Author Topic: "Improved Racing Sound Effects"  (Read 77229 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Mr.Steady

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 1857
  • PSN iD: Jura69
"Improved Racing Sound Effects"
« on: December 21, 2011, 03:07:23 »
Da malo raspravimo....

Eto meni od cjele igre iskreno zvuk nije jasan kako neke mogu koliko toliko pogodit neke fulat?
 Jesu njihovi inzenjeri za zvuk gluhi ili ti auti za stvarno tako zvuce a sve ostale kamere i mikrofoni svijeta to krivo snime? Ili nesto ne valja sa mojim ps3 i slusalicama ili krivo nesto s postavkama?
 :)
Ili kako to da u forzi i svim ostalim pc simulatorima i svemu ostalome nemaju takvih problema? Tj neki mi zvuce vrlo slicno onome sto sam neke mogao cuti uzivo a vecinu preko snimaka?

Kako pobogu mogu napravit dobru grafiku i odlican osjecaj na volanu i fiziku ali jedan od najvaznijih faktora zvuk motora nikako!?
Jesam samo ja lud i da me to zivcira kad npr uzmem mclarena f1 i nemam "dozivljaj" da je to taj auto kad zvuci pa jednostavno jadno?
F1 championship edition iz valjda 2006/07 mi ima stoput bolji i bogatiji zvuk od gt5 kad se pusti preko 5.1 slusalica, shift malo pretjeran ali barem zvuce auti kao prava stvar, dirt takodjer (od igara koje imam doma).

beep beep im a jeep!

GT5 Gamercards

Offline Safety-_-Car

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 1756
  • PSN ID: Safety-_-Car
Re: "Improved racing soun effects"
« Reply #1 on: December 21, 2011, 10:03:29 »
Ovo bi trebao stinger tvitnuti Kazi  ;D

Offline Duvorynn

  • GTS Full Member
  • Uvazeni Docent
  • *
  • Posts: 338
Re: "Improved racing soun effects"
« Reply #2 on: December 21, 2011, 10:50:03 »
Definitivno se slazem sa Steadyem! K'o da vozim aute sa 300cc motorom i izlaznom granom promjera 3mm -> pfffffff pff puff.
Ni meni nije jasno kako sve tj. da se ispravim, vecina auto "simulacija" pogodi zvuk auta (ponekad i malo prenaglaseno), a PD nikako da ga "uhvati".
Na masu clipova na YouTube-e se vidi kako snimaju mikrofonima iz svih kuteva sve u 16. Il' im ne valjaju mikrofoni il' smo mi svi gluhi?
Either snow, sun or rainy day, FAIR PLAY forever and all the way.

You don't know the true meaning of speed if you didn't travel faster than sound!!!

PSN-ID: Duvorynn
Xbox Live: Duvorynn

Offline Ljubusak

  • Nordschleife Master
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 4766
  • PSN-ID Ljubusak
Re: "Improved racing soun effects"
« Reply #3 on: December 21, 2011, 11:45:16 »
Pa nakon 2.02 je krenulo nabolje.

Nema tu šta biti nejasno, igra je bila polu, ali baš polu dovršena na izlasku.

Kazo je rekao da mu treba još 2 godine od izlaska GT5, čekamo 24.11.12 pa ćemo komentirati igru.

Kao što sam rekao, mislio sam otvorit jedan topik da svak iznese mišljenje kakv će GT5 biti tada i sa kakvim staza, pa ga zaključati i otvorit tada, već sam pisao prije, GT5 je slučaj kad ti majstor nešto odradi pa pod navodnike naglašavam 'zabrlja' pa ga ti ponovo zoveš doma da ti ispravi ono što nije uradio kako treba.  ;)
STRAST: Snažna emocija koja potpuno ovlada čovjekovim raspoloženjem.
Često se pojavljuje kod igranja Gran Turismo

Offline toni_cro

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 5294
  • PSN-ID: toni_cro
Re: "Improved racing soun effects"
« Reply #4 on: December 21, 2011, 12:55:35 »
Pa nakon 2.02 je krenulo nabolje.

Nema tu šta biti nejasno, igra je bila polu, ali baš polu dovršena na izlasku.

Kazo je rekao da mu treba još 2 godine od izlaska GT5, čekamo 24.11.12 pa ćemo komentirati igru.

