Author Topic: (PC) iRacing 2.0  (Read 93420 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline sagitarius

  • GTSurgeons Operator
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 6409
(PC) iRacing 2.0
« on: April 22, 2011, 09:56:43 »


Ovog ljeta dolazi prvi veliki update za iRacing, odnosno dosadasnji iRacing postaje prakticno nova igra.

Najveca novost iRacinga 2 bit ce novi model simulacije guma i nova grafika, koju mozete pogledati u traileru dolje.

Puni press-relaase je takodjer na linku ispod, da ne postam citavu pricu - ali svakako procitajte.

Evo popisa novih featurea:

Highlights of iRacing 2.0

May 2011
-Early preview of Dave Kaemmer's new tire model available on the new NASCAR Nationwide car.
- Launch of in-game awards program - over 50 different participation awards members can earn.
- Night racing on road courses using headlights beginning with Sebring International Raceway and the V8 Supercar, Mazda MX5 Cup & Roadster, Corvette C6.R, - -- Riley Daytona Prototype, Pontiac Solstice, VW Jetta TDI Cup and Mustang Challenge race cars.
- New NASCAR "Nationwide" stock car - race the car you watch on Saturdays.
- Okayama International Circuit (Japan) - the first of several tracks from the island nation.
- New telemetry output for the data hungry racers.
- Private league racing enhancements including: reduced pricing, advanced scheduling, new race session options and additional grid spots to virtually every track.
- Graphic and shader upgrades in-game for more lifelike visuals.
- Complete graphical overhaul of the Skip Barber FSB2000 race car - updating our first car to current standards.
- Opening practice sessions to all license levels (excluding Pro Series).
- Enhanced pitting and damage repair for all cars.
- Preferred/custom car numbers.
- Improved accuracy of the modeled physical track surface to match the laser scanned data better than ever before.

August 2011
- New Tire Model for all cars.
- Enhanced aero model for improved drafting and more realistic downforce characteristics.
- Heat/Tournament racing for private leagues/sessions.
- Driver aids available for private leagues and Rookie series (ABS brakes, traction control, driving line, steering aids, etc.).
- Enhancements of new sound system.
- Endurance racing and driver swaps.
- Suzuka Circuit (Japan).
- Iowa Speedway (USA).
- Ford GT race car
- Honda LMP ARX-01C race car
- Live pop-up chat on member site

Puni press-release:
http://www.iracing.com/iracing20.html

Video Okayame i nove grafike:



Offline toni_cro

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 5294
  • PSN-ID: toni_cro
Re: (PC) iRacing 2.0
« Reply #1 on: April 22, 2011, 12:06:31 »
čini mi se da se grafika dosta popravila od zadnjeg videja kojeg sam pogledao prije neku godinu hehe

joj kad bi bar kazo ubacio ovako neke jednostavne i slabe formule
www.motori.hr

if in doubt, go flat out

Offline STINGer

  • Autohtoni Dalmatinski Grintavac
  • Bog i batina
  • Preuvazeni Akademik
  • ***
  • Posts: 24606
Re: (PC) iRacing 2.0
« Reply #2 on: April 22, 2011, 12:09:39 »
I njihov sajt je u banani :D

Due to a service error on Amazons EC2 servers, iRacing.com, inRacingNews, and iRacing TV are currently down and will be back online once service is restored.


Kakvu kantu treba imati za igranje tog iRacinga? btw... tamo se voze samo auti kojima se mora raditi setup?

Offline sagitarius

  • GTSurgeons Operator
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 6409
Re: (PC) iRacing 2.0
« Reply #3 on: April 22, 2011, 12:39:21 »
I njihov je pao, da ;D

Sto se tice kante, tu je tvoj laptop i vise nego dovoljan, ovo su recommended specs:

• Windows XP, Windows Vista, or Windows 7
• Hyperthreaded Intel CPU, AMD Athlon 64 CPU, or any dual-core CPU
• 128MB Pixel Shader 2.0 (ATI 9700Pro or nVidia 6600 or better); 256 MB Pixel Shader 3.0 (ATI X1600 or nVidia 6800 GT/GS or better) graphics adapter recommended
• 1 GB system RAM
• 3Gb free hard disk space
• Microphone optional, required for voice chat

Naravno, 2.0 ce vjerovatno traziti nesto bolji PC, ali tvoj ce mislim biti sasvim ok.

