Author Topic: Hot-hatch  (Read 18773 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Taxirat

  • GTS Full Member
  • Uvazeni Docent
  • *
  • Posts: 410
  • PSN ID: Taksirat
Hot-hatch
« on: January 08, 2011, 23:14:26 »
Prošle godine na red je napokon došao auto. Bacio sam se na posao. Inače danima sam redovito vozio ukusno (valjda)  ;) nadžidžanog LR Defendera one-ten. Supruga je dužila moga Golfa IV koji mi je ostao još iz momačkih dana.

Vožnja landre pruža najsiroviji mogući osjećaj vožnje. Sjediš nenormalno lijevo s ramenom uz samo staklo. Volan je svega 7 cm udaljen od vrata. Pedala gasa je na mjestu kočnice, pedala kočnice je na mjestu kvačila, a pedala kvačila je na mjestu za odmor lijeve noge tik do vrata. Mjesto za odmor lijeve noge ne postoji.
O voznim osobinama na asfaltu dovoljno je reći da je landra u stanju prestrašiti i najhrabrije. :o Nema naglog skretanja lijevo-desno. Uvijek moraš misliti gdje ti je opterećenje, jer kad ovjes n.p. ima zalet sa lijeve na desnu stranu...ili recimo činjenica da pri naglom kočenju prvo blokiraju stražnji kotači. Nema ABSa pa sad si predoči kako izgleda kočenje u brzom zavoju. Heheh...horor.  :)
 Inače kad ga voziš sve se odvija sa zakašnjenjem. Smotaš volanom i trenutak kasnije landy se sjeti šta si mu zadao i skrene. Kao da umjesto upravljačke letve imaš gumeni kanap iz gaća između točkova.  ;D Sad si predoči kako izgleda s njim davat kontru i rekontru kad oni gore spomenuti staržnji točkovi blokiraju prije prednjih. A stvarno ima duuugačak zaustavni put.   No, tko nije s landyjem lagano krstario Dinaridima i pored Neretve spustio se do mora...vozao se natovaren Dalmacijom taj ne zna šta je uživanje.  8)

Još je veće uživanje kad poslije dana i dana vožnje isključivo landyja sjednem u snažnog TDIja. Slika kroz vjetrobran mi podrhtava i imam osjećaj da će me drugi auti pregaziti. Stabilnost, odziv volana, međuubrzanja. Golf mi se činio kao bolid u tim trenucima. Odem na dobro poznatu slabo prometnu zavojitu cestu i obojica protegnemo noge.  ;)


Ok...dakle planirao sam prodati oba auta i uz manu nadoplatu kupiti jedan koji će zadovoljiti sve potrenbe obitelji, valjda i moje pacijentske. Srednji MPV mi se činio kao najbolji izbor. Veliki interijer kao Defender i nešto viša pozicija sjedenja, snažni turbodiesel  sa solidnim međuubrzanjima, relativno mala potrošnja, a može ga se voziti gotovo poput berline.  :D

Izbor je pao na Renault Grand Scenic sa provjerenim 1,9 litrenim diesel motorom.  Čim sam prodao landru  :'(  kaparisao sam Velog Scenica. To je bilo krajem svibnja i nakon dugog čekanja i bezobrazno velikog probijanja roka isporuke,  >:(  auto sam konačno dobio 25. Listopada.

