Author Topic: GTS Test Drive by Taxirat - Porsche Show  (Read 18447 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Taxirat

  • GTS Full Member
  • Uvazeni Docent
  • *
  • Posts: 410
  • PSN ID: Taksirat
GTS Test Drive by Taxirat - Porsche Show
« on: July 02, 2010, 13:06:51 »
Jutros me zovu likovi iz Porscheova salona i kažu da sam pozvan sutra na party i testnu vožnju Porschea. Upitam frenda jesu li mu auti već tu, a on kaže: "Hajd dođi, tu su."  Jutros u 8:30 am dođem pred salon, a vlasnik mi ničim izazvan tutne u ruke Cayenne Turbo kojega ni on još nije vozio i koji  baš namjeravao isprobati. Sjeo je desno, prepustio mi volan stroja od 500 ks i 700 Nm i zamolio me da ga ne plašim... ;D ;D Trudio sam se da budem pristojan dok nismo izašli iz grada. Između planinskog prijevoja kamo sam krenuo i grada postoji jedan ravan potez od 1,6 km. Sa jedne strane Porsche i ja, a sa druge 100% redovita radarska kontrola. Ograničenje 60 km/h...Jbg..nisam se uspio savaladati ;D Vožnja po Majevici je bila fantastičan doživljaj, tim više što poznajem svaki zavoj jer tu tri četiri puta tjedno vozim bicikl. Lik je fasciniran kako šaltam na volanu. Vjerojatno bi ga se još više dojmilo da je primijetio da kočim lijevom nogom ;) Sutra ću vjerovatno još koji redak napisati nakon što provozam elfera i vjerojatno ću mu malo otpustiti uže uz Majevicu :). Malo me zabrinjava mjenjač kod 911, jer na volanu stupanj gore ide tako što pritisneš klackalicu naprijed, a stupan niže ide kad povučeš klackalicu sebi. Dakle i lijevom i desno  klackalicom možeš šaltati i na više i na niže. Na mjenjačkoj ručici za viši stupanj ručicu guraš naprijed, a za niži stupanj nazad. Suprotno nego na mom G25. To zahtijeva privikavanje, a za to neću imati kilometara i vremena. Planiram večeras na cocpitu odvrnuti mjenjač i zatim ga pričvrstiti obrnuto, tako da mi je "-" naprijed, a "+" nazad. Imam vremena da se uštelim do sutra ;D

Offline Dzidza1978

  • Guitar Sensei
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 2415
  • PSN_ID: Dzidza1978
Re: Porsche show
« Reply #1 on: July 02, 2010, 13:08:44 »
e to je poso, samo ti nama napiši dojmove :-)
PSN_ID: Dzidza1978

Offline STINGer

  • Autohtoni Dalmatinski Grintavac
  • Bog i batina
  • Preuvazeni Akademik
  • ***
  • Posts: 24606
Re: Porsche show
« Reply #2 on: July 02, 2010, 14:23:02 »
Malo me zabrinjava mjenjač kod 911, jer na volanu stupanj gore ide tako što pritisneš klackalicu naprijed, a stupan niže ide kad povučeš klackalicu sebi. Dakle i lijevom i desno  klackalicom možeš šaltati i na više i na niže.

Porš je uveo nove volane (na doplatu mislim) koji imaju normalne klackalice na volanu, odn. ona lijevo je niža, desno je viša brzina


Offline STINGer

  • Autohtoni Dalmatinski Grintavac
  • Bog i batina
  • Preuvazeni Akademik
  • ***
  • Posts: 24606
Re: Porsche show
« Reply #3 on: July 02, 2010, 14:25:16 »

Offline Tomivav

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 4069
  • PSN ID: Tomivav
Re: Porsche show
« Reply #4 on: July 02, 2010, 18:22:03 »
Taxirat, ne znah da si u tim vodama - uživaj! ;D

A sjećam se tih mjenjača kad je Stinger spominjao - glupost totalna, što kompliciraju ???
“While racing the 24 hours of Nurburgring, you can smell people’s barbecues — we couldn’t recreate that.” — Kazunori Yamauchi

