troskovima izrade obicno sudjeluju obje strane, pa samim time dio produkcije GT sigurno snosi i Sony na dosta razina (licence, troskovi developmenta tehnickih rjesenja, povezanost s drugim Sony odjelima i razvoju njihovih rjesenja, itd...) sto opet vjerovatno znaci da PD ima puno veci profit nego sto govore ciste brojke.

GT je naprodavanija i najvaznija Sonyjeva fransiza, a niti jedna igra iz tzv. first-party studija nema niti problizne rezultate koje ima GT serijal. U nadzornom odboru Polyphony Digitala sjede redom: Kazunori Yamauchi, predstavni direktor; Kazuo Hirai, direktor (trenutno prvi covjek citavog svjetskog Sonyja, ne samo SCEE) i Shuhei Yoshida, direktor (glavni covjek za SCE uopce). Iz GT serijala stoji citav SCE i Sony, jer to im je najvazniji pojedinacni proizvod nakon same PlayStation platforme u citavom gaming-divisionu.

Ukratko, snaga GT serijala je kompleksan koloplet poslovnog, industrijskog i strateskog pristupa i to je nesto sto nitko drugi nije niti priblizno uspio ostvariti.

Da samo usporedimo s pokazateljima u zanru, kada se gleda top ljestvica prodaje igara u zanru simulacija voznji svih vremena, sva prva mjesta drze Gran Turismo igre:

1. Gran Turismo 3
2. Gran Turismo 4
3. Gran Turismo
4. Gran Turismo 2
5. Gran Turismo 5
6. Gran Turismo 5: Prologue
7. Forza Motorsport 3
8. Colin McRae Rally (prvi, iz 1998)
9. Gran Turismo PSP
10. Forza Motosport 2
11. TOCA Champions Racing (prva TOCA od svih, ona iz 1998)
...

Govorimo samo o simulacijama voznji, i to i na konzolama i na PC. A daljnjeg primjera radi, cak ni 1.5 milijuna primjeraka koliko je prodano GT Concept igre, koja bi bila na 12. mjestu niti jedna druga simulacija nikad nije dostigla niti na jednoj platformi, ni blizu. Jedini tko je imalo supio tu uletiti u te brojke je prvi Need For Speed Shift (4,2 milijuna), ali ostaje za raspravu koliko je on doista simulacija, a koliko arkadna zezancija i koliko se prdao zbog Need For Speed imena (drugi je flopnuo skroz, Shift 2 se jedva prodao u 1,1 milijun, te su ga ugasili). I naravno, GT je dostupan samo na PS platformi (kao i Forza samo na Boxu), a sve ostale eventualne igre su multiplatform - cime je uspjeh GT serijala (i Forze naravno, oni su jedini uspjeli koliko-toliko uletiti u posao, ali im recentni katastrofalni rezultati FM4 nikako nece ici u prilog) - cime je uspjeh visestruko fascinantniji.

Posebnu pricu govori i suradnja s automobilskim proizvodjacima, a da sad ne davimo s primjerima (ovdje se mogu vidjeti samo "Notable Collaborations", a i one ne obuhvacaju projekte napravljene nakon izlaska GT5, dakle F458 Italia, Toyota FT86, itd..), dosta je reci da su oni dizajnirali automobil za Citroen, te da je Adrian Newey s njima dizajnirao X1 prototip.

To su strasne stvari, strasni rezultati i strasne razmjere. Vrijednost GT branda se sigurno mjeri u milijardama dolara. A radi se o igri iz zanra u kojem se mega-mega-mega-uspjesnim naslovom smatra onaj koji se proda u cca. milijun primjeraka, i to samo za konzolaske igre.

Nedostizno i bez ikakve dvojbe poptuno zasluzeno.

Offline AgentGreen46

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 893
  • PSN ID: AgentGreen46
Re: Zašto je GT serijal toliko nadmoćan nad konkurencijom?
« Reply #11 on: March 02, 2012, 13:38:47 »
Blago nama kirurzima što te imamo! Odlično opisano.

Offline Dzidza1978

  • Guitar Sensei
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 2415
  • PSN_ID: Dzidza1978
Re: Zašto je GT serijal toliko nadmoćan nad konkurencijom?
« Reply #12 on: March 02, 2012, 14:06:42 »
Jebateled toliko para vrijedi, a ima standard aute  >:(. Ti japanci su škrtiji od bračana  ;D
PSN_ID: Dzidza1978

Offline STINGer

  • Autohtoni Dalmatinski Grintavac
  • Bog i batina
  • Preuvazeni Akademik
  • ***
  • Posts: 24606
Re: Zašto je GT serijal toliko nadmoćan nad konkurencijom?
« Reply #13 on: March 02, 2012, 14:08:40 »
I dalje mislim da je glavni razlog uspjehu to što su se našli u pravo vrijeme na pravom mjestu. Ogromni uspjeh PSOne konzole se pogodio s do tada neviđenim konceptom vozačke igre. Nitko nije dao toliko "svakodnevnih" auta, onih "običnih" koje imamo doma na jednom mjestu i uz to još onako koncipirao samu igru i napredovanje kroz nju. Uspjeh prvog naslova je bio temelj svega ostalog i ovoga što imamo danas.

Offline sagitarius

  • GTSurgeons Operator
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 6409
Re: Zašto je GT serijal toliko nadmoćan nad konkurencijom?
« Reply #14 on: March 02, 2012, 14:20:40 »
Apsolutno, to je najvaznije od svega.  GT je inovirao zanr i izmislio koncept "posjedovanja", Pokemon pristupa skupljanja i RPG elementa napredovanja. Dao je sirinu voznog parka koju nitko prije nije imao i pristupio zanru voznji kroz sustav "razvoja" i "napredovanja" sto je cak i do danas ostalo vise-manje jedinstveno.

A faktor "u ravo vrijeme na pravom mjestu" je takodjer relativan pojam. Kad je Kazunori dosao u Sony s idejom simulacije sa stvarnim automoiblima, svi su ga gledali ispod obrve. Kutaragi muje tada iskazao podrsku samo zato jer su uspjeli prikazati engine koji je vrhunski izgledao, ali su mu podrsku za produkciju prvog GT dali pod uvjetom da se dokaze u zanru "arkadnih" voznji, buduci da je tada jedino mjerilo uspjeha bio Mario Kart.

Kazunori se slozio, uzeo Akihiko Tana i jos trojicu ljudi iz tada CSE studija (Tan je i danas glavni za fiziku, a njih 5 su osnovali Polyphony kakav danas poznajemo) i za dva mjeseca su napravili Motor Toon Grand Prix. Nakon toga su im dali zeleno svijetlo i poceli su na istom enginu raditi prvi GT, pogotovo nakon podrske koju su tada dobili iz Toyote koja je cijenila da netko zeli napraviti igru s njihovim cestovnim modelima.

Slicna prica kao i ona brace Wachowki koji su radili Matrix. Kad su dosli sa scenarijem za Matrix, Silver i Warner Brothers su ih pitali koliko ce to kostati. Oni su rekli mrtvo-hladno 300 milijuna dolara. Ovi su ih izbacili iz ureda i rekli neka prvo dokazu da uopce znaju raditi filmove. Oni su onda za sicu snimili Bound i zaradili 100X u odnosu na buzdet, pa su im dali zeleno svijetlo i zaradili milijarde.

Nije sve u "imati srece", treba itekako znati sto se radi. A tu je jacina i kompleksnost Kazunorijeve i Tanove vizije apsolutno najpresudnija od svega. Srecu ima Sony sto ima njih.