Odlično vozilo. Baš ono što sam očekivao. Auto je pun inteligentnih rješenja, pretinaca, kombinacija unutarnjeg  „namještaja“. Kad se voziš noću u njemu imaš osjećaj da sjediš sa ženom i djecom u dnevnom boravku ispred uključenog televizora  (TFT display umjesto instrumentne ploče)  :D .  Sražnje „plafonjere“ su tako postavljene da uopće ne smetaju vozaču kad su upaljene tokom vožnje. Motor je nevjerojatno tih i veoma elastičan. Max torque već od 1750 okretaja, a max power na 3750 okretaja.
Arcamys 3d ozvučenje sa grafičkim lociranjemzvuka...pičiš 140 km/h autoputem, slušaš radio, a djeca nesmetano spavaju.  :) Bočne zavjesice na stražnjim vratima da danju sunce ne smeta klincima, avionski stolići, Podesivi nasloni i u drugom redu sjedala, drugi red se sastoji od tri zasebna isto velika sjedala od kojih se  svako posebno kliže naprijed nazad, i svako se zasebno može preklopiti ili potpuno izvaditi. ISOfix na sva tri i još plus na prednjem suvozačevom sicu. Unutarnje ogledalo za nadzor djece nazad. Prije nekoliko dana sam u jednom danu napravio 940 km...Nikakvog umora, gotovo kao da sam sjedio i doma pred teveom.
Šta me smeta:
To što u popisu opreme na ponudi a i danas na sajtu www.renault.ba stoji da je taj model opremljen dnevnim svjetlima, a meni je auto došao bez dnevnih svjetala  ??? i momci su u servisu ovdje prije nego su mi ga isporučili naštimali da mi kratka svjetla rade non-stop.  >:(  Za šta mi onda do vraga služi light senzor i položaj „AUTO“ na komandi za paljenje svjetala?!  Vele mi, pa u BiH nisu propisana dnevna, nego su obavezna kratka svjetla. Slažem se, ali šta ako ću ga ja većim dijelom voziti po Hrvatskoj i EU?! Još je pitanje dana kad će i u BiH odobriti dnevna svjetla.
Osim toga, momak je u salonu prije nego ću auto istjerati prikopčao comp u autu i skinuo mi servisni interval sa 30 000 km koliki je u Hrvatskoj i EU, na 10 000 km.  ???  Renault tvrdi da je to tako zbog sumnjivog kvaliteta goriva u BiH. Redovito sipam na OMVu. Bukvalno 20m (Dvadesetmetara) od salona gdje sam kupio auto je OMV crpka. Kako smiješno...OMV garantira da je njihovo gorivo istog kvaliteta kako u BiH tako i u Hr, Slo...Tipu iz salona sam rekao: „Evo izađi vani pa sa susjedom popričaj preko plota i dogovorite se oko tih servisnih intervala i kvalitete goriva“.
 Nekim svojim kanalima sam uspio iščačkati Renaultov interni dokument o svom autu.  Detaljan opis s mojim serijskim brojem šasije i  sa  naslovom  „RENAULT POVJERLJIVO“. U tom dokumentu stoji da auto ima ugrađena dnevna svjetla.
Taj papir nisam nikome pokazao niti sam išta rekao ljudima u salonu, jer i oni to znaju sigurno prije mene, čim su me dočekali sa „fiksiranim“  oborenim svjetlima jebiga. Samo sam pitao u servisu da mi kažu koliko bi koštala ugradnja dnevnih svjetala? Rekli su mi da bi te morali mijenjati farove, te kablove, te računar auta...i otpilili me sa tobožnjom cifrom od cca 3000 eura.
Osim kiselih trgovaca u salonu, dugog čekanja isporuke, kratkog servisnog intervala...objektivno auto je odličan. Idealan izbor za porodicu. Razuman izbor...al jebiga...srce.  :-\ Srce zamjera na svemu čemu se razum oduševljava. Srce pati.  :'(
Srce neće tišinu- hoće buku.
Neće tft display-hoće analogni revo
Neće da sjedi visoko-hoće nisko.
Neće da plovi-hoće da se trucka.
Neće sterilni lagani volan-hoće izravni teški.
Kako sam počeo voziti ovaj auto, kao da mi kosa brže opada i sijedi, lice mi postaje pitomo i nekako racinalno dabogsačuva, još ću početi nositi pulovere preko košulje... ::)
Jednom je J. Clarckson rekao da pojedini automobili utječu na čovjeka i njegovu psihu, te da se čovjek pretvara u tipičnog vozača auta koji posjeduje i vozi. 
Ubrzano ću ostariti! Umrijet ću jebote! Jel ovo sugestija ili ću fakat fasovat nekakvu boleščinu tipičnu za čičice?! Ovo nisam ja!
Nek mi bog, žena i djeca moja oproste, ali ne mogu protiv sebe.  Ovo nije išlo.

Pošto je post već podugačak, nastavit ću kasnije ili sutra. Pa koga ne mrzi... ;)

Offline Dzidza1978

  • Guitar Sensei
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 2415
  • PSN_ID: Dzidza1978
Re: Hot-hatch
« Reply #1 on: January 09, 2011, 13:09:41 »
Super si napisa, sportskiji auti su na svima ipak draži, iako ti obiteljski imaju svoje čari. Ja sam sebi i ženi objasnio, da ću svoju želju za utrkivanjem ostaviti na PS3 i gt5, a ne na cesti. Žena s složila i zato mi ne grinta kad vozim GT5. Ukoliko i počne grintati, sutra ujutro kad je vozim na posao, samo počnem više gasa stiskati i grintati da se nisam dovoljno virtualno utrkivao, i da vidiš kako odobri virtualnu vožnju kad se PS3 navecer upali :-).
PSN_ID: Dzidza1978

Offline Taxirat

  • GTS Full Member
  • Uvazeni Docent
  • *
  • Posts: 410
  • PSN ID: Taksirat
Re: Hot-hatch
« Reply #2 on: January 09, 2011, 17:01:19 »
Al moraš priznati da je Focus mnogo zabavnije voziti od sterilnog MPVa :)