Offline toni_cro

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 5294
  • PSN-ID: toni_cro
Re: Porsche show
« Reply #5 on: July 02, 2010, 18:45:06 »
smrade... ;D

aj čekamo dojmove 911ice
www.motori.hr

if in doubt, go flat out

Offline Taxirat

  • GTS Full Member
  • Uvazeni Docent
  • *
  • Posts: 410
  • PSN ID: Taksirat
Re: Porsche show
« Reply #6 on: July 02, 2010, 19:37:49 »
A i pisao sam o tome već, evo http://gtsurgeons.com/forum/index.php?topic=14.msg15262#msg15262

E bravo! Upravo je to ta "nevolja" koja me sutra čeka. Imao sam sreću da je ovaj cayenne turbo što sam ga vozio danas imao ovu normalnu verziju koju mlatimo na G25. zna li netko može li se na G25 kalibrirati volan tako da ona dva jedina crvena gumba na volanu budu stupanj "+", a obje klackalice da budu stupanj "-"? Ako to može, onda bih mogao utrenirat pokret i usvojit motoriku koja mi treba. ili možda može na  DFP u podesit se gumbe tako?

Offline Taxirat

  • GTS Full Member
  • Uvazeni Docent
  • *
  • Posts: 410
  • PSN ID: Taksirat
Re: Porsche show
« Reply #7 on: July 13, 2010, 16:51:50 »
E pa ostavio sam si tjedan dana da se emocije i utisci slegnu heheeh ;D
Bio je to dakle porshe motor show: Prijem kod tuzlanskog Porsche zastupnika sa mogućnošću testiranja nekoliko Porsche automobila. Bilo je oko dvadesetak zvanica, uglavnom s jedne strane ovdašnji liječnici, tajkuni (potencijalni kupci) i  s druge autofreakovi. Većina ljudi je probala aute tu na tuzlanskoj južnoj obilaznici. Tri široke trake od Mercatora do Selmanove džamije i nazad. Moram se pohvaliti da sam bio jedini izuzetak, nisam jurio gradskom obilaznicom nego sam izašao opet van grada 8) Prvo sam sjedio u elferu petnasestak minuta i podešavao volan i sjedalo...Sa Dakijem kao suvozačem iz salona izašao sam izvan grada ka Majevici. Ista ona ruta gdje sam morao počastiti „na kafu“ čuvare reda prethodni dan ::). Ovaj put sam suzdržano prošao patrolu. Vožnju do izvan naselja sam iskoristio da malo petljam po ovjesu i air condicionu, i da probam naopako šaltati uživo. Naime, prethodnu noć sam odvrnuo mjenjač na kokpitu i zatim ga pričvrstio naopako, tak da mi je plus naprijed, a minus nazad. Malo smeta ona konzolica sa gumbima, ali snašao sam se. Navečer nisam stigao trenirati jer dvadesetak momaka nikkao nije uspjelo riješiti tko ide dalje, pa su onda igrali produžetke, neovlašteno branili, pucali jedanaesterce...tako da sam u  pripremljen kokpit ispred Tva sjeo tek ujutro. Hm, trebalo mije nekih sat i pol bruto (trogodišnji suvozač je insistirao da i on vozi) da obrnuto šaltanje upucam u refleks. Ne baš potpuno, ali dovoljno da se mogu posvetiti cesti a ne mjenjaču danas.Usput malo sam trzao auto lijevo desno da mu osjetim volan.
Čini mi se da je ovo prvi snagator koji sam vozio a da mu je volan dovoljno težak. U audiju 3.0 tdi i u Cayenneu turbo, force feedback volana nije proporcionalan G-forceu koji vas zabija u bočni oslonac sjedišta kad uđete u zavoj.
Ovdje je težina volana skladna sa centrifugalnom silom, baš kako treba. Naravno u normalnoj vožnji sigurno umara znatno više od laganog Cayenneovog volana, ali cayenne zato ne daje povratnu informaciju s asfalta...blablabla ::)
