Author Topic: Gran Turismo 5 - sluzbena opca tema • official thread  (Read 950024 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Mr.Steady

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 1857
  • PSN iD: Jura69
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena opca tema • official thread
« Reply #2835 on: August 28, 2012, 14:10:36 »
fiziku ispolirat, grafiku i zvuk ispolirat.
proširit popis premium auta, dodat još par skroz novih premium kola.
staze al one prave i neke stare original.
bolje osmišljena karijera sa više onih pravih prvenstava gdje ai pruža otpor a ne preticanje sporih likova ko u sezoncima i naravno detaljne restrikcije a dmage po volji igrača pa ko ovli hardcore mode ko u new vegasu a ko ne voli damage se popravi...
realistic damage ako je neki žešći sudar kraj trke ideš na sljedeću u prvenstvu i pušiš bodove, blaži damage mod možeš sve popravit u pitu usred trke makar se kroviro, ili onaj light sam se popravi a za redneke off i eto veselja za sve uzraste.

stvarno netreba puno tople vode izmišljat i drkat 5 godina. kruha i igara. narod to voli.

a za next gen nek ostavi tu dramu i to.
ko što su neki rekli gt5 je otišo na tu simulacijsku stranu jebeno ali je zakazo u onom djelu "igra" a to je iskreno više što ja tražim jer ovo funkcionira mojim potrebama savršeno. samo što dosadi nakon nekog vremena. treba nas igra zabavit.
beep beep im a jeep!

GT5 Gamercards

Offline STINGer

  • Autohtoni Dalmatinski Grintavac
  • Bog i batina
  • Preuvazeni Akademik
  • ***
  • Posts: 24606
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena opca tema • official thread
« Reply #2836 on: August 28, 2012, 14:12:56 »
U Shiftu 2 ih jos nisam ni isprobao sve, a prosao sam preko pola karijere. Nekad jednostavno odaberem stazu, auto, i guštam kao Perica. :)
Da su recimo Brno, Catalunya, Donington, Silverstone, Road America i Bathurst u GT5, i da postoji leaderboard iz GT5P (koji k čekaju s tim!?), bila bi puna šaka brade.

Prijatelju, a šta da ti ja kažem? ;D Ti koji GT5 nisi vozio od kad je izašao ;D

Naveo si 6 staza... treba još 4 puta toliko da bude dovoljno. Staze su sve. Auta ionako ima za 3 igre.

I da, ono što svakako trebaju uvesti su oni leaderboardovi kao iz Prologoa (ali dorađenije). To je ono pravo što bi svi vozili

Za samu karijeru uvesti ono da za slabiji auto dobijaš više novaca.
Da za gašenje pomagala dobijaš više novaca.
Definitivno srediti PP odn njegov izračun te da se sama karijera financijski nagrađuje što voziš slabije/izjednačenije aute.
A tu onda uvesti i kvale. Tako da uzmem slabiji auto, pa se dobro kvalificiram i onda pokušam pobjediti umjesto da uzimam jači pa se probijam pored slabijih.
 Naplaćivati štetu na autu. Forza je imala dosta gore navedenog...
Mislim da bi mi to bila dovoljna drama što se karijere tiče

Offline iced16

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 4650
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena opca tema • official thread
« Reply #2837 on: August 28, 2012, 14:41:50 »
Meni je uvik volju ubijalo ono kad nakon 3 utrke već kušuješ GT-R-a ili neki Ferrari itd. Treba se boriti da se dođe do tih auta. I onda npr taman da ćeš kupitinovi auto, ovog slupaš i krečeš ponovno. Prvo ide popravak ovoga itd.
"Racing, competing, it's in my blood. It's part of me, it's part of my life; I have been doing it all my life and it stands out above everything else."

Ayrton Senna

Offline STINGer

  • Autohtoni Dalmatinski Grintavac
  • Bog i batina
  • Preuvazeni Akademik
  • ***
  • Posts: 24606
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena opca tema • official thread
« Reply #2838 on: August 28, 2012, 14:52:04 »
E, to je ono zajebano... kako napravit karijeru koja će svima bit zanimljiva.

