Author Topic: Gran Turismo 5 - sluzbena opca tema • official thread  (Read 950653 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Troma

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 3871
  • PSN-ID: martin_troma
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena opca tema • official thread
« Reply #2220 on: January 17, 2012, 10:03:18 »
Sta nije da je fiksni IP 500tinjak kuna mjesecno?
Finally, in one sentence, what did Formula One mean to you Mark?
Tricky... It was precision. It was the pinnacle.

Offline keko0013

  • GTS Full Member
  • Uvazeni Docent
  • *
  • Posts: 357
  • PSN-ID: keko0013
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena opca tema • official thread
« Reply #2221 on: January 17, 2012, 10:04:03 »
Moze li mi tko reci koje portove tocno treba otvoriti?

Negdje sam nasao da treba otvoriti 5223,3478,3479,3658. Njih sam otvorio, ali ne znam treba li jos koji....

Offline ZG2016RS

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 1619
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena opca tema • official thread
« Reply #2222 on: January 17, 2012, 10:07:03 »
Dajte molim vas kada skužite probajte objasniti nama koji se manje kužimo šta trebamo napraviti!!
FEDRO:Moram dodati da je ZG apsolutni kralj pretjecanja, instinkt i sposobnost kojom si on postavi idealnu situaciju je vanzemaljski :)
"Understeer" is when you hit the rival with the front of the car.
"Oversteer" is when you hit the rival with the rear of the car.
"Horsepower" is how fast you hit t

Offline sagitarius

  • GTSurgeons Operator
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 6409
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena opca tema • official thread
« Reply #2223 on: January 17, 2012, 10:48:23 »
Evo, probat cu sve objasniti, pa se nadam da cete skuziti. Citajte po redu, objasnjavat cu sto jednostavnije mogu, a napomene cu posebno oznacavati.

Dakle, dvije su glavne poante za uspjesno spajanje PS3 na internet i online igru: dodjeljivanje fixne IP adrese konzoli na ruteru (u mrezi) i postavljanje konzole u tzv. DMZ zonu u samoj mrezi (na ruteru).
napomena: fixni IP ovdje ne znaci fixni IP za sam ruter/korisnika, vec znaci fixnu IP adresu za PS3 konzolu na mrezi

FAZA I > potrebni podaci

Da bi se konzoli dodijelila fixna IP adresa, potrebno je prije podesavanja znati nekoliko podataka:
1. koji je raspon adresa koji ruter koji imate koristi za adresiranje
2. koje su vam primary i secondary DNS postavke koje vam daje vas IP-provider
3. koja vam je IP adresa rutera

Te podatke moguce je lako saznati ili kroz neki option program rutera (ako ne mozete podesavati manualno postavke na ruteru, onda sve ovo zaboravite ili zovite vaseg pridera da vam da ruter koji je moguce podesavati) ili pregledom ekrana koji vam konzola "izbaci" kad odradite "Network Test" (tamo mozete recimo vidjeti IP adresu koju vam ruter dodjelulje po defaultu, pa nju slobodno iskoristite za postavku fiksne IP adrese).
napomena: postavke primary i secondary DNSa mozete saznati i tako da nazovete svog providera, to vam uglavnom mogu dati na onim info-brojevma. Alternativa je da jednostavno "preskocite" svog providera i da u DNS postavke unesete Googleove DNS postavke:

primary: 8.8.8.8
secondary: 8.8.4.4


> Google DNS mozda nece raditi svima, to ovisi o "izlazima" koje vam daje vas provider. U tom slucaju dolaze u obzir samo njegove originalne DNS postavke, koje cete ili dakle naci na svom ruteru ili dobiti kad ih nazovete na info broj, a dosta ih se moze naci i na njihovim stranicama, znam da ih svi veci provideri u HR imaju po svojim webovima navedene.


Kada doznate navedena tri podatka i zapisete ih na neki papir, prelazite u 2. fazu.

