Author Topic: Gran Turismo 5 - sluzbena opca tema • official thread  (Read 744646 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline sagitarius

  • GTSurgeons Operator
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 6409
Gran Turismo 5 - sluzbena opca tema • official thread
« on: September 17, 2010, 00:18:39 »
GRAN TURISMO 5


link za download sluzbenog wallpapera:
http://www.flickr.com/photos/playstationblogeurope/5168859917/sizes/o/in/photostream/

proizvodjac (developer): Polyphony Digital
izdavac (publisher): Sony Computer Entertainment
izlazi: 24. studeni 2010.
www.gran-turismo.com

• opci pregled:

- preko 1031 automobila
- 70 staza
- preko 20 originalnih lokacija (za Photo Location i Main Menu)
- Course Maker engine za kreiranje i razmjenu staza
- novi fizikalni engine nastao u suradnji s Nissanom, Mercedes-Benzom, Logitechom i Immersion Corporation
- fizikalni engine ima Standard i Professional opciju (za kontrolere, odnosno volane)
- novi zvucni engine
- mehanicki i vizualni damage za sve automobile (stupnjevan)
- full-released fizika (realne kolizije, mogucnost prevrtanja automobila, moguce stupnjevati ovisno o razini tezine)
- interaktivne staze (okolis)
- promjenjiva doba dana i noći (predefinirano za kratke utrke, promjenjivo za endurance utrke)
- promjenjivi vremenski uvjeti na stazama (predefinirano za kratke utrke, promjenjivo za endurance utrke)

• sadrzajni pregled

- GT Life mod igre (single-player karijera)
- Arcade mod igre (single-player arcade i 2P split-screen)
- Online mod (privatna i javna predvorja <Private and Public Lobbbies> za do 32 igraca)
- B-Spec mod
- Gran Turismo Anywhere mod
- PhotoMode (3D kompatibilan)
- Photo Locations Mode/ Stage Mode (3D kompatibilan)
- Replay Mode (izravan YouTube HD upload iz igre)
- Gran Turismo TV (unaprijedjeno sucelje, progresivan download <peer to peer>, mogucnost exporta videa na PSP)

• GT LIFE

- potpuno razdvojeni A-Spec i B-Spec mode (ne integrirani kao u GT4)
- A-Spec Mode (single-player vozačka karijera)
- B-Spec Mode (single-player i multiplayer managerska karijera, podrzava Gran Turismo Anywhere opciju, istovremeni trening do 6 vozaca sa simulacijom osobnosti za svakog)
- License Center (polaganje vozačkih i racing dozvola <licenci>)
- Garage (garaža s naprednim mogućnostima sortiranja, pregleda i odabira automobila)
- Dealership (kupnja novih automoibla, kupnja dijelova za automobile, Manufacturers utrke)
- Used Car Dealer (kupnja rabljenih automobila)
- GT Auto Shop (bojanje automobila nakon kupnje, bojanje felgi, održavanje automobila <servis>, pranje automobila, kupnja posebnih GT Auto tuning-dijelova za automobile i Racing Modification opcija <za odabrane modele>)
- Special Races (zasad potvrdjeni: Karting Experience, AMG Driving School, The Stig Challenge, Jeff Gordon NASCAR School, Sebastien Loeb Rally Challenge i Gran Turismo Rally)
- tezina igre podjeljena na Beginner, Intermediate, Advanced, Professional i Extreme
- licencirane utrke bit ce regulirane pravilima svojih asocijacija
- novi sustav upozorenja i restrikcija u stvarnom vremenu za sve utrke
- mogucost poklanjanja/primanja automoibla i dijelova za automobile