Kao što sam rekao, mislio sam otvorit jedan topik da svak iznese mišljenje kakv će GT5 biti tada i sa kakvim staza, pa ga zaključati i otvorit tada, već sam pisao prije, GT5 je slučaj kad ti majstor nešto odradi pa pod navodnike naglašavam 'zabrlja' pa ga ti ponovo zoveš doma da ti ispravi ono što nije uradio kako treba.  ;)

nije to problem samo gt5 nego općenito cijelog serijala
u cijelog igri malo je auta kojima su stvarno pogodili zvuk

npr corvette RM zvuči tapija nema veze sa 7litrenim v8, ali sallen s7 slične kubikaže i isto v8 ima zvuk kakav bi trebala imati vette rm, probajte pa se uvjerite

očito je teško pogoditi zvuk za sve aute u igri jer ih stvarno ima puno
www.motori.hr

if in doubt, go flat out

Offline sagitarius

  • GTSurgeons Operator
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 6409
Re: "Improved racing soun effects"
« Reply #5 on: December 21, 2011, 13:04:53 »
Zvukovi u Forzi ili Shiftu i nisu bas neki primjer.

Jesu atraktivni, ali nisu nimalo tocni.

U Forzi Golf zvuci kao Corvetta bez auspuha, a Mazda MX-5 kao Ferrari iz 1986. U Shiftu jos gore, tamo svi auti zvuce kao da mikrofon stavljen direktno na uaspuh, pa vozac slusa drito zvuk iz auspuha, prenaglaseno jedno 5 puta.

GT svakako nije sampion "tocnosti", ali nije niti jedna od navedenih igara takodjer. Uz to, GT se trudi da zvuk iz kabine budem barem zvuk iz kabine, a ne zvuk kao da vozais auto iznutra, a izvana imas uho na uspuhu. S druge strane, kada prebacis pogled na "chase Cam" (izvana odozgor) onda cujes *pravi* zvuk koji taj auto proizvodi.

Tako da ako moram birati izmedju tog dvoje, radije odabirem onoga koji se trudi da mu zvuk bude sto je moguce "ispravniji", umjesto "atraktivniji", buduci da je ocito da Polyphony - kao i sa svime sto radi uostalom - ide na sto vjerniju rekreaciju stvarnosti, a ne na atraktivnost. Iz auta ne mozes cuti zvuk kao izvana, itd. Slicno je sada i sa ovim vjetrom - svudgje je naglasen jako, osim u kabini, gdje je stisan i cuje se taman kako treba. Meni je to ono, totalna pozornost na detalje van svake pameti.

Nadalje, ovo sto je dinio 2.02 update je vezano za opci zvuk prilikom voznje koliko sam skuzio, ne pojedinacni zvuk automobila. A ukupan dojam je sjajan van svake pameti, barem meni koji imam surround i sve zvuci jednostavno predivno.

Kad bi jos samo ubacili zvuk getribe (klik-klak kad se prabacuju brzine), to bi bilo to.

Offline Mr.Steady

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 1857
  • PSN iD: Jura69
Re: "Improved Racing Sound Effects"
« Reply #6 on: December 21, 2011, 13:21:46 »
Imam i ja surround ali mi se ne dopada ni najmanje, njegova realnost je prenaglasena.
Reko sam mislim da neki pretjeruju ali kod trkacih autiju nekih ni zvuk iz ispuha nisu pogodili (mclaren f1 trkaci i obicni, zonda r, bmw m3 od nekih), meni ti auti ne zvuce iz chase cama ni slicno necemu sto sam mogo cut iz drugih izvora.
I u kabini ces cut lonac ako je protocniji sto je na nekim jacim autima al ne toliko slgsbo ko u gt5.
Vozio sam onog punta cup ima 80ks ali kad si unutra grmi ko da ti je lonac pored uha+ to sto si naveo getriba.
Zvuk je los i tocka.
beep beep im a jeep!

GT5 Gamercards

Offline STINGer

  • Autohtoni Dalmatinski Grintavac
  • Bog i batina
  • Preuvazeni Akademik
  • ***
  • Posts: 24606
Re: "Improved Racing Sound Effects"
« Reply #7 on: December 21, 2011, 13:30:08 »
Zvukovi u Forzi ili Shiftu i nisu bas neki primjer.

Jesu atraktivni, ali nisu nimalo tocni.