FAZA II > podesavanje PS3

1. odete u XMB, odaberete Settings > Network Settings > Internet Connection Settings
2. odaberete vrstu spajanja koju krostite (Wired/Wireless)
3. ako koristite Wireless (nadam se da ne :)) morat cete manualno unijeti SSID i password za mrezu
4. kad to rjesite (ili ako koristite Wired to ne morate raditi) idete na Ethernet Operation Mode > Automatic
5. sad dolazimo na kljucni korak, IP Address Setting > odaberete Manual
6. tu sad unosite sve podatke koje ste zapisali: IP adresu, subnet mask, default router (ovdje ide IP adresa rutera) i primary i secondary DNS
6. postavka za SUBNET MASK je uvijek ista: 255.255.255.0
7. kad to zavrsite idete dalje ovako: DHCP (Do Not Set) > DNS (Automatic) > MTU (Automatic) > Proxy Server (Do Not Use), UPnP (Enable)

Nakon toga pojavit ce vam se Internet Connection Test screen, lupite X i krenite u test.
napomena: postoji velika mogucnost da vam test (spajanje) nece proci iz prve. To ce se dogoditi zato jer mozda vas ruter nece odmah dozvoliti koristenje te neke odabrane IP adrese. No to nas sve vodi na 3. fazu, koja je ovako-ionako nuzna, pa ostavite postavke na PS3 kako jesu i preselite se na kompjuter.

sluzbeni vodic za podesavanje Network postavki na PS3:
http://manuals.playstation.net/document/en/ps3/current/settings/connectadvance.html

FAZA III. > prebacivanje konzole u DMZ zonu na ruteru i otvaranje portova

Kada ste napravili sve iz proslih faza, trebate podesiti postavke na ruteru. Neki ruteri DMZ zonu (Demilitarized Zone, to je postavka gdje neki uredjaj na mrezi mozete manualno postaviti izvan firewalla ako ima fiksnu IP adresu - sto nas PS3 sada ima ako ste napravili sve odozgora) nazivaju drugacije, morat cete malo prckati po postavkama firewalla ili gdje vec.

Kada nadjete postavke za DMZ, ukucajte fiksnu IP adresu koju ste dodijelili konzoli, sejvajte i resetirajte ruter.

Ako nemate DMZ zonu, onda je pozeljno manualno otvoriti portove koje trazi PS3 za online igru. Manualno otvaranje portova na ruteru se uglavnom radi u postavkama za TCP/UDP.

Portovi koji treba otvoriti su:
TCP: 80, 443, 3478, 3479, 3480, 5223, 8080
UDP: 3478, 3479, 3658

napomena: ovo je sve u idealnoj situaciji gdje vam vas provider uistinu dozvljava otvaranje ovih portova na ruteru. Ako ne, sve ovo nazalost jednostavno zaboravite i ili promjenite ruter ili promjenite providera.

sluzbeni vodic za TCP/UDP i Internet Settings Test:
http://manuals.playstation.net/document/en/ps3/current/settings/connecttest.html

Kada ste sve zavrsili, sejvajte ponovo i resetirajte ruter. Sad se vracamo na konzolu.

FAZA IV. > konacna faza

Sada smo sve napravili:

1. podesili manualne postavke na konzoli i dodijli joj fiksnu IP adresu na mrezi
2. stavili konzolu u DMZ zonu (ili otvorili portove)

Kada se ruter resetira, ponovo napravite Internet Connection Test na PS3. Ako je sve dobro podeseno, test bi trebao raditi, a rezultti bi trebali biti Succeeded za IP, Internet i PS3 Network, NAT 2, UPnP enabled i brzina vec kakva jest. Ako je sve to proslo, cestitam - imate konzolu spremnu za online.

Eto, to je to uglavnom. Malo zvuci komplcirano, ali nije. Naravno, sve ovo dolazi u obzir ako mozete uopce manulano podesavati stvari. Ako ne, nista od toga. Takodjer, za sam kraj, jos par vaznih napomena:

- ako ikako mozete koristite Wired spajanje (zica do konzole) umjesto Wirelessa, cisto radi smetnji
- kad vozite GT5 online, pokusajte iskljuciti sve nepotrebne "potrosace" interneta po kuci: od skidanja torrenta, paralenog surfanja (komp je najbolje iskljuciti iz mreze dok se igra), pa sve do ukljucenog Wirelessa na mobilnom telefonu - sve to vam zdere bandwith i "suzava" bandwidth za samu konzolu
- ako ikako mozete, predjite na Metronet ;D

Eto, to je to, nadam se da ce biti od nekakve pomoci. Postavit cu ovo i u thread o podesavanju za NAT2, neka se nadje.