• Online & Multiplayer

- Random Matchmaking Race Events (javna predvorja <Public Lobbies>) - "zadane" utrke na serverima
- My Lounge (privatna predvorja <Private Lobby>) - potpuno privatna utrkivanja protiv ljudi s Friends liste s podesavanjem svih parametara za utrku/prvenstva
- do 32 igraca u Private Lobbyju (16 koji voze, 16 u Spectator modu uz voice/text in-game chat <ne XMB>)
- Spectator Mode (ulazak u ulozi gledatelja u Public/Private utrke koje se trenutno igraju, nevezano za My Lounge)
- Online Profile (ukupna privatna statistika igre, sa svim podacima o postignucima, vidljiva samo Friends skupini)
- Social Networking putem My Home izbornika i GT.com stranica (osobni profil, razmjena poruka, informacija, svojevrsni GT Facebook)
- Gran Turismo Anywhere funkcija - omogućava pristup igri browserom putem GT.com stranica i pregled vlastite statistike, profila, igranje B-Spec moda u single-playeru i multiplayeru uz zaradjivanje in-game kredita
- Remote Racing - "slanje" svog B-Spec vozaca da se utrkuje protiv B-Spec vozaca drugih prijatelja (online B-Spec)
- Gran Turismo 5 bit će prva igra koja ce sadrzajno integrirati hardware-platformski software i browser-support
- Friends i Official Leaderboardovi
- replay online utrka moci ce se snimiti

• automobili

- preko 950 (nesluzbeno vise od 1000) automobila iz citave automobilske povijesti
- hibridni i elektricni automoibli
- posebni GT Concept automobili (GT by Citroen Concept/Road/Race Car, Red Bull X1 Prototype..)
- sluzbena podjela klasa: Karting, cestovni modeli (Production Cars), trkaci modeli (Race Cars), rally modeli (Rally Cars) i Formula
- preko 200 automobila je tzv. Premium kategorija (potpuno modelirana unutrasnjost, pogled iz kabine, mogucnost otkidanja dijelova karoserije pri ostecivanju)
- ostali automobili su tzv. Standard kategorija (bez pogleda iz kabine, od ostecenja samo ogrebotine i udubljenja)
- Standard automobili predstavljaju veliki dio automobila iz dosadasnjih GT igara (od GT1 do GT PSP)
- Premium i Standard automobili imaju isti fizikalni model i isti model mehanickih ostecenja
- mehanicka ostecenja su u stvarnom vremenu iznimno ovise i o nacinu voznje
- sve je automobile moguce tunirati (stupnjevano)

• staze

- preko 70 staza (nije sigurno da li broj obuhvaca izvedenice ili ne)
- nove staze su Monza, Madrid, Roma...
- Advanced Surface Mapping tehnologija za postizanje detaljnih podloga (udubljenja, rupe, ispupcenja..)
- sve vrste podloga: asfalt, pijesak, kamenje, snijeg, led..
- Course Maker omogucava izradu vlastitih staza iz predefiniranih okruzenja (Toscana, Njemacka, Belgija..)
- Course Maker generira zatvorene staze ili point-to-point, do 4 sektora, max. duz do 10 km
- staze napravljene Course Maker opcijom je moguce razmjenjivati online i utrkivati se na njima kroz My Lounge
- GT Rally mod generira point-to-point brzince iz predefiniranih okruzenja, tako da se uvijek vozi nepoznata staza (za koju se samo najavljuju vremenski uvjeti) uz pomoc suvozaca
- trkace i gradske staze podrzavaju do 16 automobila (sklabilno, nepoznati parametri), rally staze do 6 (2 u GT Life i Arcade modu, do 6 u My Lounge)
- objekti na stazama su interaktivni (pjescane zamke, trava, zemlja, zastitne ograde, barikade, cunjevi..)
- stanje same podloge ovisno je o promjenama vremenskih uvjeta i dobu dana
- na stanje podloge utjecu razlike temperature staze i zraka, promjene pritiska zraka i vlaznost (ceka se potvrda da ce isto utjecati i na stanje mehanike u automobilima)
- vremenska prognoza za stazu davat ce se uoci svake utrke, ali ne mora biti tocna (kao i u stvarnosti)
- igra ce podrzavati odabir opcije za voznju staza prema stvarnim vremenskim prilikama i dobu dana na stvarnoj lokaciji staze u trenutku voznje
- fizikalni engine okolisa racuna i vjetar za sve cestice (kisu, prasinu..)

• posebni sadrzaj

- Super GT licenca
- WRC licenca
- NASCAR licenca
- Scuderia Ferrari Official Product licenca
- Red Bull Partner licenca
- Top-Gear licenca
- kroz igru se pojavljuju Jeff Gordon, Sebastian Loeb, Sebastian Vettel, The Stig..

