Author Topic: Auto(a) za Track day  (Read 88209 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Mr.Steady

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 1857
  • PSN iD: Jura69
Re: Auto(a) za Track day
« Reply #135 on: November 18, 2012, 20:44:28 »
da je. ja da nisam tako jeftino naletio nebi inače kupovo federe.
kruže priče da je navodno s eibach federima još udobniji nego sa serijskim ili "sport" federima (trend sport paket ili kako već).
ali i meni je ovo zadovoljavajuće.
beep beep im a jeep!

GT5 Gamercards

Offline biker4lifeCRO

  • GTS Race Organizer
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 3419
  • official plominka rider =)
    • www.motori.hr/forum
Re: Auto(a) za Track day
« Reply #136 on: February 25, 2013, 00:34:35 »
Evo da se javim nakon duzeg vremena, mada nema previse veze sa naslovom (primjerenije bi mozda bilo za temu "Opcenita auto tema"), obzirom da smo o Coupe-u pisali ovdje, pa da javim i novosti u ovu temu - od subote prije 8 dana sam ponosni vlasnik novog Suzuki Swift-a, kupljen nov u Zagrebu u Auto Remetinec, salonsko vozilo sa 0 km, 1.2 VVT benzinac (94 KS), 5 vrata, oprema Special Edition (klima, 4x el. podizaci, tempomat, kozni trokraki volan, koza oko mjenjaca, grijani i el. podesivi retrovizori, prednje maglenke, zadnja maglenka, krovni spojler sa "sporta", zatamljena zadnja stakla, komande radija na volanu, itd., itd.). Jedino sto "Special Edition" oprema ne uključuje su nazalost originalne alu ''16 felge koje su mi predivne, cak i ljepse nego ''17 na Swiftu Sport, ali nadam se da cu do ljeta skupiti lovu pa ih uzeti. 8)

Do sada sam odvezao 1.100 km, i stvarno sam prezadovoljan. Autic je zakon!

Odluka o kupnji stvarno nije bila laka, znam da sam izborom relativno slabog auta iznenadio neke, ali trazio sam ekonomicnog daily drivera (uz moju Yamahu R1 i Meggy R26 kojeg povremene posudim od starog ne treba mi jos nesto slicno, dapace, bas suprotno) koji ce mi (tj. ne samo meni) odgovarati u svemu (prakticnost, odrzavanje, udobnost), a ipak imati podosta opreme i biti bar kako tako zabavan u voznji. Jedno mjesec dana sam mozgao šta kupiti, obilazio salone i citao internet forume, gledao testove, itd.

Na kraju mi se ovaj Suzuki Swift pokazao kao idealan izbor. Krajnji limit je bio 100 k kn, u suprotnom znam da bih robovao autu. Spletom okolnosti u zadnje vrijeme u autu sam relativno puno, oko 3-4 k km mjesecno i 15 godina star Coupe vise nije bio opcija kao daily driver. Ne samo zbog pouzdanosti vec i zbog gotovo sulude potrosnje za danasnje standarde. Uvijeti kod kupnje su bili razumna potrosnja, cim jače opremljeno vozilo, da je pogodno za every day (grad i kombinirano), ali da ne bude loše ni na autoputu (spomenuo sam da sam dosta na Istarskom Y u zadnje vrijeme), a pozeljno je bilo i da je zabavno po zavojima, plus ja tako cudan kakav jesam imam predrasude prema dosta brendova pa je i tu izbor bio sužen. ;D

Motor su gotovo svi testeri nahvalili. Iz 1.242 ccm izvlaci 69 KW / 94 KS (pri 6.000 okr/min) i 118 NM okretnog momenta (pri 4.800 okr/min). Na težinu od 1020 kg vozila spremnog za voznju ovo i nije tako loše. Uz to, u radu na minimumu je prilicno tih, a sudeci po pisanjima raznih testera, prilicno je i moderan. Motor se zajedno sa mjenjačem radi u Japanu (ako su moji izvori točni), dok se ostatak vozila sklapa u Mađarskoj.

Ovjes je ZAKON! 8) Samo to cu napisati.

U maraton testu u Auto Klubu (aktualni broj) su do sada presli 35.000 km i kažu da nisu imali apsolutno nikakva izvanredna ulaganja. S napomenom da je kod njih verzija sa istim agregatom, ali slabijom opremom.