Offline STINGer

  • Autohtoni Dalmatinski Grintavac
  • Bog i batina
  • Preuvazeni Akademik
  • ***
  • Posts: 24606
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena opca tema • official thread
« Reply #2224 on: January 20, 2012, 14:07:01 »

Offline biker4lifeCRO

  • GTS Race Organizer
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 3419
  • official plominka rider =)
    • www.motori.hr/forum
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena opca tema • official thread
« Reply #2225 on: January 20, 2012, 15:16:41 »
Budi nadu u bolju budućnosti http://www.gtplanet.net/polyphony-digital-now-hiring/


I, gdje da šaljemo molbe i životopise? ???

 ;D ;D

Offline STINGer

  • Autohtoni Dalmatinski Grintavac
  • Bog i batina
  • Preuvazeni Akademik
  • ***
  • Posts: 24606
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena opca tema • official thread
« Reply #2226 on: January 20, 2012, 15:30:13 »
Primaju ti samo one s volanom 8)

Offline vresk

  • GTS Full Member
  • Primarius
  • *
  • Posts: 101
  • PSN ID: vresk_gt5
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena opca tema • official thread
« Reply #2227 on: January 20, 2012, 15:36:45 »
Evo, probat cu sve objasniti.......

Ma car si, eto probat ću za koji dan opet šetlat onog jebenog tonsona ;D, valjda će i mene fortuna dotaknut!

Offline Tomivav

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 4069
  • PSN ID: Tomivav
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena opca tema • official thread
« Reply #2228 on: January 20, 2012, 16:47:08 »
Primaju ti samo one s volanom 8)

Hahahaha :D
“While racing the 24 hours of Nurburgring, you can smell people’s barbecues — we couldn’t recreate that.” — Kazunori Yamauchi

Offline biker4lifeCRO

  • GTS Race Organizer
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 3419
  • official plominka rider =)
    • www.motori.hr/forum
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena opca tema • official thread
« Reply #2229 on: January 20, 2012, 19:12:44 »
Primaju ti samo one s volanom 8)


Ja sam mislio da ce mi dati volan NAKON sto me prime, skupa sa onim kokpitima cijelim sa 3-4 TV-a i još xy đinđi. :(

 ;D

Mada ne vidim sta fali DS3. Pazi ja sam ti nekada igrao PES sa tipkovnicom (PC), pa kada bi se fino skupljali kod frenda za turnir, svi si dofuraju joystick, a ja tipkovnicu pod ruku i ajmo. ;D

Sve naopako. ;D

Offline Ledu505

  • Doktor Osobne Prakse
  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 954
  • Direktor Svemira
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena opca tema • official thread
« Reply #2230 on: January 20, 2012, 19:39:16 »
Primaju ti samo one s volanom 8)

Jel primaju one koji mogu igrat s bilo kojim volanom, al su na DSu?

 ;D
Ono sto je lako, ne radi svatko.

Offline Milicevic87

  • GTS Full Member
  • Primarius
  • *
  • Posts: 180
  • PSN-id: Milicevic87
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena opca tema • official thread
« Reply #2231 on: January 20, 2012, 20:20:33 »
Zasto ja od Ledu-a nevidim postove, niti avatara?

Offline Mr.Steady

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 1857
  • PSN iD: Jura69
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena opca tema • official thread
« Reply #2232 on: January 21, 2012, 16:03:23 »
Jer imas nat 3.;)

I ja bo u polifoniju radio
beep beep im a jeep!

GT5 Gamercards

Offline Tomivav

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 4069
  • PSN ID: Tomivav
“While racing the 24 hours of Nurburgring, you can smell people’s barbecues — we couldn’t recreate that.” — Kazunori Yamauchi

Offline Tomivav

  • GTS Full Member
  • Preuvazeni Akademik
  • *
  • Posts: 4069
  • PSN ID: Tomivav
Re: Gran Turismo 5 - sluzbena opca tema • official thread
« Reply #2234 on: January 25, 2012, 21:40:53 »
Danas odvozio Dream Car Championship i na kraju me lijepo iznenadio onaj produljeni credits video :)
“While racing the 24 hours of Nurburgring, you can smell people’s barbecues — we couldn’t recreate that.” — Kazunori Yamauchi