• (ne)vazne sitnice

- potpuno animirani vozaci, suvozac (rally), pit-crew momcad, publika
- efekti HDR (High Dynamic Range) osvjetljenja za citavu igru
- volumetrijski efekti dima
- efekti plamena iz auspuha i zagrijavanja kocnica u stvarnom vremenu
- zasebna fizika cestica (kamenje, zemlja..)
- svijetla za voznju unatrag
- tragovi kocenja u stvarnom vremenu
- svo drvece je 3D (osim onog koje nije)
- custom soundtracks (za svu glazbu na HDD)

• tehnicki detalji

- FullHD 1080p rezolucija pri 60 fps (istaknuto kako pri startu utrka po kisi moze doci do blagog pada fpsa)
- pri 720p postavci 4xAA (anti-aliasing), a pri 1080p 2xAA
- puna 3D podrska za sve modove igre (menu, play, replay, photo modovi..)
- 7.1 Dolby Digital Surround
- HeadTracking podrska (gledanje lijevo-desno) uz PS Eye kameru
- prebacivanje kupljenih automobila iz GT PSP igre u arkadni mod (ne i GT Life) igre
- podrska za sve TouchSense-software volane (Logitech modeli Dual Force, GT Force, GTFX, Driving Force Pro, Driving Force GT, G25 i G27) i vjerovatna podrska za Fanatecove 911 modele
- sinkronizacija sa PSN online serverima za doba dana neovisno o lokaciji
- izravan YouTube HD upload replaya
- 256MB obavezno za instalaciju, 10GB neobavezna instalacija na PS3 HDD (ubrzava ucitavanja)

• Trophy lista - sa "Hidden" (skrivenim) trofejima:

http://www.ps3trophies.org/game/gran-turismo-5/trophies/

****

sluzbeni popis staza:
http://www.gran-turismo.com/local/jp/data1/products/gt5/courselist_en.html

sluzbeni popis automobila:
http://www.gran-turismo.com/local/jp/data1/products/gt5/carlist_en.html

release trailer:


To je zasad to. Molim sve koji ce eventualno raditi copy/paste ovog pregleda da navedu izvor, hvala unaprijed na postivanju Creative Commons License prava.

Offline sagitarius

  • GTSurgeons Operator
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 6409
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena tema • official thread
« Reply #1 on: September 17, 2010, 00:20:01 »
Sluzbenu temu pokrecemo danas i punit cemo s dolaskom novih informacija.

Tema ostaje zakljucana za raspravu do dana izlaska igre, nakon cega nesluzbena tema odlazi u arhivu, a otvaramo ovu i zasebne sluzbene teme za svaku vaznu sekciju igre.

Ako itko naidje na bilo koju netocnost ili na neku novu informaciju, neka mi slobodno posalje PM da uvrstimo sto prije.

Hvala i pozdrav.

Offline Ikral

  • +1
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 4505
  • Man who wasn't there
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena tema • official thread
« Reply #2 on: November 12, 2010, 17:26:47 »
Zamjecujem da puno auta kojima smo vidjeli unutrasnjost, kao F40, S2000 i sl. spada pod standardne modele. Meni je to dobar znak, jer puno mojih omiljenih modela su standard, a vozim iz pitkoka i nikako drugacije. Jej.

Offline STINGer

  • Autohtoni Dalmatinski Grintavac
  • Bog i batina
  • Preuvazeni Akademik
  • ***
  • Posts: 24606
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena tema • official thread
« Reply #3 on: November 12, 2010, 17:27:36 »
Užas http://www.gtplanet.net/gran-turismo-5-official-track-list/


Najiskrenije se nadam da to nije to jer mi dođe da se izrigam.... toliko čekanja za dobit samo ovo?!