Od stvari koje bih volio da su drukcije rjesene mogu istaknuti samo dvije - prvo, da ima 6 brzina bio bi savrsen, mada mi je jasno da je u ovoj klasi to cisti SF (Sport ima 6 brzina, cisto napomene radi), a drugo, navikao sam na velike tankove (60+ litara), tako da mi ovih 42 litre djeluju prilicno skromno, ali nebih se iznenadio da mi uz ovakvu potrosnju autonomija bude i veca nego sa prijasnjim autima. Dosadasnji daily-driver mi je bio, kao sto znate, Megane Coupe iz '98 sa tankom od 60 litara i potrosnjom od 10-12 litara kombinirane voznje (sa pazljivom nogom na gasu ;D ).

Kada vec spominjem potrosnju:
> autoput, 5. stupanj prijenosa, povremeno cruise control 2.500 - 2.900 okr / min = 6.1 <> 6.2 l / 100 km
> dionica Vrata Jadrana (RI obilaznica), Rijeka (grad), D66 (3. <> 5. stupanj prijenosa), Pula (grad) = 5.8 <> 5.9 l / 100 km

Sa napomenom da je auto jos nov i nerazrađen. Izbjegavao sam auto drzati na istim okretajima, obzirom da je jos nov, ali drugog izbora osim ici autocestom od Zagreba do Rijeke nije bilo, zbog izrazito nepovoljnih vremenskih uvijeta. Od Rijeke do Pule je bilo suncano, i izbor je bio naravno D66, tj. "Plominka".

Nekima se potrosnja i smanji do 0,5 litara nakon par t km, mada je meni to malo cudno. Ljudi iz moje blizine nemaju takva iskustva, to sam procitao po Internetu. Za sada mi je najmanja potrosnja bila 5.7 l / 100 km. Otvorena cesta van grada, malo prometa.

Sitnice koje sam do sada uocio:
> motor je, pogotovo u praznom hodu, nevjerovatno tih, gotovo nečujan
> cruise control se lako pali i gasi, jednostavnije nego na nekim drugim autima koje sam vozio
> unutrasnjost je vrlo kvalitetno napravljena
> volan super lezi u rukama
> mjenjac je kratkog hoda, precizan i meni taman, a ručica super leži u ruci
> klima uređaj vrlo brzo ugrije kabinu, cak i kada su vanjske temperature oko nula ºC ili cak i malo ispod

Vozilo je na akciji placeno 90.900,00 kn.

Eto, to su dojmovi ukratko, ako sam kome pomogao, biti ce mi drago! ;)

Offline biker4lifeCRO

  • GTS Race Organizer
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 3419
  • official plominka rider =)
    • www.motori.hr/forum
Re: Auto(a) za Track day
« Reply #137 on: February 25, 2013, 00:36:20 »
E da, bio sam u Zagrebu, a nisam vam se javio bar za cugu, znam, neoprostivo, ali nisam bio sam, a i morao sam cim prije za Pulu zbog obaveza, tako da cemo drugi put! ;D ;)

Offline nrgpower

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 787
Re: Auto(a) za Track day
« Reply #138 on: February 25, 2013, 00:43:58 »
A di je pecat?
Pardon, di su slike?? ;D
Cestitam

Offline biker4lifeCRO

  • GTS Race Organizer
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 3419
  • official plominka rider =)
    • www.motori.hr/forum
Re: Auto(a) za Track day
« Reply #139 on: February 25, 2013, 00:54:36 »
A di je pecat?
Pardon, di su slike?? ;D
Cestitam


Hvala.

Evo jedne slike - pri povratku iz ZG sam stao na Grobniku, bio je Trackday, pa da ubijem odmah dvije muhe jednim udarcem. ;D

Malo je auto prljav od snijega (od Zagreba do Oštrovice), ali nemam trenutno bolju sliku. Plus, čeličana+ratkape malo bodu u oči, ali jbg. Taj je bio salonski, odmah isporucljiv i na popustu 14.000 kn u odnosu na slicno opremljenu GS verziju (koja ima alu-felge), tako da je izbor ocit! 8)

Slika broj 2 je isti takav samo sa GS opremom, znaci bez (velikog) krovnog spojlera (sa "Sport-a") ali sa tim predivnim originalnim alu-felgama!