U Forzi Golf zvuci kao Corvetta bez auspuha, a Mazda MX-5 kao Ferrari iz 1986. U Shiftu jos gore, tamo svi auti zvuce kao da mikrofon stavljen direktno na uaspuh, pa vozac slusa drito zvuk iz auspuha, prenaglaseno jedno 5 puta.

GT svakako nije sampion "tocnosti", ali nije niti jedna od navedenih igara takodjer. Uz to, GT se trudi da zvuk iz kabine budem barem zvuk iz kabine, a ne zvuk kao da vozais auto iznutra, a izvana imas uho na uspuhu. S druge strane, kada prebacis pogled na "chase Cam" (izvana odozgor) onda cujes *pravi* zvuk koji taj auto proizvodi.

Tako da ako moram birati izmedju tog dvoje, radije odabirem onoga koji se trudi da mu zvuk bude sto je moguce "ispravniji", umjesto "atraktivniji", buduci da je ocito da Polyphony - kao i sa svime sto radi uostalom - ide na sto vjerniju rekreaciju stvarnosti, a ne na atraktivnost. Iz auta ne mozes cuti zvuk kao izvana, itd. Slicno je sada i sa ovim vjetrom - svudgje je naglasen jako, osim u kabini, gdje je stisan i cuje se taman kako treba. Meni je to ono, totalna pozornost na detalje van svake pameti.

Nadalje, ovo sto je dinio 2.02 update je vezano za opci zvuk prilikom voznje koliko sam skuzio, ne pojedinacni zvuk automobila. A ukupan dojam je sjajan van svake pameti, barem meni koji imam surround i sve zvuci jednostavno predivno.

Kad bi jos samo ubacili zvuk getribe (klik-klak kad se prabacuju brzine), to bi bilo to.

Stoji sve što si napisao, nit je Forza dobra, a Šift pogotovo. Ali ne može se poreći da daju malo naboja igri. Naravno, o ukusima se ne raspravlja, ali ja bih ipak malo masniji (i glasniji) zvuk motora u GT-u.

Sad mi treba, ne znam, 4000 kn za nekakav najobičniji 5.1, al kakva korist kad ne mogu to raspaliti po noći ;D

Offline maliDjuro

  • Anime Master
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 1116
Re: "Improved Racing Sound Effects"
« Reply #8 on: December 21, 2011, 13:36:50 »
Evo vam ono što trkeljam već godinu dana...

Obavezna upotreba boljih slušalica...

U opcijama treba bit najmanje Small Theatre. Napominjem da je ovo prije Spec 2.0!
Al zadnjih oko minutu video-usporedbe mi je najviši vrh!!!
Nikad nije kasno za sretno djetinjstvo, samo, što si stariji, igračke su skuplje.

Offline toni_cro

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 5294
  • PSN-ID: toni_cro
Re: "Improved Racing Sound Effects"
« Reply #9 on: December 21, 2011, 13:38:06 »
ovo šta stigner kaže, zvuk motora a ne ispuha je bitniji
on se da čuti ali tek u natuknicama ;D

u nekim autima je zvuk usisa prenaglašen toliko da nadjačava sam motor

trebalo bi još dadati lupanje kamenčića, ostataka guma i sl. po podnici za puni doživljaj

frend mi ima gljivu, protočniji srednji i stražnji lonac i pri većoj brzini sam zvuk ispuha je slabo čuje osim što ovaj srednji bruji ali vrištanje iz auspuha se ne čuje tako da to ni ne želim
www.motori.hr

if in doubt, go flat out

Offline STINGer

  • Autohtoni Dalmatinski Grintavac
  • Bog i batina
  • Preuvazeni Akademik
  • ***
  • Posts: 24606
Re: "Improved Racing Sound Effects"
« Reply #10 on: December 21, 2011, 13:50:33 »
Đuro, ajd bogati ako uhvatiš vremena istraži što napraviti da na tv-u bude bolji zvuk. Tv ima i custom podešavanje, nekakav ekvilajzer, što li, pa kako to rasporediti? Jebemu, nemam Sharkoona još sigurno mjesec-dva :(

Offline sagitarius

  • GTSurgeons Operator
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 6409
Re: "Improved Racing Sound Effects"
« Reply #11 on: December 21, 2011, 14:00:32 »
Evo vam ono što trkeljam već godinu dana...
http://www.youtube.com/watch?v=NPH5E0WlKeg&feature=related


Stavljali smo taj video cim je izasao i mali je s tim filmom napravio sjajan posao.