Offline crorastafa

  • Gran Rastafara
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 2529
  • peace and love
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena tema • official thread
« Reply #4 on: November 12, 2010, 17:30:53 »
PA LJUDI MOJI DA LI JE TO MOGUĆE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
you just cant live in that                                                    negative way...make way                                                   for the positive day

http://www.youtube.com/watch?v=BDE3zPNz9VA
http://www.youtube.com/watch?v=qjtbhmQhsXg

Offline toni_cro

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 5294
  • PSN-ID: toni_cro
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena tema • official thread
« Reply #5 on: November 12, 2010, 17:35:57 »
ajme skoro me infarkt uvatia kad sam vidio službeni datum 8)

također vidio sam da je s2000 '06 premium ipak ću moći staviti brončane felge hehe ;D

kako sam sada sretan nemogu to opisati
www.motori.hr

if in doubt, go flat out

Offline STINGer

  • Autohtoni Dalmatinski Grintavac
  • Bog i batina
  • Preuvazeni Akademik
  • ***
  • Posts: 24606
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena tema • official thread
« Reply #6 on: November 12, 2010, 17:41:16 »
KOliko sam god bio sretan zbog objave toliko se nakon ovih službenih lista osjećam posrano... praktično nema ni jednog novog auta iz nekih "manjih" klasa... nema Golfa VI GTI i R, nema novog Megana RS, Clia RS, nema ni jednog novog Seata, nema stare M3 kockice, nove C i E AMG klase, nijedan novi RUF, nema Focusa RS, nema Testarosse, općenito, ima jako malo novih auta godišta 08,09,10...

Ovo sa stazama mi definitivno nije jasno... pa jebote, toliko krasnih starih staza koje je trebalo samo ušminkati i kurac, nema ničega... pomor totalni...

Ajde, aute i mogu preboliti, ali staze nikako

Offline sagitarius

  • GTSurgeons Operator
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 6409
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena tema • official thread
« Reply #7 on: November 12, 2010, 17:47:30 »
Bit ce u GT6 ;D

Do tad imamo ovo za igrati, Prologue smo igrali 3 godine sa 6 staza, 70 auta i bez normalnog onlinea, a GT6 izlazi vec 2012.

Tako da se taman stignemo pripremiti do tad ;D

Offline Ikral

  • +1
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 4505
  • Man who wasn't there
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena tema • official thread
« Reply #8 on: November 12, 2010, 17:53:55 »
STINGer, potpuno se slazem s tobom. GT4 je imao toliko sadrzaja da ovo izgleda okljastreno. Ali. 12 dana. Pa cemo prigovarat na nesto opipljivo, a ne nagadjanja. I nema vise tekstualnog fakin chata, tko nema sluske necemo vozit s njim. Hocu se utrkivat i srackat o manama igre simultano, a tome ce alkohol pridodati samo jos jednu novu dimenziju. Nego, svaki drugi GT bio je bogat sadrzajem do jaja, znaci 2. i 4. nastavak. Znaci li ti da se uz 1. i 3. nismo zabavili? Ajmo vozit, dok nam ponestane sadrzaja taman izadje GT6. A tu je i DLC, pa cemo kukat na GTPlanetu za stvari koje nam fale, ako budemo dobri mozda vidimo i Strumpfove.
Edit: Amar, egzektli maj point.

Offline crorastafa

  • Gran Rastafara
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 2529
  • peace and love
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena tema • official thread
« Reply #9 on: November 12, 2010, 17:56:25 »
Ajde usporedi staze iz GT4 sa GT5 na pocetku karijere , mislim da ce biti iznenađrnja definitivno, a hvala bogu tu je online i dlc ,pa se ne brigam puno ,glavno da je vani ....
you just cant live in that                                                    negative way...make way                                                   for the positive day

http://www.youtube.com/watch?v=BDE3zPNz9VA
http://www.youtube.com/watch?v=qjtbhmQhsXg

Offline STINGer

  • Autohtoni Dalmatinski Grintavac
  • Bog i batina
  • Preuvazeni Akademik
  • ***
  • Posts: 24606
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena tema • official thread
« Reply #10 on: November 12, 2010, 18:00:23 »
Odbijam vjerovati da su ovo sve staze koje će biti u igri... Di je nestao El Capitan? Uvjeren sam da sam ga vidio u introu?! Pa zar New York nije vožen na onoj promociji Honde CR-Z u NY?!

Pa da nema Motegija? Jebote, samo on nosi tri izvedenice? Pa Infenion sa dvije?! Pa Apricot Hill, pa Midfield? Paris, Hong Kong? Valencia?

Ne znam, jednostavno mi tu nešto smrdi...