Ok, Daki je nešto pričao i posljednju rečenicu sam čuo do onog dijela kad je okretomjer bio na malo ispod 5000 rpm, na 6000 i sam je shvatio da ga ne čujem. Trenutačan odziv, linearno ubrzavanje...nema one sulude provale snage kao u Cayenneu turbo. Cayenneu u stupnju više pritisneš gas i on povuče i po...odjednom te preplaši, kao da je aktivirao NOS....A ja mislio da je golf Tdi 96Kw blesav auto što moraš popuštati gas kad proradi turbina.hihihi ::)... Elfer vuče jednako i ima fantastičan odziv...ona predivna reakcija na gas za koju sam mislio da je izumrla zajedno sa rasplinjačem. U drugoj brzini na 50 km/h stisnem gas do daske, obojica lupimo glavom od naslon, pomislih da nas prestiže motocikl...na sekundu, jer nisam navikao da mi buka motora dolazi iz prtljažnika, na 6500 rpm šalt heblu gurnem naprijed,  osjećaj kao da drvenim maljem udariš u panj, tup udarac spojke i ubrzanje. Nema naslanjanja lamele na zamajac, nego baš otpuštanje sa udarcem, i opet naprijed, no već moram kočiti jer je pred nama srednje brzi lijevodesni zavoj, ostajem u trećoj i kočim..ufff...KOČIM! :o Previše sam slušao o fantastičnim porsche keramičkim kočnicama, pa sam samo lagano dotakao papučicu, ali auto uopće nije kočio, pa sam onda pritisnuo, pa onda još jače! Autom, kasnije sam se uštelio, možeš kočiti mnogo kasnije nego se čini razumnim, a možda i još kasnije nego ja mislim  ;D, međutim kočnicu treba baš nagaziti jako, kao da nema servo. Ok, da se vratim pred onaj zavoj. Ulazim u zavoj trećom, skrenem, a auto skrene metar i po više unutra nego sam htio da skrene, pa ga malo popustim, a i to je popuštanje bilo veće nego sam želio pa do sljedećeg zavoja lijevog već sam usporio jbg. Osjećaj je bio kao kad dugo ne voziš go-cart pa kad sjedneš, a autić ti bježi lijevo desno više nego što želiš.  Kroz nekoliko sljedećih zavoja već sam uhavento volan.Prednje gume 235/35 R19 momentalno okreću nos auta u pravcu gdje samo malo cimneš volan. Zadnje gume su 295 19 kroz nešto...
Neobičan osjećaj upravljivosti. Zvučat ću blesavo: Auto se ponaša kao obrnuta loptica za badminton. Lagani prednji kraj nevjerojatno brzo mijenja smjer, a zadnji kao da malo samo zatvori putanju, iz zavoja u zavoj sam sve ranije i ranije ubrzavao prije izlaza i niti jednom se nije aktivirao nadzor stabilnosti, ili to barem nije ničim signalizirao nama u kokpitu. Naravno nisam osjetio ni potrebu, a ni hrabrost da ga isključim. Posljednji brzi desni zavoj na kraju prvog uspona, pred zavojem iz četvrte prebacim u treću popustim kočnicu, lagano dodajem gas...taj zavoj počinje s cca 7-8% uspona, a završava gotovo na ravnom dijelu tako da auto na izlazu gubi grip, stisnem gas, guza mirna, dodam volan, a auto prebaci u četvrtu... >:( Kako sam volan okrenuo za 90°, mesnatim dijelom dlana ispod palca nehotično sam pritisnuo glupavu desnu polugu naprijed i auto je prešaltao u viši stupanj. Ta „+“ „-„ dugmad smetaju čak i kad ih ne koristiš.
Pri visokoj brzini, (ne znam kolikoj, jer sam se koncentrirao samo na malecki displej s prikazom stupnja i centralno postavljeni veeliki okretomjer prijenosa) kočim i vraćam iz pete, hrrrr, vrrrumm, VRRUUMMM!...u drugu. Auto se ne koleba, nego šalta na niže i zadnji kotači su kad sam prešaltao u drugu, a brzina je još bila povelika, malo škripuckali. Za razliku od dosad voženih auta sa poluautomatskim mjenjačem, ovaj Porsche će bez „are you sure?!“ prebaciti u nižu brzinu i u još nižu kad dva puta povučeš ručicu u minus.  :D Ovo mi se tako grubo činilo s moje strane da se nisam ni usudio da probam gdje je granica na kojoj će elfer smatrati da je stupanj prenizak da bi ispunio vozačevo iživljavanje.
Ne znam kakvi su tek superauti, ali mene se ova po pitomosti drugoplasirana devetstojedanaestica tako dojmila i ostavila utisak pravog ultimativnog sportskog auta. Vjerojatno se Hamond ne bi složio sa mnom.