Jer, nema baš puno fanatika ko mi koji bi to htjeli toliko detaljno.

Ne znam, možda bi trebalo napraviti par vrsta karijera odn. razina težine. Pa neka igra tko što hoće...

Nije to lako... naprave li preteško odn. nezanimljivo ovim "kežualcima" izgubiti će publiku. Zajeban je to posao.

Zato mi se i čini da bi ovo s novcima i različom težinom bio dobar put.


btw... ja se ne sjećam koji sam zadnji GT odigrao do kraja. Meni čim se počnu voziti trkaće pile prestaje biti zanimljivo. Da li je to zbog samih auta ili što mi karijera u tom momentu postane monotona, ne znam...



Mada sam neki dan vozio nekakav A8 race car sa RH gumama po Autumn Ringu i palo mi je na pamet da bi i mi mogli online odvesti koju utrku sa takvim autima na RH gumama ;D

Offline Ikral

  • +1
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 4506
  • Man who wasn't there
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena opca tema • official thread
« Reply #2839 on: August 28, 2012, 15:17:06 »
Kvalifikacije svakako, koja je glupost voziti utrku krenuvši sa zadnjeg mjesta i onda prestići sve. To možeš u stvarnosti samo ako imaš nadmoćnu pilu, što kvari zanimljivost utrkivanja. Treba se kvalificirati recimo osmi i onda utrku završiti na postolju, ali da bude jebena borba za tih par mjesta, a ne da preskočiš pet protivnika na prvom zavoju, odbiješ se od dvije ograde i strpaš 100 000 u džep. Triput tako i idemo po Ferkana, da.
S druge strane, nek rade što hoće, barem kad mi dopizdi GT mogu voziti Dirtove, Šiftove i Formule.

Offline STINGer

  • Autohtoni Dalmatinski Grintavac
  • Bog i batina
  • Preuvazeni Akademik
  • ***
  • Posts: 24606
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena opca tema • official thread
« Reply #2840 on: August 28, 2012, 15:25:52 »
S druge strane, nek rade što hoće, barem kad mi dopizdi GT mogu voziti Dirtove, Šiftove i Formule.

Ja bih to promjenio u: neka rade što hoće, samo neka vrate leaderboardove ;)

Offline Mr.Steady

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 1857
  • PSN iD: Jura69
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena opca tema • official thread
« Reply #2841 on: August 28, 2012, 16:49:11 »
sistem nfs 4 high stakes.

kupiš neki auto na početku i s tim si zapeo al radiš upgrejdaš što hoćeš. ovisno kolko si sposoban imaš taman ili para za apgrejd za viši nivo natjecanja ili moraš i stari auto prodat. ovo s popravcima nebi bilo loše isto. i naravno ko što stinger reče sve možeš palit gasit ovisno kolo si casual ili hardcore.
beep beep im a jeep!

GT5 Gamercards

Offline iced16

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 4650
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena opca tema • official thread
« Reply #2842 on: August 28, 2012, 19:27:32 »
Treba se kvalificirati recimo osmi i onda utrku završiti na postolju, ali da bude jebena borba za tih par mjesta.

I zabraniti restart.  :D
"Racing, competing, it's in my blood. It's part of me, it's part of my life; I have been doing it all my life and it stands out above everything else."

Ayrton Senna

Offline FEDROwhatISgood

  • The Organizator
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 4133
  • Svi bi mi htjeli biti TOMIVAV :D
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena opca tema • official thread
« Reply #2843 on: August 28, 2012, 21:12:37 »
Treba se kvalificirati recimo osmi i onda utrku završiti na postolju, ali da bude jebena borba za tih par mjesta.

I zabraniti restart.  :D

Na praktičan način, a to je da se za svaki start plaća kakva ozbiljnija kotizacija - pa ti restartaj ;)
PSNid- PhaedrusSocrates:"EAT MY GRAINING!" 8)

Imamo samo jedno spasonosno rješenje..... odbiti isporuku Perkovića... objavit Nijemcima rat i odmah se predat.