Offline sagitarius

  • GTSurgeons Operator
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 6409
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena tema • official thread
« Reply #11 on: November 12, 2010, 18:01:00 »
Gle, uopce nema smisla na to gldati samo i iskljucivo kroz prizmu auta i staza. Mislim, stvarno, ajmo ne biti djeca s GTPlaneta..

Ova igra je stelarni skok naprijed iz perspektive funkcionalnosti, opcija, tehnicke dorade, stvaranja novih okruzenja za sadrzaj (promjene dana, noci, meteoroloski uvjeti..) i ONLINEA. Da ne spominjemo Course Maker, B-Spec novi, sve ostale detalje... Uostaom pogledajte prvi post gore.

Automobila i staza ce biti u iducim nastavcima ili kroz DLC. Prigovarati sad sto nema ove ili one staze - a ima ih hrpa - ili ovog ili onog automoibla - a ima ih 1031 - i zanemarivati sve ono sto igra REALNO donosi - je u najmanju ruku ignorantski..

Sad citam GamePlay forum i ono.. Ajde malo budimo realni :)


Offline Maxpeed

  • GTS Full Member
  • Stazist Vulgaris
  • *
  • Posts: 28
  • PSN ID: Maxpeed
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena tema • official thread
« Reply #12 on: November 12, 2010, 18:02:52 »
I samo tako preći preko okljaštrenog sadržaja?
GT Force  ---  driving assists:off  ---  dobra volja i tanki živci:on

Offline STINGer

  • Autohtoni Dalmatinski Grintavac
  • Bog i batina
  • Preuvazeni Akademik
  • ***
  • Posts: 24606
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena tema • official thread
« Reply #13 on: November 12, 2010, 18:10:27 »
Gle, uopce nema smisla na to gldati samo i iskljucivo kroz prizmu auta i staza. Mislim, stvarno, ajmo ne biti djeca s GTPlaneta..

Ova igra je stelarni skok naprijed iz perspektive funkcionalnosti, opcija, tehnicke dorade, stvaranja novih okruzenja za sadrzaj (promjene dana, noci, meteoroloski uvjeti..) i ONLINEA. Da ne spominjemo Course Maker, B-Spec novi, sve ostale detalje... Uostaom pogledajte prvi post gore.

Automobila i staza ce biti u iducim nastavcima ili kroz DLC. Prigovarati sad sto nema ove ili one staze - a ima ih hrpa - ili ovog ili onog automoibla - a ima ih 1031 - i zanemarivati sve ono sto igra REALNO donosi - je u najmanju ruku ignorantski..

Sad citam GamePlay forum i ono.. Ajde malo budimo realni :)



Prika, imam pravo na svoje mišljenje. Svakome nešto smeta. Meni smetaju auti i staze. Ok, još i mogu skužiti što nema puno novih auta jer znam koliko im vremena uzima napraviti novi auto, a GT4 je bio dovoljno davno da stvarno i ima puno auta za raditi. Ove standard iz prošlih igara im i nije bio problem napraviti.

Ali staviti neke od staza koje sam naveo ne mogu nikako razumiti. Znam da i to uzima puno vremena, i da je vjerojatno velik posao otići poslikati Motegi i Infenion, ali da nisu mogli El Capitan, Apricot i Midfield ušminkati... ono, jebiga. Pa jebote, Motegi im je uz Suzuku najpoznatija staza...  Di je ona karting staza

Znam da će biti track editor. I znam i da ima i nova fizika, i dan i noć, i kiša i snijeg i sve ostalo... ALI, ALI, ALI, ne mogu ovo sa stazama nikako probaviti. Da, da, igra je najbolja ikad, bog bogova, sve super, ali ako su ovo na listi stvarno sve staze onda...

Offline crorastafa

  • Gran Rastafara
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 2529
  • peace and love
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena tema • official thread
« Reply #14 on: November 12, 2010, 18:16:53 »
Mislim da je ovaj sadrzaj staza na pocetku igre koje ce nam biti dostupna ,a ostale ce se otkjucavati kao u GT4 110% sam siguran, pa mora bar motegi biti ;D
you just cant live in that                                                    negative way...make way                                                   for the positive day

http://www.youtube.com/watch?v=BDE3zPNz9VA
http://www.youtube.com/watch?v=qjtbhmQhsXg