I evo jedna slika unutrasnjosti (na slici je GS oprema):


I evo par testova, koga zanima:
Suzuki Swift - TopSpeed Test


Suzuki Swift review - CarBuyer


Suzuki Swift at autotest.gr (Embedding disabled, limit reached)

AutoLogija test Suzuki Swift (Embedding disabled, limit reached)

Offline DogZy

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 2950
Re: Auto(a) za Track day
« Reply #140 on: February 25, 2013, 01:02:12 »
Cestitke na kupnji bikeru. Zelim ti da uzivas u njemu (u punom smislu te rijeci).  :)

Auto mi je jako lijep, uvijek mi je swift bio simpa.

Zanima me zasto si pazio da ne drzis auto u istim okretajima, s obzirom da je nov? Sto se time dobiva, a sto se izbjegava? Ako si vec sad presao preko 1100,1200 km, onda ti je auto skoro pa razradjen... nije li tako?
You are aiming for just one sweet spot in the corner. It's the point where centrifugal and cornering forces reach their equilibrium, where they are all at once replaced with acceleration.
APEX - The invisible vertex of a corner, a place where the fastest lap times are recorded.

Offline biker4lifeCRO

  • GTS Race Organizer
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 3419
  • official plominka rider =)
    • www.motori.hr/forum
Re: Auto(a) za Track day
« Reply #141 on: February 25, 2013, 01:06:49 »
Evo jos 3 testa:

New Suzuki Swift 2012-Test Review Motorsport Magazin by Vladimir Šestović


Suzuki Swift : Car Review


Suzuki Swift - 90sec review by autocar.co.uk (Embedding disabled, limit reached)


Inace, na stranu ovo iznad, prethodni auto sam vozio 5,5 godina i napravio oko 100.000 km. Obzirom da je razlika izmedu ova dva vozila punih 15 godina, razlika se zaista osjeti, i to u svemu. Jednostavno, tehnologija ide naprijed, i to cak i ja, koji sam osobno ipak ljubitelj "stare skole" automobila, priznajem. ;)

Offline biker4lifeCRO

  • GTS Race Organizer
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 3419
  • official plominka rider =)
    • www.motori.hr/forum
Re: Auto(a) za Track day
« Reply #142 on: February 25, 2013, 01:11:57 »
Cestitke na kupnji bikeru. Zelim ti da uzivas u njemu (u punom smislu te rijeci).  :)

Auto mi je jako lijep, uvijek mi je swift bio simpa.

Zanima me zasto si pazio da ne drzis auto u istim okretajima, s obzirom da je nov? Sto se time dobiva, a sto se izbjegava? Ako si vec sad presao preko 1100,1200 km, onda ti je auto skoro pa razradjen... nije li tako?

Hvala.

U Zagrebu sam ga uzeo sa 0 km, i prakticki odmah krenuo za Pulu (nakon obavljenog tehničkog pregleda i točenja goriva). Prognoza je bila losa, vec kada sam isao za Zagreb to jutro (autobusom), u Ravnoj gori je poceo padati snijeg, i nije mi bilo do eksperimentiranja starom cestom. Istina da sam sa Coupeom prolazio kroz sve i svasta, ali ipak je ovo bilo novo vozilo + gore su neke "cjelogodisnje" gume, a drugim rijecima to znaci ljetnje legalne za zimu. Jer zimska guma je zimska guma. Uzeo sam u 11. mjesecu Vredstein Snowtrack 3, stavio ih na Coupea i prosao Y od granice do Pule po 20-30 centimetara snijega (onaj prvi snijezni val u prosincu) bez lanaca (bilo je oko 3 ujutro i snijeg je jos bio neutaban, ralica nije prosla). E to je zimska guma. ;D

Sto se tvog pitanja tice - mnogi kazu da je novo vozilo najbolje razrađivati otvorenom cestom (ne autoput), sa oscilacijama u okretajima, kočenjima motorom, čestim promjenama brzine kretanja i brzine prijenosa, bez naglih ubrzavanja, kočenja, itd. Teorija je mnogo, meni je nekako ova najbliža.

 :)

Offline CrnojevicSinisa

  • The Professional
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 867
    • www.crnojevic-maretic.com
Re: Auto(a) za Track day
« Reply #143 on: February 26, 2013, 11:42:58 »
Kada ti na mjenjaču odu ležajevi mjenjača ( to skoro svim tim Swiftovima odlazi ), možeš se meni javiti. Već sam ih popravljao i može se povoljno riješiti.
http://www.youtube.com/user/sinisa555?feature=mhum

Slobodno pogledajte, ulaznica je džaba...