Offline STINGer

  • Autohtoni Dalmatinski Grintavac
  • Bog i batina
  • Preuvazeni Akademik
  • ***
  • Posts: 24606
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena opca tema • official thread
« Reply #2844 on: August 28, 2012, 22:53:06 »
Restart ti znači odveženu utrku što kvari statistiku 8)

Offline sagitarius

  • GTSurgeons Operator
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 6409
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena opca tema • official thread
« Reply #2845 on: August 29, 2012, 10:37:31 »
Strasno je zeznuto napraviti dobru karijeru u vozackoj igri.

Prvi GT je svakako bio revolucija i prakticno je kreirao jedan citav "pod-zanr". Koncept su dobro razvili do GT5 (licence/restikrirane utrke/uvodjenje novih disciplina/misije/special eventi/seasonali), ali bas kao i Forza (koja je jedina uspjela kopirati GT sustav) su zapali u predvidljivost i repetitivnost.

Codemastersov TOCA RAce Driver serijal bio je vrlo dobra integracija story-moda i karijere (meni osobno najbolje izvedena u Race Driver 2, Race Driver 3 je zbog licenci morao sve pomalo vratiti u klasicno izvodjenje bez prave price), dok je GRID napravio sjajan spin-off tog nacina (unatoc tome sto je sama igra arkadicna, sto s karijerom nema puno veze).

Od novijih igara moram svakako izdvojiti ovaj Ferrari Racing Legends koji sad vozim, gdje je kariera prakticno logican niz testiranja/timetriala/kvalifikacija/utrka/prvenstava/endurance utrka, sve uklopljeno u jednu veliku "pricu". To mi se dosta svidjelo kao koncept i vidim da je to put kojim bi se zanr mogao osvjeziti.

Naravno da ne mozemo imati pojma sto Kazo ima na pameti - a kako je to uvijek tako, sve sto nama danas padne na pamet oni su vjerovatno mislili o tome jos prije 10 godina - ali bit ce dobro ako naprave neku veliku integraciju svega sto su dosad predstavili u neku dobru SP karijeru.

Balans ce biti o ostati najveci izazov, odnosno kako napraviti igru koja ce biti izazovna i zanimljiva svim tipovima igraca. Elaborat na tu temu mi se ne da pisati, ali slazem se kako je ovaj put sa Performance Point bonusom dobar put, a svakako su i licence/Special Races/Mission prica za sebe. Buduci da GT barata sa nevjerovatnom sirinom razlicitih klasa i vrsta vozila, sve to treba nekako uklopiti i balansirati. Idealno bi bilo upravo da integriraju sve jedno u drugo, ubace jos i multi-class racing i naprave bolju "preglednost" za snagu AI.

Medjutim, AI ostaje i zauvijek ce biti najveci izazov, jer se radi o itekako kompleksnom poslu za koji svi misle da je jednostavan, ali uopce nije. Kompetitivan AI je apsolutno nemoguce napraviti bez "varanja", odnosno "catch-upa", tocka. I tu nema diskusije. A kad AI ima "catch-up", onda opet sve odlazi kvragu, jer se opet radi o umjetno stvorenoj kompetitivnosti, nikako stvarnoj. Primjera za to ima nebrojeno, od samog GT (u Prologueu recimo), preko Shifta, itd. Drugi nacin je ono sto radi Forza, a to je podjela u klase prema PP, pa onda AI uvijek vozi maksimalnu PP klasu, a igrac se mora snalaziti - a to je opet lose, jer onda se svi auti gotovo bez pogovora moraju tunirati ili se mora voziti itekako brutalna voznja da se pobijedi.

Nadalje, nije svaki AI kompetitivan svakome. Nesto sto je kompetitivno manje zahtjevnim igracima, vecini nas je kamilica, dok je ono sto je vecini nas kompetitivno kamilica za Zokyja, Rastu, Keku, Safetyja, Dechu, itd - koji su svi redom brzi minimalno za sekundu-dvije po krugu od svih nas i nema te AI sekvence koja bi za njih bila izazovna. A "manje zahtjevni" igraci sa pocetka price u tom slucaju nemaju sto traziti ni pod razno. I opet problem.