Offline Dzidza1978

  • Guitar Sensei
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 2415
  • PSN_ID: Dzidza1978
Re: Hot-hatch
« Reply #3 on: January 09, 2011, 17:59:27 »
Al moraš priznati da je Focus mnogo zabavnije voziti od sterilnog MPVa :)

U svakom pogledu :-), ali da imam MPV-a ne bi se bunija :-)
PSN_ID: Dzidza1978

Offline Safety-_-Car

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 1756
  • PSN ID: Safety-_-Car
Re: Hot-hatch
« Reply #4 on: January 09, 2011, 18:22:50 »
Scenic je odličan auto. Ali zanimljivo pratiš Top Gear, pa mi čudno što nisi kupio Ford S-Max. Najuvjerljivije na tržištu vozački nastrojen monovolumen.

Offline toni_cro

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 5294
  • PSN-ID: toni_cro
Re: Hot-hatch
« Reply #5 on: January 09, 2011, 19:01:44 »
upravo šta jei safety-car rekao kako to da nisi izabrao S-max?? mislim da razlika u cijeni nije prevelika ???
www.motori.hr

if in doubt, go flat out

Offline Taxirat

  • GTS Full Member
  • Uvazeni Docent
  • *
  • Posts: 410
  • PSN ID: Taksirat
Re: Hot-hatch
« Reply #6 on: January 09, 2011, 19:10:36 »
S-max je klasa iznad. Veliki MPV i za razliku od Galaxyja- jeste, sportski je nastrojen.  Ovdje u Bosni najjeftiniji S-Max košta oko 7 400 eura više od cijene koju sam platio za Grand Scenica.

Dzidza slažem se, ali vjeruj, veći je gušt voziti Opel kadett 1.3s nego ovaj kombi.

Offline ZG2016RS

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 1619
Re: Hot-hatch
« Reply #7 on: January 10, 2011, 18:06:58 »
Clio Sport 172 majka svih hot-hatcheva1!
FEDRO:Moram dodati da je ZG apsolutni kralj pretjecanja, instinkt i sposobnost kojom si on postavi idealnu situaciju je vanzemaljski :)
"Understeer" is when you hit the rival with the front of the car.
"Oversteer" is when you hit the rival with the rear of the car.
"Horsepower" is how fast you hit t

Offline Taxirat

  • GTS Full Member
  • Uvazeni Docent
  • *
  • Posts: 410
  • PSN ID: Taksirat
Re: Hot-hatch
« Reply #8 on: January 13, 2011, 11:51:21 »
Slažem se da je Clio odličan i to svaka generacija. Samo malen brate za obitelj. Mali brzi auto bez kompromisa sa prostorom i upotrebljivošću.

Offline biker4lifeCRO

  • GTS Race Organizer
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 3419
  • official plominka rider =)
    • www.motori.hr/forum
Re: Hot-hatch
« Reply #9 on: January 15, 2011, 22:36:45 »
Slažem se da je Clio odličan i to svaka generacija. Samo malen brate za obitelj. Mali brzi auto bez kompromisa sa prostorom i upotrebljivošću.

Nije ni sa "vecim" Megane-ima iz Renault Sport odjela bolja situacija (ok, malo vise mjesta ima, ali zanemarivo), jbg, tko zeli takav auto mora pristati na dosta kompromisa (prostor, udobnost, buka, skupo odrzavanje...), ali zato na zavojitim dionicama to nadoknađuju, i to kako!

Offline Taxirat

  • GTS Full Member
  • Uvazeni Docent
  • *
  • Posts: 410
  • PSN ID: Taksirat
Re: Hot-hatch
« Reply #10 on: January 16, 2011, 18:09:36 »
Kladim se da voziš Megija?! Ha?

Offline biker4lifeCRO

  • GTS Race Organizer
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 3419
  • official plominka rider =)
    • www.motori.hr/forum
Re: Hot-hatch
« Reply #11 on: January 16, 2011, 20:24:10 »
Slažem se da je Clio odličan i to svaka generacija. Samo malen brate za obitelj. Mali brzi auto bez kompromisa sa prostorom i upotrebljivošću.

Nije ni sa "vecim" Megane-ima iz Renault Sport odjela bolja situacija (ok, malo vise mjesta ima, ali zanemarivo), jbg, tko zeli takav auto mora pristati na dosta kompromisa (prostor, udobnost, buka, skupo odrzavanje...), ali zato na zavojitim dionicama to nadoknađuju, i to kako!

Kladim se da voziš Megija?! Ha?

Da. Coupe-a iz '98 i R26 iz '07. ;) ;D

Nisu to losi daily-driveri ako si spreman na gore navedeni kompromis, ali za obitelj, pogotovo sa malim djetetom nula bodova.