Offline Tomivav

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 4069
  • PSN ID: Tomivav
Re: Porsche show
« Reply #8 on: July 13, 2010, 17:28:19 »
Hvala na iscrpnom i detaljnom izvještaju s test vožnje.
"...na 6000 i sam je shvatio da ga ne čujem." ;D
“While racing the 24 hours of Nurburgring, you can smell people’s barbecues — we couldn’t recreate that.” — Kazunori Yamauchi

Offline Dzidza1978

  • Guitar Sensei
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 2415
  • PSN_ID: Dzidza1978
Re: Porsche show
« Reply #9 on: July 13, 2010, 17:32:23 »
Izvrsno, kao da sam bio tamo  ;D
PSN_ID: Dzidza1978

Offline STINGer

  • Autohtoni Dalmatinski Grintavac
  • Bog i batina
  • Preuvazeni Akademik
  • ***
  • Posts: 24606
Re: Porsche show
« Reply #10 on: July 13, 2010, 17:42:04 »
Odlično napisano (samo stavljaj češće razmake između redova da bude malo preglednije ;))

A što se 911 tiče, ja sam valjda jedini na svijetu koji bi si radije imao 911 u garaži nego bilo što drugo, i ferkana, i astona, i lamba... jednostavno, oni su mi previše, a ovo je prava mjera i za track day i za every day :)

Offline Taxirat

  • GTS Full Member
  • Uvazeni Docent
  • *
  • Posts: 410
  • PSN ID: Taksirat
Re: Porsche show
« Reply #11 on: October 23, 2010, 17:31:10 »
Evo mene opet. Upravo vozio Cayenne Turbo i jbg...ne znam stvarno čemu služi SUV od 500 konja. Sve super, leži, reagira na upravljač, no kad je nešto visoko visoko je brate...svako zalijetanje do sljedećeg zavoja, nekako je zastrašujuće, još kad kočim i osjetim kako se efikasno zaustavlja 2t+ mase. Možda zato što je bilo prometno dok sam se vraćao u grad, pa samo mogu zamisliti kako sam luđački izgledao ljudima koje sam prestizao. Možda mi se pomiješao ružan osjećaj izazvan G-silom, sa grižnjom savjesti. Da se razumijemo: nisam imao apsolutno nikakav eksces, niti kritičnu situaciju, niti sam nekoga obišao nedajmitibože na punoj linij...ali jednostavno evo i sad imam osjećaj da sam uradio nešto krivo. Zaboga pa ko vozi te aute, i da li ti ljudi sebe mogu natjerati da čiste pameti voze tako kako taj auto stvarno može. Ako ne, pa čemu onda do vraga služe takvi auti. Čemu služi auto koji ti nakon što si koristio njegov potencijal izaziva...ne znam...možda ću pretjerati...sram od samoga sebe.
Kad sam se vratio u salon, trebalo je da vozim 911 targa 4S. Nevjerojatno! Nisam imao nikakvu želju da opet sjednem u brz auto i da se vozim gore. Jednostavno, nisam želio uopće proći tom cestom kojom sam maloprije prodivljao Cayenneom. Bez obzira što nitko nije vidio baš mene, valjda bih se tako osjećao da sam malo prije tu protrčao gologuz sa curom na puhanje. Prošli put sam vozio onog elfera i feeling nakon vožnje je bio fantastičan, kao i u samoj vožnji, vjerojatno zato što sam non-stop imao osjećaj koliko je auto stabilan i koliko je moguće brže ga voziti nego sam ja to činio tad...i što je najbitnije nije bilo nikoga gore, osim jednoga motocikliste kog sam sustigao pred vrhom. Nije bilo onog stravičnog osjećaja, šta ako...?

Offline toni_cro

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 5294
  • PSN-ID: toni_cro
Re: Porsche show
« Reply #12 on: October 23, 2010, 22:52:41 »
mogu misliti kakv je GT3 :D

a ovaj cayenne je bzvz i ružan je ko kuga
www.motori.hr

if in doubt, go flat out