Restrikcije tipa PP ujednacavanja, kvalifikacija i slicno dolaze u obzir samo uz predvjet da se sam grid ne mijenja svakim restartom, odnosno da sama igra predvidja nekoliko "tipova" gridova za svaku utrku pa da se prema tome moze traziti odgovarajuci auto. Ali to onda opet trazi nevjerovatno dizajniranje svake utrke do boli, a to je proklet posao u igri sa 1000+ automobila.

Sam dizajn karijere za igru tipa GT je meni osobno vec dugo godina zabava na ljetovanjima, ali moram priznati da u svakom sustavu koji sam crtao kad-tad dodjem do problema koji se ne moze rjesiti ili koji sve baca u vodu. Balans je bio i ostaje nepremostiv izazov, a jedino rjesenje "balansa" koje mi je palo na pamet je stvaranje posve novog modela izvodjenja samih utrka. Mjesto gdje bi sve trebalo sjesti na svoje mjesto je stvaranje modela mehanickog damagea gdje auto nije moguce tjerati u 110% bez posljedica (kao u Forzi 2 recimo), gdje gume pucaju na dodirima ili jahanju po pasicama (kako je bilo u TOCA Race Driveru 3 recimo), gdje se auto jednostavno MORA cuvati od ostecenja jer su popravci skupi (dodatni razvoj citave maintenenace/ownership filozofije GT igara), itd. No onda opet dolazi do problema u ekonomiji igre, jer ako imas 1000+ auta za kupiti, onda ti igra mora bacati novac na lopate, a ako ti igra baca novac na lopate, onda ti se zivo fucka u kakvom stanju ces auto vratiti iz utrke. Vertigo.

Balans je majka svega, ali nedostizna majka. Cisti MILF. Bit ce mi drago docekati GT6 da vidim sto je Kazo smislio, siguran sam da ce to nesto biti svakako nesto posebno i drugacije.

Offline Dzidza1978

  • Guitar Sensei
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 2415
  • PSN_ID: Dzidza1978
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena opca tema • official thread
« Reply #2846 on: August 29, 2012, 11:08:37 »
......

1000 auta je problem. Koga vraga će ti 1000 auta u garaži kad ih samo 20-ak voziš. Nek ih bude što više, ali nemoraš sve posjedovati. Oni koje ti voliš, s njima igraš karijeru i njih paziš, ili ti igra nametne aute za karijeru, od kartinga do LMP auta, a nakon karijere imaš SE i skupljaš lovu i aute... primjerice
PSN_ID: Dzidza1978

Offline Ikral

  • +1
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 4506
  • Man who wasn't there
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena opca tema • official thread
« Reply #2847 on: August 29, 2012, 11:12:14 »
Ali ne treba 1000+ auta, dovoljno je stotinjak pravih pila koje pružaju užitak u vožnji. Da od GT5 premiuma oduzmemo razne Priuse, Leafove, i ostavimo samo po jedan model svakog GTR-a, Miate ili što već, dobili bismo brojku od oko 100-150 auta i to je dovoljno. Neka izbace svaki mjesec jedan novi i super, ali staze su ono što treba igri. Samo puno kvalitetnih staza iz RL, neneamašiv vozni model, vrhunski AI i PROKLETI LEADERBOARDOVI (autolog u S2U je zakon) i ne moraju se brinuti puno za strukturu karijere. U GT2 sam uživao u tuniranju, u GT3 su bile uzbudljive utrke, u GT4 sam proveo stotine sati igrajući B-spec, karijera je stvarno mogla biti kakva god. Seasonali iz GT5 su odlična stvar, a da igra ima AI kakav treba bili bi puno bolji za voziti.
1000+ auta je lijepa brojka, ali koliko smo vremena proveli u svakom od njih? Lako bih izabrao 50 auta koje volim voziti, ostali su potpuno nepotrebni. Da, marketing, zadovoljavanje svih tipova igrača i sl, ali tvrdim da kad bi se PD orijentirao samo na staze, vozni model i AI (online komponenta se podrazumijeva), opet bi se prodao (GT)  kao i dosad. Damage iz RD3, karijera i Autolog iz SHIFT 2, sve poznate RL staze (barem 100) i vozni model GT5 OTKLJUČAN i imate megahit. Nego, jedva čekam da probam taj TD Ferrari.  :)