Offline biker4lifeCRO

  • GTS Race Organizer
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 3419
  • official plominka rider =)
    • www.motori.hr/forum
Re: Auto(a) za Track day
« Reply #144 on: February 26, 2013, 22:01:11 »
Kada ti na mjenjaču odu ležajevi mjenjača ( to skoro svim tim Swiftovima odlazi ), možeš se meni javiti. Već sam ih popravljao i može se povoljno riješiti.

Hvala na ponudi.

Na kojoj km im to odlazi? Dali se to može riješiti u garanciji (3 god)?

Offline Toninho

  • Driftoman
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 527
  • PSN_ID: Toninho_HR
    • Drift.hr
Re: Auto(a) za Track day
« Reply #145 on: February 27, 2013, 17:55:03 »
To je track car?  ::)

Offline biker4lifeCRO

  • GTS Race Organizer
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 3419
  • official plominka rider =)
    • www.motori.hr/forum
Re: Auto(a) za Track day
« Reply #146 on: February 27, 2013, 20:10:06 »
To je track car?  ::)


Mogao si bar procitati prvu recenicu prije davanja takvog komentara. ::)

Evo da se javim nakon duzeg vremena, mada nema previse veze sa naslovom (primjerenije bi mozda bilo za temu "Opcenita auto tema"), obzirom da smo o Coupe-u pisali ovdje, pa da javim i novosti u ovu temu...



Offline Mr.Steady

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 1857
  • PSN iD: Jura69
Re: Auto(a) za Track day
« Reply #147 on: February 27, 2013, 21:43:07 »
čestitam al si zaspamo thread  8)
kako to da nisi renola uzeo?
beep beep im a jeep!

GT5 Gamercards

Offline iced16

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 4650
Re: Auto(a) za Track day
« Reply #148 on: February 28, 2013, 00:11:21 »
čestitam al si zaspamo thread  8)
kako to da nisi renola uzeo?

Pa swift je bolji izbor od recimo clia. I po cijeni, opremi, potrošnji itd...
"Racing, competing, it's in my blood. It's part of me, it's part of my life; I have been doing it all my life and it stands out above everything else."

Ayrton Senna

Offline biker4lifeCRO

  • GTS Race Organizer
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 3419
  • official plominka rider =)
    • www.motori.hr/forum
Re: Auto(a) za Track day
« Reply #149 on: February 28, 2013, 00:37:05 »
čestitam al si zaspamo thread  8)
kako to da nisi renola uzeo?
čestitam al si zaspamo thread  8)
kako to da nisi renola uzeo?

Pa swift je bolji izbor od recimo clia. I po cijeni, opremi, potrošnji itd...

U biti, u klasi sa Swiftom bi ipak bio Twingo, ali never mind. Twingo je definitivno premali ("vizualno"), a unutrasnjost mi je dosta neozbiljna (dizajn). Izvana, a i iz unutra Swift djeluje kao ozbiljniji auto, puno bolje slozen.

Gledao sam i Clio novi, ali sa ovom razinom opreme cijena je dosta veca nego kod Swifta, plus isporuka bi se oduzila (Swift je bio spreman za preuzimanje odmah), plus neke sitnice me se osobno nisu dopadale, plus, htio sam promjenu.

Za tu lovu mislim da nebih nasao opremljeniji auto, a Swift mi je pasao po svemu.

Sa Renaultom sam se mnogo puta opekao po pitanju pouzdanosti, a uz to, opremljene verzije nisu bas jeftine, a zavrsna obrada je miljama iza Swifta recimo.

Uz ove koje sam posjedovao ja ili moji, valjda nema Renaulta od 2000. na ovamo u kojem se nisam vozio, ili kojeg sam probao voziti (Megane 3V i 5V, benzinci i dizeli, karavan, Clio razne verzije, Twingo razne verzije, Megane CC, Laguna II, III, itd. itd.). Nisu to losi auti za tu lovu, dapace, ali promjena u zivotu ponekada dobro dode.

U obzir su dolazili i neki drugi brandovi, ali ponavljam, tako opremljen auto, sa modernim motorom (motor je cini mi se sklopljen u Japanu), za tu lovu kod konkurencije nisam nalazio. Dodatan plus je sto po pitanju pouzdanosti vise vjerujem Suzukiju nego recimo Renaultu, mada je realno danas, pogotovo u toj klasi, sve to dosta blizu, a ponekad i samo stvar srece.

Odgovor na pitanje - ukratko - kada sam sve stavio na papir, opcija Swift mi je ipak osobno vise odgovarala. :)