Sto se tuniranja tice, mislim da postoje stock-lige i utrke, a kad imas ekipu onda je sve stvar dogovora. Problem - u slucaju da imas PC i volan - ostaje samo i jedino cijena. Trenutna osnovna ponuda za clanarinu je 69$ godisnje (sto je duplo manje nego je bilo prije godinu dana recimo), ali to moras placati svake godine jebiga :)



U tome se dobijaju auti 600 Racing Legends Ford '34 Coupe, Street Stock (to je NASCAR model), Mazda MX-5, Pontiac Solstice i Spec Racer Ford. Evo i popisa staza, one koje dolaze uz bazicnu pretplatu su u svjelo palvoj boji:
http://en.wikipedia.org/wiki/Iracing#Content

E sad, za svaki dodatni auto i stazu se treba doplatiti, ali mislim da model ide tako da kada jednom kupis, to ti zauvijek ostaje tvoje - samo svake godine placas pretplatu. I tu dolaze problemi, jer se cifra penje eksponencijalno - mislim da jedna staza kosta od 12 do 15$ (nesto jeftnije ako se kupuje u paketima).

Ne znam, moj je problem da nemam PC i da ta cijela prica ima dvije strane - jer svasta se na netu moze procitati upravo vezano za taj njihov "pretplatnicki" model - ali svakako cu nakon ove vijesti o 2.0 verziji to malo vise pratiti.

Bas sam pitao na NeoGafu da mi objane neke detalje - tamo ima par ljudi koji to vrlo ozbiljno voze - pa cu postati odgovore kad ih dobijem.



Offline STINGer

  • Autohtoni Dalmatinski Grintavac
  • Bog i batina
  • Preuvazeni Akademik
  • ***
  • Posts: 24606
Re: (PC) iRacing 2.0
« Reply #4 on: April 22, 2011, 12:53:05 »
A gle, cijena nije problem ako će mi igra (vozni model) odgovarati i kad bi znao da bi to stvarno igrao... Ali srce me više vuče GT-u, jebga. Samo da mi daju još koju stazu i prokletu kvačicu za stock aute, meni ništa više od toga ne treba... Dalje, koliko bi nas domaćih to igralo?

No, bar bi volio probati igru... ima kakav demo ili nešto slično?

Moja kanta: Intel Core i3-380M (2.53 GHz) • 4 GB DDR3 • ATI Mobility Radeon HD 5650 (1 GB)

Offline kiseli6

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 1124
  • PSN ID : kiseli6
Re: (PC) iRacing 2.0
« Reply #5 on: April 22, 2011, 12:58:08 »
Moj je i5 , a 2,4 GHz! To mi baš i nije jasno kak.....
ONU ISTU NAŠU KOŠULJU PRIPREMI
NA TAVAN JE STAVI ZA MENE JE SPREMI
BIT ĆE ONA OPET I SINU PO MJERI
KAO ŠTO JE BILA MOM DJEDU I MENI

Offline sagitarius

  • GTSurgeons Operator
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 6409
Re: (PC) iRacing 2.0
« Reply #6 on: April 23, 2011, 12:50:14 »
Evo, Blurredvision mi je sve objasnio, fini novci dakle.

Quote from: blurredvision
I found this question interesting, so I logged on to see if I could get maybe a little more specific number than what jlevel13 provided.

Cars

There are 23 vehicles total at this very moment.  I'm counting the Modified as one even though you get two separate vehicles (SK and Tour) with one purchase.  Of those 23, 5 are included in the base subscription and do not cost extra.  Vehicles are a set $11.95 apiece, so without any discounts, you're looking at $215.10 for 18 vehicles.

Tracks

I counted a total of 45 tracks (+1 free track next week), of which 9 are included in the base subscription and do not cost extra.  Most of these have multiple configurations for the one purchase.  Most tracks are $14.95 although some of the smaller tracks are $11.95.  I'm currently unable to see which cost less because I've bought most of them.  I'm confident that of the 36 purchasable tracks, there are at least 6 that are $11.95, so I'm going to use that as my number.  My final price may be give-or-take, let's say, $9.  Without any discounts, you're looking at $520.20 for 36 tracks.