Offline sagitarius

  • GTSurgeons Operator
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 6409
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena opca tema • official thread
« Reply #2848 on: August 29, 2012, 11:15:56 »
Da, ali to je tvoj izbor kako ces igrati igru.

Netko hoce samo aute, svih 1000, i to mu je poanta igre. Dapace, zeli svih 1000 u ganz-novom stanju, bez predjenog kilometra. I kaj sad? Stvaranje igre u kojoj se nalaze stotine automobila iz svih godista i era automoiblizma je perogativ GT serijala, to je temelj o kojem nema rasprave. To je tzv. "nulta tocka" od koje se sve razvija dalje, i diskutirati "sto bi bilo kad bi bilo" nije opcija za tu tocku. Ne zele svi samo sportske pile ili supercarove, ja prvi. Najbolja stvar GT je sto nudi i Leafove i Miate i ono malo govno od Subarua iz 1969. To je vrijednost koja nadilazi karijeru i SP mod, jer SP mod se zavrsi na ovaj ili onaj nacin, ali takvi auti ostaju. I vazni su. To je kompromis koji nije opcija, barem ja tako mislim.

Svakom njegovo. Ljepota Gran Turisma je da nudi masu nacina da se ljudi s njim "igraju". Ja poznam ljude koji samo B-Spec voze od prvog dana i koje fizicka voznja uopce ne zanima. Kad imaju vremena tuniraju aute i samo B-Spec furaju. GT im to omogucava. Kimi skuplja aute u 0/0 stanju, Zele takodjer. Posve opravdana zelja. Tebi je 20 auta dosta. Posve opravdano, takodjer. Koliko igraca je igralo GT5 samo da po svaku cijenu dobije Platinu (Tuheljski, jos jednom cestitike!), jer je Platina u GT5 najteza i najzajebanija PS3 Platina uopce. I njihova igra je podjednako vazna kao i svaka druga. Netko zeli imati sve Ferrarije, u svim bojama i svim izvedenicama, svaki u 5 razina tuninga. I to je sasvim legitimna zelja.

Jako puno perspektiva je u igri i sve ih treba balansirati. Izazov je prevelik, a u tome i jest sva ljepota.

Offline Dzidza1978

  • Guitar Sensei
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 2415
  • PSN_ID: Dzidza1978
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena opca tema • official thread
« Reply #2849 on: August 29, 2012, 12:28:05 »
Amare, pričamo o karijeri, sve izvan nje je dopušteno. Ali da li ti treba 1000 auta, da bi imao kvalitetnu karijeru, netreba, karijera te može voditi od povijesti do današnjice, a poslije toga skupljaj aute s 0/0/0 ili samo plave i šta ti ja znam. U gt5 me najviše pogodilo kad sam vidio da licence nemaju nikakvog smisla, taj dio mi je bio genijalan, u GT4, bi prvo odvezao prvu licencu, pa se onda utrkivao dok mi ne zatreba sljedeća i tako dalje, ali je ta licenca imala smisla, a ako se s njom podilazilo casual ekipi, svaki novi nastavak će biti gori po tom pitanju, jer i sam znaš da casual ekipi treba u biti samo otključati igru i dati trofeje, i već će preći na sljedeću, a PD ostaju pare. A s obzirom da je Sony-i u fin. banani, GT serijal koji donosi jako puno novca, će najviše nastradati, je Kazo neće moći napraviti što želi, već će ga Sony pritiskati da igra izadje što prije :-(
PSN_ID: Dzidza1978