Ali nema tu pomoci jer svejedno su zvukovi individualna percepcija, uz cinjenicu kako GT oduvijek ima uglavnom "sterilan" zvuk.

Da vidis koju je hrpu govana pojeo s tim filmom na GTplanetu, gdje su ga jednostavno rastrgali na komadice dezurni dusebriznici, samo zato jer oni doma nemaju uvjete da cuju zvuk kako spada ili imaju neku kiflu od telke koja ima zvucnike za upucat se.

Problem opceniti s GT je sto doista trazi poprilicno kvalitetnu opremu za sve - od slike do zvuka i sire - da bi ga se dobro dozivjelo. A to onda izaziva frustraciju kod 90% ljudi koji nemaju niti mogucnost, niti zelju ulagati za takav dozivljaj.

Glupo je sad o tome razglabati, jer svi polazimo od drugacijih polazista, ali generalno sve sto je on napravio u tom filmu stoji i tu nema govora. Ali to je besmislena rasprava, jer nazalost zivimo gdje zivimo i nema sanse da svi mogu posloziti pravi 5.1 sa subwooferom, balansirati kanale i uroniti u zvuk koji stvara recimo F40 na nacin kako se to doista cuje. A onda nastaju problemi, jebatga.

A i ovo pokazuje neke stvari vezane uz 2.02 update sounda:

Offline STINGer

  • Autohtoni Dalmatinski Grintavac
  • Bog i batina
  • Preuvazeni Akademik
  • ***
  • Posts: 24606
Re: "Improved Racing Sound Effects"
« Reply #12 on: December 21, 2011, 14:04:33 »
Ovo bi trebao stinger tvitnuti Kazi  ;D


Vidim ja da me se počelo opako sprdati zbog tvitanja... dobro, dobro, pamtim pa vratim

Offline maliDjuro

  • Anime Master
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 1116
Re: "Improved Racing Sound Effects"
« Reply #13 on: December 21, 2011, 14:42:40 »
Đuro, ajd bogati ako uhvatiš vremena istraži što napraviti da na tv-u bude bolji zvuk. Tv ima i custom podešavanje, nekakav ekvilajzer, što li, pa kako to rasporediti? Jebemu, nemam Sharkoona još sigurno mjesec-dva :(
Probaj se igrati s opcijama...
Standard i Smal Theatre za soundfield
i Stereo/Surround/5.1 za profil zvuka...

Probaj malo dodat basa ako ti TV zvuk baš nije totalni pleh-maker... Eventualno malkice stišat visoke...

Ako ti je TV unutar nekog regala ili nešto slično, na nekim plazmama i LCDovima ima mogućnost podešavanja koliko su zvučnici daleko od zida, pa se da iskoristit i takva "kutija" za bolji bas...

Naravno, za puni doživljaj bi to trebalo nafrljit do prirodne glasnoće auta (oni koji imaju surround), ali to je već pitanje stupnja tolerancije bližeg i daljeg komšiluka...

Jedini problem je bez headseta na zvučnicima čut ekipu... Meni je jedino rješenje parkirat i prislonit uho na centralni kad mi baterija izduši...
Nikad nije kasno za sretno djetinjstvo, samo, što si stariji, igračke su skuplje.

Offline STINGer

  • Autohtoni Dalmatinski Grintavac
  • Bog i batina
  • Preuvazeni Akademik
  • ***
  • Posts: 24606
Re: "Improved Racing Sound Effects"
« Reply #14 on: December 21, 2011, 15:02:55 »
Što može Small Theatre pomoći na tv-u?


btw... da li bi što pomoglo da spojim zvuk sa plejke na mini liniju (preko aux ulaza, spojim av kabel od plejke?). Nije nešto posebno, stara Sonyjeva mini linijica, ali ok zvuči, ima drvene zvučnike, dakle nije zadnji šrot? Nema nekih podešavanja osim basa i visokih, ali valjda bi trebalo biti bolje od teveja? ;D



Trebam nešto smisliti dok mi se Sharkoon ne vrati jer ću obolit od ovoga. Kao da mi nije bilo dovoljno što mi ovaj headset začepi jedno uho sad su stavili i buru na velebitu u igru ;D