When you license any 3-5 pieces of content at the same time, you get a 10% discount.  If you license any 6+ pieces of content, you get a 20% discount.  If you license ALL remaining content (cars + tracks) that you do not have, you get a 25% discount.

So if you signed up for a subscription and decided that you had to have all of the tracks (no cars) immediately, you'd pay $416.16 after the 20% discount.  If you decided to license everything they offered in regards to tracks and cars, you'd pay $551.47 after the 25% discount.  These prices are not including any monthly/yearly subscription fees you have to pay just to access these licenses.

Like was already answered before, iRacing does preserve your licensed content between lapsed subscriptions.  You only need to license content once in your lifetime for your account.  I subbed a couple years ago and bought some tracks and cars.  I let my sub lapse for about a year and just signed back up last week.  I still have all the cars and tracks I licensed from before.  They will stay with my account until iRacing shutters their doors.

Offline toni_cro

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 5294
  • PSN-ID: toni_cro
Re: (PC) iRacing 2.0
« Reply #7 on: April 23, 2011, 16:00:12 »
khm da, iracing
0 bodova ;D

te cifre su blesave
www.motori.hr

if in doubt, go flat out

Offline Kimi

  • The Gentleman
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 2684
  • PSN id: KimiHR
Re: (PC) iRacing 2.0
« Reply #8 on: April 23, 2011, 18:08:35 »
I da su u kunama činilo bi mi se previše , a ne u dolurima

Offline FEDROwhatISgood

  • The Organizator
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 4133
  • Svi bi mi htjeli biti TOMIVAV :D
Re: (PC) iRacing 2.0
« Reply #9 on: April 23, 2011, 18:12:52 »
ali nešto drugo čudno mi se učinilo gledajući neke dr.njihove informacije, kao da postoje i nekakve opipljive nagrade za pojedina natjecanja. To nisam očekivao da će postojati za još 20 godina, da se pravi novac zarađuje natjećući se u virtualnim simulacijama. Pa zato nisam uopće siguran jesam li dobro shvatio, a ne znam više gdje sam tako nešto čitao...

Zna itko?
PSNid- PhaedrusSocrates:"EAT MY GRAINING!" 8)

Imamo samo jedno spasonosno rješenje..... odbiti isporuku Perkovića... objavit Nijemcima rat i odmah se predat.

Offline GTS_Klocna

  • MOMAK
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 897
Re: (PC) iRacing 2.0
« Reply #10 on: March 23, 2012, 09:56:59 »
Ko bi htjeo besplatno isprobat evo prilike!!!

http://www.virtualr.net/iracing-com-free-month-promo

Ja hoću sigurno.

Edit: Piše u komentarima da traži paypal account koji naravno nemam, tak da vjerojatno niš od tog!
psn-id: GTS-Klocna

Offline nrgpower

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 787
Re: (PC) iRacing 2.0
« Reply #11 on: March 23, 2012, 16:07:46 »
pa lako ti ga je napravit, tribas imat karticu al nece ti nista skinit s nje.
vjerovatno traze samo kao identifikaciju

Offline ribafish

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 2668
Re: (PC) iRacing 2.0
« Reply #12 on: July 18, 2012, 15:28:16 »

Offline sagitarius

  • GTSurgeons Operator
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 6409
Re: (PC) iRacing 2.0
« Reply #13 on: July 18, 2012, 15:37:16 »
Fenomenalno.

Thanx!

Offline GTS_Klocna

  • MOMAK
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 897
Re: (PC) iRacing 2.0
« Reply #14 on: July 18, 2012, 15:54:27 »
Opaaaa 6 mj besplatno

http://www.virtualr.net/six-months-of-free-iracing-promo

 ;D ;D


Evo probao i opet me nakon dobivanja koda traži nekakvu kreditnu karticu.

Koju ja naravno nemam! I šta da radim?
psn-id: GTS-Klocna